Jump to content

Tot E46


crst_g

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si inca ceva de vrei neaparat sa ii faci pe altii sa fie de accord cu tine?invata sa fi mai flexibil, nu mai fi asa categoric.oricum argumentele tale nu sunt prea convingatoare.sunt foarte multe masini in lumea asta care au intre 1800-2000 cmc si au intre 90 si 120 cp.de fapt cred ca majoritatea se incadreaza intre aceste valori.nu toata lumea are masina de la 150 cp in sus.inseamna ca dupa cum gandesti tu majoritatea masinilor sunt pocnitori.am impresia ca privesti lucrurile cu o anumita superioritate care nu stiu daca este pe deplin justificata.

scuze daca crezi ca te-am jignit cu ceva , nu asta era intentia mea.

bafta oricum

Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca omul vrea sa aleaga intre 316i 316i si 320d ca pe acolo se invarte cu banii. Sunt o groaza de masini mai slabe, e ceva normal, dar daca ar fi sa aleg dintre astea as fi foarte categoric pentru 320d. Nu vad nici un argument sa alegi altceva, numai daca nu are suficienti bani de 320d.
Link to comment
Share on other sites

dar daca ar fi sa aleg dintre astea as fi foarte categoric pentru 320d. Nu vad nici un argument sa alegi altceva, numai daca nu are suficienti bani de 320d.

 

ai alege TU. pt k esti maniac DIZAL ca sa zic asa. NU incepem iar topic benzin Vs. diesel ca nu are sens. Eu in locul lui intre un 316 i si un 320 D as alege CLAR UN .. 318 i :twoup: the besc choice

 

si 1,9 cmc si 105 cai da.. are cai cat altele la 1,6.. dar la CUPLU nu te uiti?

 

da.. 325 ul meu consuma 14-15 in oras. Iar un 318 ia 13.. dar aici iar nu vorbim de optiunea personala a fiecaruia. Omu' isi ia masina LUI.

nu mi-as mai lua diesel in ziua de azi nici picat cu ceara. Tu esti foarte entuziasmat probabil de forta aia pe care o ai repede din cauza turbinei. si daca ai avut pana acum o masina aspirata cu motor mia mic.. e evident si normal. Eu eram fan diesel pana am urcat intr-un aspirat de 300 de cai si am zis.. diesel sucks.

 

dar revenind.. man.. 318.. best choice. Parerea mea.baftesx

Link to comment
Share on other sites

Very funny. :twoup:

 

 

http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=120373

 

0-100 km/h 11.50 s

Fuel consumption 10.0/5.8/7.3 l/100km urban/extra-urban/combined

 

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=74602

 

0-100 km/h 12.40 s

Fuel consumption 11.2/5.9/7.9 l/100km urban/extra-urban/combined

 

dar daca ar fi sa aleg dintre astea as fi foarte categoric pentru 320d. Nu vad nici un argument sa alegi altceva, numai daca nu are suficienti bani de 320d.

 

ai alege TU. pt k esti maniac DIZAL ca sa zic asa. NU incepem iar topic benzin Vs. diesel ca nu are sens. Eu in locul lui intre un 316 i si un 320 D as alege CLAR UN .. 318 i :twoup: the besc choice

 

Bai omule, n-am avut in viata mea masina diesel, am un 330xi acum.

 

Eu sunt realist pur si simplu, nici nu suport tacaneala de diesel, dar asta nu inseamna ca daca as fi pus sa aleg vreodata, n-as alege diesel.

 

Dar cand ti se pune in fata 3 variante, le studiezi la rece si alegi cu capul, 320d e varianta cea mai buna in cazul asta particular.

Link to comment
Share on other sites

tu vorbesti din site-uri cu date oficiale si tre sa fi cel putin in afara subiectului automobilistic sa nu stii ca alea sunt date calculate in fucntie de niste standarde..care nu coincid cu ce e la noi pe strazi in nici un caz.

am avut logan de 1,4 si de 1,6. 1,4 imi lua 10 in oras si 1,6 imi lua 12.

 

varianta cea mai buna dupa parerea ta. omul a si zis ca nu face multi km pe an. pt un diesel sa renteze ai nevoie de macar 35 000 km.. MACAR 35 000. Si iesi pe plus numia daca nu iti cade vr-un injector (15 mil bucata);vreo pompa de inalta (38 mil bucata); vreo turbina (35 mil bucata) etc etc.

 

la benzin..? motorul simplu.. relaxat..aerisit.. diesel = complicatii car enu renteaza decat daca.. mergi f multi km si daca iei masina de unde poti verifica un istoric REAL. Un cunoscut ceva.. etc

Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca omul vrea sa aleaga intre 316i 316i si 320d ca pe acolo se invarte cu banii. Sunt o groaza de masini mai slabe, e ceva normal, dar daca ar fi sa aleg dintre astea as fi foarte categoric pentru 320d. Nu vad nici un argument sa alegi altceva, numai daca nu are suficienti bani de 320d.

 

poi eu zic sa mai pui tu ceva banuti peste ce are el..si alege o masina buna :twoup: ...nu cred ca se supara( prea esti inversunat)

Link to comment
Share on other sites

Era doar un apropo, mi s-au parut tare funny datele tehnice.

 

Si M43-urile sunt problematice, sunt foarte multe cu erori pe care nu le mai rezolva nimeni, uita-te pe forum si ai sa vezi.

 

Masina trebuie sa ti-o cumperi cu mare grija, altfel te pacalesti. Daca iti iau ochii niste jante, ceva optiuni si iti mai baga si samsarul niste dume, esti victima sigura.

 

M-a inversunat Sarpe cu limuzina lui fara geamuri electrice. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la concluzia ca astia cu 316 si 318 nu sunt oameni realisti, se imbata cu apa rece.

 

Cum e posibil sa bagi 12 litri la suta intr-o masina de 105 cai, mi se pare ridicol. Am avut 316i, era chiar foarte frumos, dar ca performante era absolut jenant. Si da, te chinui si cu depasirea loganurilor la drum lung, cine umbla mult in afara stie ca nu se dau la o parte nici morti din fata unui bmw. Si cine zicea ca merge 99% in oras cu el si n-are nevoie de putere mai mare, eu zic sa isi ia un Matiz.

 

Crezi ca motorasul ala nu stie sa stea in 5500-6000 de ture??????

La drum lung ( gen autostrada ) sa stii ca sta al naibi de bine-linistit in 5500-6000, asta la o viteza de 180-200 km/h. ( de la 160-170 incepi sa impingi loganurile de la state ).

Incep sa ma indoiesc de faptul ca ai avut un 316.

Apropo, al meu cazan e din 1995 toamna. ( 230.000 km ), si culmea........... merge cu 180 de nu ai treaba. Ce chestie!!!!!!!!!!!!!!

Edited by wind316
Link to comment
Share on other sites

Very funny. :twoup:

 

 

http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=120373

 

0-100 km/h 11.50 s

Fuel consumption 10.0/5.8/7.3 l/100km urban/extra-urban/combined

 

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=74602

 

0-100 km/h 12.40 s

Fuel consumption 11.2/5.9/7.9 l/100km urban/extra-urban/combined

 

 

n-are rost. te ti ca orbul de bata

Link to comment
Share on other sites

amendament: termenul LIMUZINA este folosit pentru SEDAN-uri. aka msina in 3 volume cu 4 usi. (Coupe-ul este masina in 3 volume cu 2 usi - multi confunda cu hatchbak in 3 usi care e masina in 2 volume)

 

nu limuzina in sensul care cred unii.. 7ar sau S classe

Edited by Sinner
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iei 320d, decat 316i sau 318i.

 

Vrei sa ai 105 cai sau 118, sa bagi 12-13 litri la suta in oras si sa fii la nivel de Logan cu motorul?

 

320d are consum foarte mic, 136 de cai, sunt o gramada care au facut 200 de mii de km fara probleme, cum il ingrijesti asa il ai.

 

 

Intretinerea e mai mare decat la cele 2 alternative ale tale.

Link to comment
Share on other sites

amendament: termenul LIMUZINA este folosit pentru SEDAN-uri. aka msina in 3 volume cu 4 usi. (Coupe-ul este masina in 3 volume cu 2 usi - multi confunda cu hatchbak in 3 usi care e masina in 2 volume)

 

nu limuzina in sensul care cred unii.. 7ar sau S classe

 

pai ce a zis cineva ca este rolls royce?

Link to comment
Share on other sites

WLF, lumea nu s-a oparit ca ai zis ce ai zis ci cum ai zis, pur si simplu ne-ai jignit. Apropo cand aveai tu E46 de 105 cp eu aveam masina de 180 cp si tot nu vorbeam asa despre cei care aveau masini mai slabe decat mine. Iar acum ai un 330xi nu CLS sau 645i ca se ne iei asa de sus, putin respect pentru membrii acestui forum si incearca sa iti expui parerile folsind un alt limbaj care sa nu jigneasca.
Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in discutia voastra, mai nou si eu am un 318i din 2001. Consumul mi se pare destul de decent, masina e destul de ok.

Cam puturoasa pt. un motor de 1.9 benzina, sincer mi-am luat-o destul de urat de la un TDi de 131cai.

N-am putut sa-l depasesc nici mort. Cand aveam e39 525d ma radeam de o gramada de masini dar acum trebuie sa ma obisnuiesc cu asta, atat poate si mai mult nu. Clar ca n-am sa-mi mai cumpar vreodata motor sub 2500.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la concluzia ca astia cu 316 si 318 nu sunt oameni realisti, se imbata cu apa rece.

 

Cum e posibil sa bagi 12 litri la suta intr-o masina de 105 cai, mi se pare ridicol. Am avut 316i, era chiar foarte frumos, dar ca performante era absolut jenant. Si da, te chinui si cu depasirea loganurilor la drum lung, cine umbla mult in afara stie ca nu se dau la o parte nici morti din fata unui bmw. Si cine zicea ca merge 99% in oras cu el si n-are nevoie de putere mai mare, eu zic sa isi ia un Matiz.

 

Crezi ca motorasul ala nu stie sa stea in 5500-6000 de ture??????

La drum lung ( gen autostrada ) sa stii ca sta al naibi de bine-linistit in 5500-6000, asta la o viteza de 180-200 km/h. ( de la 160-170 incepi sa impingi loganurile de la state ).

Incep sa ma indoiesc de faptul ca ai avut un 316.

Apropo, al meu cazan e din 1995 toamna. ( 230.000 km ), si culmea........... merge cu 180 de nu ai treaba. Ce chestie!!!!!!!!!!!!!!

 

Uiti ca sunt pline forumurile de posesori de 316 care spun ca aveau 210 pe autostrada si mai aveau talpa :twoup: , sau care afirma ca 316 e o masina prea buna de liniute.

 

In orice caz, 316 nu exceleaza cu nimic la capitolul performante, este o masina corecta.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pt cineva care de la 180 de cai trece la 118 e tragic da. dar nu toti sunt asa. fiecare om cu gradus sau de satisfactie.

daca eu am 200 de cai nu insemana ca aia de 118 e mai putin masina. Nah. nu mi-as lua ever BMW sub 150 de cai, dar fiecare are parerea lui despre masina si de aceea exista piatza. pt toti. daca ar face masini numia pt clienti ca mine.. ar da faliment.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, conteaza mult cu ce esti obisnuit.

sunt de acord cu voi, nu e masina care exceleaza la capitolul performanta, 118 cp sau 105 cp nu sunt suficienti, insa de aici si pana la a face aceste masini pocnitori e o cale lunga iar aceasta expresie folosita de wlf nu a facut decat sa incinga spiritele celor ce au, printre care ma numar si eu momentan si personal m-am simtit jignit asa cum cred ca fiecare dintre voi s-ar simti daca cineva ar spune asta despre masina voastra. Pana la urma ideea e ca pentru inceput si un incepator, ca cel care deschis topic-ul, e o masina foarte buna si corecta din toate pucntele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

De acord, mik15. Eu chiar sunt f multumit de cum merge masina. Nemultumit sunt ca consuma prea mult pt motorul ei, iar ca sa simti ceva si daca vrei mergi mai sportiv, trebuie sa o calci...prin urmare, consum mare, ca ea pe la 4000 de ture o simti cum trage bine.

 

Ca prima masina cumparata de mine, e ff ok :twoup: Si sunt destul de pretentios, crede-ti-ma!

Link to comment
Share on other sites

De acord, mik15. Eu chiar sunt f multumit de cum merge masina. Nemultumit sunt ca consuma prea mult pt motorul ei, iar ca sa simti ceva si daca vrei mergi mai sportiv, trebuie sa o calci...prin urmare, consum mare, ca ea pe la 4000 de ture o simti cum trage bine.

 

Ca prima masina cumparata de mine, e ff ok :twoup: Si sunt destul de pretentios, crede-ti-ma!

la mine sa stii ca media pe BC este de 8.6 si merg mai mult prin oras, la drum intins cu carerra 95 de la petromv de 100 lei merg in jur de 320-340 km la un stil de condus moderat. Si pentru masina asta, desi o am doar de 3 luni, m-a surprins intr-un mod placut si nu am sarit din dacie la bmw, dimpotriva, am coborat nivelul fata de fosta masina, insa cum am spus chiar m-a impresionat felul in care merge masina asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.