Jump to content

Nou in lumea BMW.


Bogd

Recommended Posts

Imi poate spune cineva ce jante sunt cele din poza alaturata?

http://paultan.org/wp-content/bmw_e90.jpg

par a fi cele de M5 e60. :twoup:

Asta ma gandeam si eu, dar am citit pe un forum ca jantele M5 se potrivesc numai pe seria 5 si pe seria 7...

Imi poate spune cineva daca jantele de seria 5 merg si pe seria 3?

 

Intradevar sunt jante de M5 si se potrivesc pe e46, ca asa am luat eu masina.Prima problema ar fi cauciucurile care trebuiesc sa fie mai joase ceva de genul 225/sub45/17 la greutate in balans atinge de spoiler sau de contraripa.La mine asa patesc cand am 4 sau 5 persoane, in functie de gabarit, si pe drumurile noatre mioritice :twoup: Eu am arcuri si suspensie sport,arcurile sunt verzi si au 4-5 spire, la cele normale nu comentez.

 

Ce jante sunt astea? Cat costa? Merg pe un 325i din 2004, da?

Ma refer la http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...st&id=70971

 

frate, intelegem ca viata e scurta si timpul pretios, dar tocmai s-a zis mai sus. Da ?

 

Ia, "pop quiz": ai 5 minute sa te prinzi ce jante sunt alea. Ai "hint-uri" in topicul de fata, trebuie doar sa stii sa citesti.

 

 

...

 

 

dang, dang :D

 

sorry! my bad!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ale tale se potrivesc pe E46 pentru ca sunt replici speciale pentru seria 3 E46.

 

Cele originale nu s-ar potrivi, sunt pe 19 si cu totul alt ET fata de ce ai tu nevoie.

 

probabil ca de aia ii freaca in spoiler, cu 225/45/17"... ceea ce nu este firesc... a pus jantele de seria 5, la gauri se potrivesc, dar probabil ca e bai cu offsetul,ceva in genu. Si la mine merg rotile de seria 3, problema e ca sunt prea in interior si pe fata dau in telescop, la el ar fii invers, si da in aripa ca-s prea in afara.. cu roti bune, poti pune jante pe 18" late tare.. si pe seria 3, fara probleme, poate ne spune careva cat e maximu de pe stalp la seria 3...

Link to comment
Share on other sites

Am luat cele 3 plastice dorite precum si un set de covorase originale.

Ramane sa-i fac o revizie generala.

Am un zgomot pe fata, un cloncanit asa, maine incerc sa aflu ce are, poate de aici si trepidatiile la franare. :| Se pare ca imi trepideaza si la viteze mici :|

 

 

cloncanitul sa nu fie de la basculele fata buba lor ce-a mai mare daca esti din bucuresti vezi ca userul dolly are piese de vanzare si ti-l recomand cu inceredere sunt undeva la 1,9 mil + 1,5 mil manopera.... iar legat de tremuratul volanului incearca totusi o echilibrare caci nu e scumpa si apoi vei vedea ce efecte a avut!

 

Succes si bine ai venit!

Link to comment
Share on other sites

Alta intrebare, ca mi-am adus aminte.

Cand am luat masina, m-a mancat in fund sa desfac capacul de la lichidul de racire. Sperietura, plutitorul era jos. Fuga la benzinarie, apa si antigel si mare surpriza. Am pus vreo 20ml de apa. :twoup:

Acum, am verificat iar. Iar plutitorul pe fund. Asta dupa 1 luna.

Temperatura nu ridica si nici nu vad probleme.

Are cineva idee cine-mi bea gatu ala de apa?

Link to comment
Share on other sites

Am fost si am completat. Cred ca mai bine de 100 ml.

Ceva plezneste. Ce? :twoup:((

 

 

Tizule sti ce zic eu ... sa mergi cu masina intr-un service (unde te sti bine cu cineva) si sa iti umble aia la absolut tot ceea ce e de umblat si verificat ! sa nu ai surprize surprize pe viitor eu asa zic ca e cel mai bine!

Link to comment
Share on other sites

Ce sa umblii nene, ca tre sa desfaci mai tot. Ramane sa vad ce si cum, urmaresc treaba, pentru ca semne nu sunt.

AM schimbat discuri si placute fata. Ziemmerman si Ate. Acuma sa vedem. Intai le asezam putin, apoi ne batem joc de ele :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Alta intrebare, ca mi-am adus aminte.

Cand am luat masina, m-a mancat in fund sa desfac capacul de la lichidul de racire. Sperietura, plutitorul era jos. Fuga la benzinarie, apa si antigel si mare surpriza. Am pus vreo 20ml de apa. :twoup:

Acum, am verificat iar. Iar plutitorul pe fund. Asta dupa 1 luna.

Temperatura nu ridica si nici nu vad probleme.

Are cineva idee cine-mi bea gatu ala de apa?

 

Asa patesc si eu! Nu cred ca e ceva grav din moment ce se consuma asa putin. Eu nu m-am ingrijorat. N-am mai verificat de vreo luna. Am sa verific azi sa vad cat intra. Verificarea se face cand este motorul rece, nu?

Link to comment
Share on other sites

Alta intrebare, ca mi-am adus aminte.

Cand am luat masina, m-a mancat in fund sa desfac capacul de la lichidul de racire. Sperietura, plutitorul era jos. Fuga la benzinarie, apa si antigel si mare surpriza. Am pus vreo 20ml de apa. :D

Acum, am verificat iar. Iar plutitorul pe fund. Asta dupa 1 luna.

Temperatura nu ridica si nici nu vad probleme.

Are cineva idee cine-mi bea gatu ala de apa?

 

Asa patesc si eu! Nu cred ca e ceva grav din moment ce se consuma asa putin. Eu nu m-am ingrijorat. N-am mai verificat de vreo luna. Am sa verific azi sa vad cat intra. Verificarea se face cand este motorul rece, nu?

 

Nu stiu ce sa zic. Poate ca nu e grav. Ramane sa vedem in timp :D

Da, de principiu, cand e motorul rece :twoup:

Atunci se face si completarea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Echilibrareeeeeee! asta ti-am zis sa faci inainte sa schimbi discurile etc etc .... era mult mai ieftin! :twoup: :twoup:

-vezi ca zice ca face doar la franare,deci ni are treaba cu echilibrarea-vezi si tu daca nu ai jocuri la puntea fata,dar daca nu te pricepi mergi la un mecanic,ca o sa cheltui banii degeaba pe tot felul de piese.

Link to comment
Share on other sites

Domniloq, am mai zis. Rotile sunt perfecte. Indreptate, echilibrate, re echilibrate, pneuri noi. In 3 serviceuri am verificat articulatiile. 2 necunoscute, 1 filaret. Bucsi bascule noi si in rest nimic. Alte idei? Mentionez ca volanul nu tremura in mers.
Link to comment
Share on other sites

Ma, atat de prost incat sa nu stiu ce ala abs, nu sunt. Plus ca abs-u da vibratii la pedala, nu in volan. Clar, mor de nervi. Unu mi-a zis ca e din cauza amortizoarelor case sunt uzate diferit, altu ca e din caseta d directie, altu din punte spate =)). Ma ia capu

 

-vezi ca zice ca face doar la franare,deci ni are treaba cu echilibrarea-vezi si tu daca nu ai jocuri la puntea fata,dar daca nu te pricepi mergi la un mecanic,ca o sa cheltui banii degeaba pe tot felul de piese.

Mai exact? Ce elemente sa-i zic mecanicului sa verifice?

Link to comment
Share on other sites

Deci

Am fost si am inversat rotile. Fata cu spate. Defapt numai una ca am un cauciuc stramb si tre sa-l duc la garantie.

Problema se pare ca s-a rezolvat :twoup:

Echilibrat roti, indreptat alea de pe spate si cam atat.

Nush ce sa mai zic, dar nu mai tremura, sau ma rog, ft ft putin si cred ca asta e din cauza drumurilor.

Singura varianta pe care o pot crede, este ca o janta este optata. Alta nu mai stiu :|

Sau prindere rotii in prezoane era cu probleme?

Pfff

Link to comment
Share on other sites

Deci

Am fost si am inversat rotile. Fata cu spate. Defapt numai una ca am un cauciuc stramb si tre sa-l duc la garantie.

Problema se pare ca s-a rezolvat :twoup:

Echilibrat roti, indreptat alea de pe spate si cam atat.

Nush ce sa mai zic, dar nu mai tremura, sau ma rog, ft ft putin si cred ca asta e din cauza drumurilor.

Singura varianta pe care o pot crede, este ca o janta este optata. Alta nu mai stiu :|

Sau prindere rotii in prezoane era cu probleme?

Pfff

 

 

Bogdan cand ti-am zis sa verifici ai zis ca ai verificat si ne luai in ras! nu? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.