Jump to content

ce sa aleg


anonim

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Reparatie 316i din 94:

rulment fata dreapta cu tot cu butuc (sau cum se cheama) 580 RON

cap de bara 110 RON

si restu le'am uitat

stiu doar ca am schimbat 4 sau 5 piese si am dat 1100 ron pe ele :twoup:

 

Si la categoria intretinere:

placute frana fata 165 RON (textar)

saboti spate 110 RON (textar)

 

Preturile nu contin manopera :D

deci => solenza e masina mai "studenteasca"

 

Sunt curios ca nu au aparut inca cei care dau sfaturile alea tari: "De ce sa iti iei 316 cand mai pui ceva si iti iei M :twoup: "

Link to comment
Share on other sites

rulment fata dreapta cu tot cu butuc (sau cum se cheama) 580 RON

 

e cam 350 ron pe fag Germania ,deci te-ai cam pacalit... :twoup: e acelasi cu ala de e46 l-am schimbat eu la a mea acu 1 luna...

 

 

pentu necunoscatori piesa 1 atat la e36 cat si la e46 este aceeasi

 

e36

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

e46

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

are acelasi cod 31226757024

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

sal,

eu as mere pe bmw.(no offense pentru cei care detin sau au avut o solenza).

daca ai fi pus altceva in balanta cu bmw, fiind vorba de cheltuiala, poate as fi zis si eu altceva.

ce vreau sa-ti transmit eu este ca un tovaras si-a adus recent un 316i din '95(varianta compact fara extras), platind 2200 euro in germania.

ca regula de baza pt. tine - daca vrei o solutie low buget - e sa iei un 316i cu cat mai putine optiuni pe el. de ce? pai cu cat ai mai putine pe el, cu atat sunt mai mici sansele sa pice ceva. si iute asa o sa ai un bmw cu costuri minime de intretinere.

motoru sa meara brici si sa nu uiti sa verifici suspensia si directia. lasa geamuri electrice si clima ca nu sunt pentru tine. daca mai ai si o carte de service si niste hartoage de la service care sa confirme ca a fost intr-adevar cu ia la intervalele din cartea de service o sa ai un plus de siguranta ca ceea ce e in carte e cat se poate de aproape de realitate.

(offtopic: nu multi au sansa sa primeasca bani de masina de la parinti. asa ca, ia banii, nu sta pe ganduri, meri de ia masina. ori iei solenta ori iei bmw tot tre' sa te angajezi sa intretii o masina)

bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

anonim mergem amandoi in germany, ne trezim acolo si incepem sa cautam :twoup: trebuie sa gasim noi ceva la banii astia :twoup: daca vei cumpara ultima ragalie la 1000 euro normal ca ai probleme cu ea, dar daca cumperi ceva intre 2500-3000 eu zic ca se gaseste ceva bun care nu necesita alte modificari inafara de cele pe care oricum trebuie sa le faci la orice masina cand o cumperi
Link to comment
Share on other sites

anonim mergem amandoi in germany, ne trezim acolo si incepem sa cautam :twoup: trebuie sa gasim noi ceva la banii astia :twoup: daca vei cumpara ultima ragalie la 1000 euro normal ca ai probleme cu ea, dar daca cumperi ceva intre 2500-3000 eu zic ca se gaseste ceva bun care nu necesita alte modificari inafara de cele pe care oricum trebuie sa le faci la orice masina cand o cumperi

 

 

 

Nu stiu ce sa zic eu la incepul luni septembrie imi voi cumpara (indiferent de afara sa aici)

Link to comment
Share on other sites

un lucru e clar nu iei masina cu ultimii bani ....Asta e o regula general valabila ...Eu mor cand aud ca-si iau unii masina si mai negociaza putin cu cumparatorul ca sa le ramana bani de asigurare ..Nu radeti ca la unii e chiar real !......Eu cred ca in 5 pagini ai aflat destule cat sa vezi daca merita sa intri in clubul asta! ...
Link to comment
Share on other sites

asa e, ai dreptate.... cand te duci dupa masina trebe sa ai bani in buzunar.... Pentru ca ajungi sa gasesti ceva mult mai frumos si ceva care se merita cu adevarat si pentru 100-500 euro iti bagi "unghia in gat".... nu trebui sa ne limitam, pentru ca o data cumperi masina....
Link to comment
Share on other sites

un lucru e clar nu iei masina cu ultimii bani ....Asta e o regula general valabila ...Eu mor cand aud ca-si iau unii masina si mai negociaza putin cu cumparatorul ca sa le ramana bani de asigurare ..Nu radeti ca la unii e chiar real !......Eu cred ca in 5 pagini ai aflat destule cat sa vezi daca merita sa intri in clubul asta! ...

 

 

Cel putin la mine nu va trebui sa negociez ca sa imi ajunga bani de asigurare :twoup: (vor mai fi bani care probabil ii voi baga in consumabile, doar in asa ceva sper)

Link to comment
Share on other sites

anonim mergem amandoi in germany, ne trezim acolo si incepem sa cautam :D trebuie sa gasim noi ceva la banii astia :D daca vei cumpara ultima ragalie la 1000 euro normal ca ai probleme cu ea, dar daca cumperi ceva intre 2500-3000 eu zic ca se gaseste ceva bun care nu necesita alte modificari inafara de cele pe care oricum trebuie sa le faci la orice masina cand o cumperi

 

offtopic total ce zic eu acum, dar mai conteaza la cate s-au scris...

 

poate va treziti din germany spre romania ca o sa conduceti solenza :twoup:

ati fi cel putin de rasul forumului. :twoup:

 

oricum tine-ne la curent cu viitoarea achizitie.

Link to comment
Share on other sites

offtopic total ce zic eu acum, dar mai conteaza la cate s-au scris...

 

poate va treziti din germany spre romania ca o sa conduceti solenza :twoup:

ati fi cel putin de rasul forumului. :twoup:

 

oricum tine-ne la curent cu viitoarea achizitie.

 

eee nici chiar asa daca doamne fereste e sa nu fie BMW si sunt in germania iau ce gasesc fara nu am sa ma intorc

Link to comment
Share on other sites

Eu am rugat un prieten care pe linga altele aduce si masini la comanda din Germania sa imi aduca masina.Clar ca am cautat mult pe mobile si pina la urma masina a fost gasita in urma unui anunt de pe mobile insa problema e destul de delicata.Pt. masina mea prietenul meu a umblat in toata Germania si a stat 8 zile acolo, a vazut o gramada de masini pina a gasit ceva care sa corespunda cu ce am vrut eu. Nu te poti lua intodeauna dupa anunturi , de exemplu amicul in cauza a mers pt. o masina, care in pozele de pe mobile arata fff. bine, pina in Kiel si masina sa dovedit a fi o "cazatura" .In plus eu unul recunosc ca nu ma pricep la mecanica, tinichigerie, etc asa ca am apelat la un meserias care iubeste masinile si se ocupa cu asta de foarte mult timp plus ca am incredere totala in el .
Link to comment
Share on other sites

"Voi" userii mai vechi de pe forum cum procedati si ce faceti pentru a lua o masina? O cautati mai intai pe internet, faceti rezervari? Va mai uitati si la alte parcuri in drum... ?

 

e pe forum cel putin un topic despre cum sa procedezi cand aduci o masina din germania.

pe scurt, te intersezi pe net, nu ezita sa suni la cunostinte in germania(daca ai, asa poti scapa si decheltuieli cu cazarea cand ajungi :twoup: ) sa se intereseze loco de masini. dupa ce ai gasit cateva variante de masini, te pui suni (tu sau untovaras care stie germana/engleza) si intrebi daca masina corespunde cu specificatiile de pe site, daca arata ca in poza, daca sunt probleme, etc. nu uita sa intrebi daca e dispus sa negocieze pretu in caz ca masina ar avea unele defecte despre care el nu stie inca(unii sunt batuti in cap cand vine vorba de pret). oricum gasesti tu ceva defecte cand ajungi acolo(si politia iti gaseste nod in papura la masina noua daca vrea :twoup:) si dupa caz, faci rezervarea sau nu. am tovarasi care au facut rezervarea si cand au ajuns acolo nu mai era masina. teapa !!! de aia e mai bine sa ai mai multe variante.

evident ca te vei opri si la orice autohaus/dealer auto care iti iese in cale si evident ca vei cumpara si ziare/reviste locale in care sa vezi oferta zonala la masini. asta depinde si de comoditatea ta si de timpul pe care il ai la dispozitie.

mai ar fi si varianta cand trimiti pe cineva sa-ti aduca masina.nu recomand, insa daca nu se poate altfel.

ce se intampla dupa ce vezi masina acolo e alta poveste.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.