Jump to content

Cablu deschidere capota


Recommended Posts

Na belea, asa, ca-n zi de duminica, cand sta omul degeaba si vrea sa-si faca de lucru. Am coborat mai devreme la masina, cu ideea sa mai golesc portbagajul. Am dat peste ceva lichid de parbriz, ce zic, stai sa-l pun si p-asta, sa nu mai stea pe aici. Deschid usa, trag de maneta ce actioneaza cablul de la capota, se aude un ,,tronc,, , si maneta merge in gol, fara sa deschida capota. Trag concluzia ca s-a rupt cablul(sau unul din ele, am inteles ca ar fi mai multe). Are cineva idee unde(si cat mai repede), cu ce bani pot schimba cablul(cablurile)? Trebuie sa plec din Bucuresti, la drum lung, si nu as vrea sa plec cu ea asa. Precizez ca e vorba de E39, 520d/2000, daca are relevanta.
Link to comment
Share on other sites

Exista posibilitatea ca acel cablu sa se fi rupt de la maner si atunci inca mai poti deschide capota, ba chiar poate fi reparat.

In cazul n care este rupt la inbinare (imbinari) este mai greu de rezolvat pb., dar nu imposibil.

I-a legatura cu @Ciupanezu si te indruma unde trebuie. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Exista posibilitatea ca acel cablu sa se fi rupt de la maner si atunci inca mai poti deschide capota, ba chiar poate fi reparat.

In cazul n care este rupt la inbinare (imbinari) este mai greu de rezolvat pb., dar nu imposibil.

I-a legatura cu @Ciupanezu si te indruma unde trebuie. :twoup:

 

Merci, asa am sa fac.

 

Cablul este rupt/desfacut/scapat de la maner, pot sa deschid capota cu un patent, pot sa apuc lejer de cablu, chiar la maneta.

Edited by vlh
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu la e39 tot ce tine de sist de deschidere al capotei. Sunt 3 cabluri si 2 "incuietori", caut acum fisa de service si iti zic preturile.

 

LE: cabluri (3 la numar): -> 80lei (cel din maner)

-> 64lei

-> 68lei

incuietori:50lei x 2buc. La toate se adauga tva :twoup: cu manopera am ajuns la 455lei.

La mine erau cam uzate/rupte si incuietorle si am stat vreo 3 ore in service pana au reusit sa imi deschida capota.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Gata, le-am schimbat pe toate, sa stau fara grija, chiar n-am timp de pierdut prin service, pentru maruntisuri d-astea.Mai multa alergatura. Adevarul e ca e mai complicat decat ma asteptam la schimbarea acestor cabluri. Prea multe de desfacut, zau.

Asta e, mergem inainte, noi sa fim sanatosi. Sa auzim de bine.

 

Se poate inchide, din partea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.