Jump to content

semnal luminos la inchiderea masinii


nana22

Recommended Posts

mie mi se aprind toate becurile din interior, voi spuneti ca se poate face sa se aprinda semnalizarile dar numai la AB? acum poate au mai micsorat preturile fiind in criza <_<

Le-au micsorat pe naiba... Mi se aprinde martor pe bord: placutele de frana.... si sun la AB si le explic ce si cum si evident k ii intreb cat ma costa... 1400 ron??

I-am intrebat ce fac de banii astia, in cdtiile in care revizia m-a costat 1200 ron.... Ma gandesc eu ca probabil au ghicit prin telef ca sunt blonda si sun si la MHS... acelasi pret... Asa k i-am dat la balamuc , mi-am comandat placutele pe net , si m-am dus la o cunostinta specializata si mi-am rezolvat problema cu doar 260 ron(placute si manopera)...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am trezit si eu cam tarziu, dar poate mai intereseaza pe cineva. Eu am fost la reprezentanta la BMW si mi-a activat la cererea mea urmatoarele functii: cand deschid masina clipesc avariile de 2 ori, cand o inchid 1 data (nu am alarma), daca am farurile aprinse si opresc motorul se sting de tot (inainte ramaneau pe pozitii) si cand pun masina in miscare se incuie usile. Toate astea au costat vreo 40 de euro, 13 euro si ceva de operatiune la o reprezentanta in IT. Raman surprins sa vad ca in RO orice costa mai mult. Faza cu proiectoarele aprinse cand deschizi usa am vazut-o si eu la un C classe, mi-a placut (si faza este ca functiile ti le activezi singur din OBC-ul masinii care sunt de serie inclusiv incuiatul usilor si cate secunde sa stea aprinse proiectoarele etc.), dar la BMW nu se poate.

 

 

ce masina ai? ce model?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
la ce semnal luminos va referit....avarii sau faza scurta

 

Avarii.

 

La mine face pe e39. Am alarma de fabrica si la inchidere face de 2 ori(avarii) si la deschidere odata. Mai si bip-aie de 4 ori.

 

As mai vrea si eu o optiune daca tot veni vorba...

Vreau ca atunci cand o deschid sa se aprinda faruriel pe pozitie (eventual numai noaptea). Probabil ca exista alarme aftermarket cae fac asta dar vreau sa stiu daca exista optiunea si poate fi activata la BMW.

PS am vazut asta la un C klasse

 

Bipaie de 4 ori daca a fost armata alarma intre timp ( a trecut un caine pe langa ea! ) - la mine asa face !

 

Farurile se pot aprinde daca se trage fir (cu dioda de preferat) de la comenzile alarmei/inchiderii la cele pentru lumini. Ai nevoie de cunostinte de electricitate/electronica ptr asta. Comanda numai pe timp de noapte o poti rezolva cu un circuit opto-electronic care permite sa treaca curentul doar in anumite conditii.

 

Teoretic ar putea sa existe un astfel de ciruit care'ti comanda pe timp de noapte lumina de interior cand deschizi usile. Lumina de interior e de regula cu temporizare printr-un condesator, asa ca dupa 30s luminile se vor stinge automat. Teoretic acelasi ciruit ar trebui sa mentina pe timp de zi luminile de la numar stinse si pe timp de noapte aprinse ! (TEORETIC) :) !!!

Link to comment
Share on other sites

am citit pe undeva pe un topic ceva de reinitializarea cheii ,credeti ca mi se vor aprinde avariile la inchiderea masinii?

Buna!

Ai reusit sa faci?

Nici eu nu am alarma pe masina, dar dupa ce o blochez , apas pe butonul din mijloc si mi se aprinde un bec din interiorul maisinii... si asa stiu k este blocata.

 

Inca o chestie legata de semnalizarea inchiderii (ca o sugestie): se poate face sa fie si sonora. BMW-ul are prin bord "pitulat" un buzzer care chiraie cand uiti luminile aprinse si ai scos cheile din contact, sau mai scoate cateva ciripeli dupa ce ai oprit masina, etc ...

 

Se poate aduce o "mica" modificare sa scoata sunete si cand se inchid usile. Buzzerul are 3 tonuri diferite, sunt 3 pini diferiti pe care se poate da semnal ... dar aveti nevoie de un meserias care sa stie ce are de facut, de unde sa traga fir si cum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am activat la un baiat de pe forum din TM luminile de avarie pe inchidere- clipesc o data. La deschidere se aprind plafonierele ca si inainte.

 

Mi-a zis ca nu se poate face sa mearga cu un flash pe avarii si la deschidere. Sunt multumit am vazut ca la modelele OEM asa e. 50 lei.

 

Am incercat si activarea inchiderii centralizate in mers dar are o hiba, la oprirea masinii dupa ce scoti cheia din contact usile rama inca inchise deci trebuie tras de doua ori de maner sau apasat pe butonul de pe consola. Am renuntat la aceasta optiune si am lasat cum era inainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am activat la un baiat de pe forum din TM luminile de avarie pe inchidere- clipesc o data. La deschidere se aprind plafonierele ca si inainte.

 

Mi-a zis ca nu se poate face sa mearga cu un flash pe avarii si la deschidere. Sunt multumit am vazut ca la modelele OEM asa e. 50 lei.

 

Am incercat si activarea inchiderii centralizate in mers dar are o hiba, la oprirea masinii dupa ce scoti cheia din contact usile rama inca inchise deci trebuie tras de doua ori de maner sau apasat pe butonul de pe consola. Am renuntat la aceasta optiune si am lasat cum era inainte.

Eu am activat optiune asta la reprezentanta BMW si avariile clipesc atat la deschiderea masinii (de doua ori), cat si la inchidere (o data). Poate nu se poate activarea flashurilor inchis/deschis cu orice tester.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Daca stie cineva sa imi spuna si mie. Mi-am cumparat o interfata. Vanzant niste piese de e46 unui sarb, i-am spus ca vreau sa imi activez optiune de aprindere a semnalizarilor la armare/dezarmare din telecomanda.

La care el a spus sa nu fac asta.Bineinteles ca am intrebat de ce. El a spus ca poate veni oricine, iti sparge semnalul si il scoate afara, iti face scurt si masina s-a descuiat. Ceata direct.

 

Banuiesc ca este si un sambure de adevar aici.

Nu ma picep. De aceea apelez la cineva care stii cat de cat ceva desre acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.