Jump to content

fabricate de BMW...folosite de BMW


icsulescu

Recommended Posts

Salutare!

 

Este cineva care a cumparat sh - cash sau buy-back vre-un BMW de la Bavaria - Pffefer...? (BMW Company Cars)

Sunt ok ? Preturile sunt ok?

 

Thx

 

Pffff!!! Exact la asta ma gandeam eu azi: sa fac un topic ca asta. Daca a cumparat cineva de la bavaria un bmw sh, cu masina veche la schimb eventual.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Este cineva care a cumparat sh - cash sau buy-back vre-un BMW de la Bavaria - Pffefer...? (BMW Company Cars)

Sunt ok ? Preturile sunt ok?

 

Thx

 

Pffff!!! Exact la asta ma gandeam eu azi: sa fac un topic ca asta. Daca a cumparat cineva de la bavaria un bmw sh, cu masina veche la schimb eventual.

:twoup: poate ne spune careva...sau pareri...

Link to comment
Share on other sites

am avut eu o tentativa anu asta. m-au cam speriat preturile lor. gasisem un 318d 2006 cu optiuni dragute pe ea (piele, navi mica, incalzire in scaune, lumini automate & senzori ploaie etc.) cu exceptia papucilor, care erau cu capace. cand m-am uitat la pret... 27900CIP. :twoup: mult dom'le, mult...
Link to comment
Share on other sites

eu am achizitionat de la bavaria motors din constanta un 118d din 2006, 25k km. Pretul a fost maricel (dupa parerea mea), insa masina relativ ingrijita, am mai negociat aproape 1000-1500 euro, au facut revizia inainte sa mi-o dea... sunt multumit. Si nu am fost nevoit sa mai platesc nici taxa ca era inmatriculata deja. Bonus, am si 1 an garantie. Si din ce am vazut eu, 27000 cip nu erau decat de la seria 5 in sus.

 

Aveau acolo un 318d (sau 320d, nu mai tin minte exact) superb, din 2007, cica al vreunui director din germania, super ingrijita masina si cu destule optionale, pe la 26000 cu toate taxele. Nu prea ma tineau buzunarele, ca faceam un mic (MARE) efort si...

Edited by MSlv
Link to comment
Share on other sites

eu am judecat pretul referindu-ma la ce as mai fi putut cumpara nou cu banii aia, pt ca o masina noua este totusi altceva insa... am aruncat ratiunea si am ales cu inima. Si pana acuma nu-mi pare rau. Pretul a fost intre 19 si 20 de mii. Si mi-a si spalat-o personal tipul de la vanzari inainte de predare :twoup: .
Link to comment
Share on other sites

Ca idee generala . La AB iti ofera pe o masina de 10 000e undeva la maxim 7000-7500 , poate 8000 cu indulgenta , dar nu prea cred iar mai apoi o vinde peste pretul pietii cu minim 1000 . Practic ce fac ei e jecmaneala ...... dar prostesc oamenii care au incredere in ei .

 

Daca te duci cu o masina lovita la ei , in loc de 8000 cat valoreaza masina si 6000 cat ti-ar oferii ei pe ea , daca a fost lovita rau ei iti dau 4500-5000 si pe urma o vand tot cu pretul pietii sau peste acesta .

 

Asta stiu de la cineva care a vandut asa o masina si pe urma a ramas masca cand a fost la reprezentanta sa iti cumpere niste filtre si ulei si si-a vazut vechia masina , polishata , aranjata si pusa in vitrina , la vanzare , la un pret cu aprox 1000-1500e peste pretul pietii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ca idee generala . La AB iti ofera pe o masina de 10 000e undeva la maxim 7000-7500 , poate 8000 cu indulgenta , dar nu prea cred iar mai apoi o vinde peste pretul pietii cu minim 1000 . Practic ce fac ei e jecmaneala ...... dar prostesc oamenii care au incredere in ei .

 

Daca te duci cu o masina lovita la ei , in loc de 8000 cat valoreaza masina si 6000 cat ti-ar oferii ei pe ea , daca a fost lovita rau ei iti dau 4500-5000 si pe urma o vand tot cu pretul pietii sau peste acesta .

 

Asta stiu de la cineva care a vandut asa o masina si pe urma a ramas masca cand a fost la reprezentanta sa iti cumpere niste filtre si ulei si si-a vazut vechia masina , polishata , aranjata si pusa in vitrina , la vanzare , la un pret cu aprox 1000-1500e peste pretul pietii :twoup:

Eu stiu pers care si-a dat masina la buyback, si intradevar i-a dat sub pretul pietii, dar i-a facut un discount ff mare la masina noua care a cumparat-o, discount de aprox 16 k euro la un 730d, deci in final a iesit bine.

Link to comment
Share on other sites

acuma voi ce vreti? Normal ca trebuie sa le iasa lor bine. Asta e valabil peste tot unde exista buy-back, primesc masina in schimbul unui pret sub valoare/piata. Daca ofera si un discount la masina achizitionata de la ei, cu atat mai bine. Cel mai bun pret nu se poate obtine decat prin negociere directa cu proprietarul sau viitorul proprietar in talcioc.
Link to comment
Share on other sites

Ca idee generala . La AB iti ofera pe o masina de 10 000e undeva la maxim 7000-7500 , poate 8000 cu indulgenta , dar nu prea cred iar mai apoi o vinde peste pretul pietii cu minim 1000 . Practic ce fac ei e jecmaneala ...... dar prostesc oamenii care au incredere in ei .

 

Daca te duci cu o masina lovita la ei , in loc de 8000 cat valoreaza masina si 6000 cat ti-ar oferii ei pe ea , daca a fost lovita rau ei iti dau 4500-5000 si pe urma o vand tot cu pretul pietii sau peste acesta .

 

Asta stiu de la cineva care a vandut asa o masina si pe urma a ramas masca cand a fost la reprezentanta sa iti cumpere niste filtre si ulei si si-a vazut vechia masina , polishata , aranjata si pusa in vitrina , la vanzare , la un pret cu aprox 1000-1500e peste pretul pietii :twoup:

 

De cand este Automobile Bavaria o fundatie de binefacere?

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare ca e "jecmaneala". Cred ca mai toata lumea stie ca orice dealer iti ofera un pic mai putin pe masina. Eu o vad ca pe o solutie pentru cei care nu se pricep sau nu vor sa se complice cu ce presupune vanzarea unei masini. Daca se mai adauga si faptul ca nu au timpul necesar, cred ca nu mai conteaza asa mult ca primesc cu 1000-2000 de euro mai putin decat ar fi primit daca s-ar fi chinuit ei sa o vanda..
Link to comment
Share on other sites

Nu zice nimeni sa faca acte de caritate , dar nici sa ofere pe o masina de 10 circa 7500 , sa o polisheze etc cateva sute de euro si apoi sa o vanda drept tipla , garantie la ei ..... si sa vrea 12 mii p ea , cu 2 mii peste pretul pietii . Asta e jecmaneala.....

 

Sa nu mai vorbim de calitatea serviciilor la second hand la AB , avem si pe forum om/oameni care au cumparat masini de la ei si au fost nemultumiti de seriviciile oferite.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat X3ul de la Company Cars. Am vazut intai unul nou cu facelift 2007, EUR 36k, l-am negociat la 34.5k apoi m-am mutat la un X3 facut chiar inainte de facelift, un an vechime, 11k km, aceleasi dotari ca si precedentul EUR31k negociat la EUR 30k.

 

Cum am vazut eu lucrurile -> 20% discount la o masina pentru care 11k km nu conteaza.

 

De asemenea am scapat de niste taxe de inmatriculare ceea ce a fost bine-venit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.