Jump to content

castrol magnatec 5w40


Guest juststy

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.... nu cred ca ai venit tu cu specificatia tehnica de pe eticheta uleiului si nu ti-am dat dreptate...

Eu nu am reusit sa gasesc vreo specificatie tehnica pe eticheta uleiului; nu era decat un larousse pe spatele bidonului.

O fi fost uleiul contrafacut ?

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
aia nu e specificatie tehnica !!! recomandar de cine? :twoup: :twoup: :D

 

Se pare ca TWS-ul intra in categoria uleiurilor speciale, aprobate de BMW.

 

de acord cu tine, dar unde scrie? :D specificatie tehnica asta spune totul, pe eticheta ar trebui sa scrie....

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare prosteasca poate ...

mi-a zis cineva ca trebuie sa pun acelasi ulei de care am avut in masina...

si am pus mobil Syst ... sau asa ceva, nu mai stiu ce scrie pe cutie...

si mi-a pus de asemenea si o cutie de metabond, ca a zis ca motorul are peste 200.000 km si tre sa pun...

Link to comment
Share on other sites

on topic.

 

Eu folosesc Castrol SLX Professional 5x40 .... la motor M43 . deci benzinar.. acesta este urmasul lui TXT 5x40 ...are identic aceleasi specificatii cu TXT....mai exact BMW LL98(printre altele) .... TXT nu se mai produce din cate stiu ......iar pe piata eurpeana urmasul lui este acest SLX Prof. iar pe piata americana este Castrol Syntec 5x40

 

M-am documentat de pe situl castrol ... deoarece aveam nevoie sa completez peste cel TXT ....dar TXT ioc nu se mai gaseste (cel cu LL98)...

 

 

Legat de Magnatec tot ce stiu este ca nu are BMW LL si am inteles tot de pe acest forum ca este recomandat mai mult motoarelor Diesel ..... si motoarelor cu o uzura mai mare datorita acestui principiu magnatec care formeaza o pelicula protectoare pe pistoane si celelalte elemente..... dar nu ma bag mai mult in discutie ..... eu doar spun ce pun eu la masina ...si n-am avut probleme ... de altfel pot spune ca motoarele bmw sunt cele mai fiabile ...sunt tare mandru de motoarele lor ..oricare ar fi ...bune masini

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa pui metabond.

Pe viitor, fereste-te de aditivi, uleiurile sunt deja aditivate.

 

Puteai sa schimbi tipul uleiului si marca.

 

aha...

deja am pus totul in motor... si am inteles ca metabond se pune o singura data in motor... apoi la urmatoarele schimburi in cantitati foarte mici...

ms pt sfaturi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa pui metabond.

Pe viitor, fereste-te de aditivi, uleiurile sunt deja aditivate.

 

Puteai sa schimbi tipul uleiului si marca.

 

aha...

deja am pus totul in motor... si am inteles ca metabond se pune o singura data in motor... apoi la urmatoarele schimburi in cantitati foarte mici...

ms pt sfaturi :twoup:

n-ai inteles...metabond nu se pune niciodata. in nicio cantitate.

 

e ca si cum a mai lubrifia tu prezervativul cu 300 de grame de ulei de corp...pentru o placuta senzatie de sanie, de mers in gol...:twoup:

Link to comment
Share on other sites

 

da, am citit aseara mai multe posturi despre aditivi ca dura-lube sau metabond... eu il cumparasem pentru ca cei de la service mi l-au recomandat... si e recunoscut ca cel mai bun service din oras... nu dau nume :twoup:

am schimbat uleiul am pus tot mobil syst (sau synt, nu mai stiu exact ce scria), fara nici un aditiv...

probabil am sa vad cum se comporta motorul, daca ia sau nu ulei si cat ia , masina are de abia o saptamana de cand e cumparata :twoup:

Link to comment
Share on other sites

5W-40 este ok pentru motorul tau.

 

ms, dar este ceva model ? Cum e Castrol TWS 10w60 parca?

 

am mai postat pe un topic care se vorbea tot de uleiuri, recomanzi sa iau de la reprezentanta chiar daca e mai scump? era 5w40 castrol la 67 ron aprox, la 6 litri sau 7 cat intra in motor ajung la 400/500 ron numai uleiul :twoup:?!?

Link to comment
Share on other sites

la un m54 320i 170 cp ce ulei se potriveste? 5w40 am eticheta pe motor de la ultimul schimb, dar ce model de Castrol se recomanda?

 

Daca masina e fabricata dupa august 2001, poti pune ulei tip Long Life 2001:

  • Castrol Edge SAE 0W-30
  • Castrol Edge SAE 5W-30
  • Castrol Edge SAE 0W-40
  • Castrol Formula RS Power and Protection SAE 0W-40
  • Castrol Formula SLX SAE 0W-30
  • Castrol Formula SLX LL01 SAE 0W-30
  • Castrol Formula SLX Long Tec SAE 0W-30
  • Castrol SLX Longtec SAE 0W-30
  • Castrol SLX Professional Longtec SAE 0W-30
  • Castrol SLX Professional Longtec SAE 0W-40
  • Castrol SLX Professional Longtec BMW LL01 SAE 0W-30
  • Castrol SLX Professional Longtec BMW LL01 SAE 5W-30
  • Castrol Super Racing 0W-40 SAE 0W-40
  • Castrol Syntec European Formula SAE 0W-30
  • Castrol TXT Softec LL01 SAE 5W-30

 

Daca e mai veche de august 2001 poti pune in plus si urmatoarele uleiuri Longlife 98 :

  • Castrol Edge SAE 0W-40
  • Castrol Formula RS Motorsport SAE 0W-40
  • Castrol Formula RS Road and Track SAE 5W-40
  • Castrol GTD Direct Injection SAE 5W-40
  • Castrol GTX5 SAE 5W-40
  • Castrol GTX7 Dynatec SAE 5W-40
  • Castrol Magnatec SAE 5W-40
  • Castrol SLX Professional SAE 5W-40
  • Castrol Syntec SAE 5W-40
  • Castrol TXT Softec SAE 5W-40

Link to comment
Share on other sites

sory pt reply si sory pt ca nu sunt atent (am nevoie de ochelari probabil :twoup: )

 

am gasit la un magazin de piese auto castrol magnatec la 5L flaconul nu shtiu ce sa zic dar era la 160 ron pretul, e foarte bun pretul dar nu stiu calitatea

in acelasi magazin am gasit 5w30 bmw LL-04 (made in germany) la 50 lei /1L

 

care sa il aleg?

Edited by tupeu
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
stiu un importator de uleiuri, ai siguranta ca sunt originale, preturi foarte bune si ai si schimbul gratuit. Ca sa nu am probleme, nu am sa fac reclama,daca este de acord administratorul sau un moderator am sa va spun.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.