Jump to content

Vas expansiune spart


catalin_moto

Recommended Posts

Dragilor am o problema, se pare ca pierd apa, destul de tare. In marea majoritate a timpului cand masina se incalzeste si/sau o turez mai mult. Cu ochii mei obositi nu prea am vazut, insa taicamiu a observat ca am o fisura in vasul de expansiune (de dimensiunea unui varf de ac), pe unde scuipa toata apa. ajung chiar sa se aprinda becul de avertizare a apei cateodata. Problema s-a gasit, sperand sa fie doar acolo. Insa vin si cu intrebarea aferenta :twoup:. Pot da filtru de aer jos (toata carcasa), fara sa-mi fac mai multe probleme decat am?. Am observat ca se tine intr-un surub si 2 furtune. Vreau sa dau filtru de aer jos fiindca fisura se afla in partea dreapta, langa furtunele de tur/retur. si nu prea imi ajung bine mainile pe acolo sa o lipesc. Vreau sa incerc cu un poxipol pana in momentul ce gasesc de unde sa cumpar un vas nou. (carpeala nu se merita....insa ma asteapta RAR-ul pe 10, si dupa ce ca imi expira numerele provizorii pe 9.....mi se mai subtiaza buzunaru si pe acolo).

 

care ai mai dat filtru de aer jos, te astept cu niste heads up-uri. vine weekendul si simt nevoia sa ma murdaresc pe maini :twoup:

 

Toate cele bune.

 

PS: copilu este un 318i 2000.

Edited by catalin_moto
Link to comment
Share on other sites

-nu tine lipit,au mai incercat si altii, filtrul are un surub cu cap de 10 in fata si poti sa ridici carcasa si sa o dai intr-o parte fara sa mai scoti furtunele.

-vas nou costa 240 lei,el l-am schimbat pe al meu degeaba,deoarece se prelingea lichid pe la furtunul de sus de la radiator

-daca te intereseaza am vasul de la masina mea,original,eu am tot 318i,merge numai daca ai cutie manuala,ca la automata e altfel

Link to comment
Share on other sites

Dragilor am o problema, se pare ca pierd apa, destul de tare. In marea majoritate a timpului cand masina se incalzeste si/sau o turez mai mult. Cu ochii mei obositi nu prea am vazut, insa taicamiu a observat ca am o fisura in vasul de expansiune (de dimensiunea unui varf de ac), pe unde scuipa toata apa. ajung chiar sa se aprinda becul de avertizare a apei cateodata. Problema s-a gasit, sperand sa fie doar acolo. Insa vin si cu intrebarea aferenta :twoup:. Pot da filtru de aer jos (toata carcasa), fara sa-mi fac mai multe probleme decat am?. Am observat ca se tine intr-un surub si 2 furtune. Vreau sa dau filtru de aer jos fiindca fisura se afla in partea dreapta, langa furtunele de tur/retur. si nu prea imi ajung bine mainile pe acolo sa o lipesc. Vreau sa incerc cu un poxipol pana in momentul ce gasesc de unde sa cumpar un vas nou. (carpeala nu se merita....insa ma asteapta RAR-ul pe 10, si dupa ce ca imi expira numerele provizorii pe 9.....mi se mai subtiaza buzunaru si pe acolo).

 

care ai mai dat filtru de aer jos, te astept cu niste heads up-uri. vine weekendul si simt nevoia sa ma murdaresc pe maini :twoup:

 

Toate cele bune.

 

PS: copilu este un 318i 2000.

 

 

e foarte simplu de dat carcasa de la filtru jos ... nu te obosi cu poxipol ca iti faci doar de lucru(presiunea e mare si nu rezista)

partea mai grea este atunci cand dai vasu jos. sa ai grija sa desfaci toate sigurantele

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru sfaturi. maine o sa aflu daca mai pierd sau nu apa. insa acum am alta "problema",si ca sa nu umplu forumul cu posturile mele postez aici :twoup: , mi sa aprins un martor pe bord destul de "ciudat", sincer nici nu stiam ca exista. Poate imi explicati si mie ce anume reprezinta, ca sunt clar depasit. Farurile imi merg, nu este nici o problema la sistemul de iluminare....deci ce anume ar fi?

post-11684-1220203095_thumb.jpg

Edited by catalin_moto
Link to comment
Share on other sites

mersi pentru sfaturi. maine o sa aflu daca mai pierd sau nu apa. insa acum am alta "problema",si ca sa nu umplu forumul cu posturile mele postez aici :twoup: , mi sa aprins un martor pe bord destul de "ciudat", sincer nici nu stiam ca exista. Poate imi explicati si mie ce anume reprezinta, ca sunt clar depasit. Farurile imi merg, nu este nici o problema la sistemul de iluminare....deci ce anume ar fi?

 

pozitia ?

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru sfaturi. maine o sa aflu daca mai pierd sau nu apa. insa acum am alta "problema",si ca sa nu umplu forumul cu posturile mele postez aici :twoup: , mi sa aprins un martor pe bord destul de "ciudat", sincer nici nu stiam ca exista. Poate imi explicati si mie ce anume reprezinta, ca sunt clar depasit. Farurile imi merg, nu este nici o problema la sistemul de iluminare....deci ce anume ar fi?

 

 

Proiector? Sau lampa de ceata ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Probleme rezolvate dragilor. Vasul de expansiune a fost fisurat, si solutia provizorie pe care am aleso (poxipol) nu a dat rezultate. Am cumparat unul nou, 180 Ron am dat pe el. Nu este complicat de schimbat numai ca e nevoie sa aveti grija la mufele care le scoateti sa le si bagati innapoi :twoup:. Vasul de expansiune e situat pe un suport de plastic prins in 4 suruburi (daca nu ma insel) de grila fata a masinii.

 

Eroarea oferita de calculator cu privire la bec, era doar becul pentru pozitie-dreapta, care nu a avut nimic numai ca mufa era putin iesita si contactul nu mai exista. Tind sa cred ca piatra cubica dinspre victoria-piata charles de gaulle e vinovata.

 

2 probleme rezolvate destul de usor. insa daca nu le rezolvam nu mai reuseam sa iau RAR-ul.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.