Jump to content

Comisiile de buget Âşi administraĂžie eliminĂŁ taxa de poluare


Lari

Recommended Posts

Nu le vezi pentru simplu' motiv ca se asteapta eliminarea taxei pentru cazane.

...

 

Pai aceiasi discutie era si acum un an. "Nu reduceti taxa la masinile vechi, ca se umple tara de cazane". Ca taxa s-a redus extrem de mult, si ar fi trebuit, conform acelei logici, sa se umple tara de cazane. Dar uite ca... :twoup: Deci, cine s-a inselat atunci, se va insela si acum. Simplu.

 

 

MuadDib: golfurile 3, e36, cojite toate sunt cazane, cine-si cumpara astra/vectra in loc la un e36 e om cu cap, la aceiasi bani ia masina de 2 ori mai buna dpdv al conditiei tehnice.

 

Lifestyle, poze, tata. Sa vad si eu cazanele alea... :twoup:

Poate dupa standardul tau sunt cazane, dar, te-ai gandit ca sunt MUUULT mai bune decat ceea ce aveau oamenii aceia inainte? Crezi ca si-ar fi cumparat cineva o masina mai proasta decat precedenta? Nu asta e ideea, de imbunatatire a parcului auto al Romaniei?

 

 

Revenind la motoarele mari. La ce impozite sunt, la ce preturi are - si va avea - carburantul, crezi ca amaratii aia care vor masina isi vor aduce ceva cu motor mare? Poate doar Ciupanezul, care oricum nu intra in categoria celor amarati, unde e grosul parcului auto invechit si periculos. El o sa inlocuiasca un 535 cu un M5. Mare scofala.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MuadDib: am sa incerc sa vanez masinile pe strada, daca tie iti place sa tii ochii inchisi, e36-le de 1500 de euro sunt coapte, zici de alternative, eu le tot spun,, opel astra, opel vectra, ford mondeo, astea sunt toate la 1500 de euro, binenteles cand cineva alege sa dea 4000 de euro pe o pisicuta, bravo lui, nu mai am nimic de comentat, dar am vazut ce se importa... degeaba zici tu ca vezi numa masini curate , spalate etc, am vazut ce se aduce, stau samsarii 10 intr-o camera si asteapta sa prinda golfu 3 de 600 de euro, care e mai copt, sau pisicuta de 1000 de euro toata coapta, si asa mai departe. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Nu le vezi pentru simplu' motiv ca se asteapta eliminarea taxei pentru cazane.

...

 

Pai aceiasi discutie era si acum un an. "Nu reduceti taxa la masinile vechi, ca se umple tara de cazane". Ca taxa s-a redus extrem de mult, si ar fi trebuit, conform acelei logici, sa se umple tara de cazane. Dar uite ca... :twoup: Deci, cine s-a inselat atunci, se va insela si acum. Simplu.

 

Eu m-am exprimat corect, am spus ELIMINAREA taxei nu diminuarea ei.

Indignat trebuie sa fie cel ce plateste o taxa mai mare pentru Euro4 decat cel pentru Euro 2, da' asta-i alta discutie care nu-si are sensu' acum.

Link to comment
Share on other sites

Revenind la motoarele mari. La ce impozite sunt, la ce preturi are - si va avea - carburantul, crezi ca amaratii aia care vor masina isi vor aduce ceva cu motor mare? Poate doar Ciupanezul, care oricum nu intra in categoria celor amarati, unde e grosul parcului auto invechit si periculos. El o sa inlocuiasca un 535 cu un M5. Mare scofala.

 

Un motor de 2500 cmc este un motor mare.

Câţi nu doresc E36 325i sau E30 325i?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu asta conteaza ciupanezu , conteaza ca daca vrei motor mare sa fii dispus sa platesti, nu mergi cu pieptu inainte iei un 550i.. cu 20.000 de euro si apoi te faci pe tine ca nu ai bani de taxa/impozit etc.... si hulesti peste tot guvernu. Corupt/necorupt, o persoana adaptata, traieste cu ce are... adica se descurca in functie de imprejurari, trebuia sa-mi iau si eu 530d, si sa-l tin in garaj pana acuma cand e taxa acceptabila... sau cum ? si in timpu asta, plin de frustrare sa hulesc taxa ? nu mai bine mi-am luat ce am putut sa platesc si in timpu asta m-am dat cu masina.. ?

pana si in bulgaria am inteles ca se percep alte taxe/impozite pentru masini incepand cu 120kw si in sus..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

sau cum ? si in timpu asta, plin de frustrare sa hulesc taxa ? nu mai bine mi-am luat ce am putut sa platesc si in timpu asta m-am dat cu masina.. ?

 

Aici nu se tine cont de situatia financiara,taxa e o furaciune a statului.Chiar daca ai 100 mii euro sau 5000 euro pentru o masina consider ca suntem la fel de nedreptatiti,doar ca ala cu 100 mii nu-l intereseaza ca statul ii extrage cateva mii de euro din buzunar, are balta peste.Dar pentru cel cu 5000 conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Furaciune nefuraciune,o parte merg cu masini mai naspa, da merg, altii isi tin masinile tari in garaje pana isi permit sa plateasca taxa, dupa aia jumatate de an tin masina in garaj pana fac rost de bani de cauciucuri si tot asa.. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Furaciune nefuraciune,o parte merg cu masini mai naspa, da merg, altii isi tin masinile tari in garaje pana isi permit sa plateasca taxa, dupa aia jumatate de an tin masina in garaj pana fac rost de bani de cauciucuri si tot asa..

Cu fraza asta ai dat cu mucii in fasole.....observ ca tu esti foarte ingrijorat de situatia financiara a colegilor tai de forum care au cazane si explici tu cum ei nu au bani de cauciucuri...si nu au bani de piese...si tu capitanul nostru ne conduci spre lumina :) ....Nu mai comentez nimic ca iar imi iau suspendare...tot pe aceeasi tema....sa fi tu sanatos

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

altii isi tin masinile tari in garaje pana isi permit sa plateasca taxa, dupa aia jumatate de an tin masina in garaj pana fac rost de bani de cauciucuri si tot asa..

 

Nu e deloc relevant ce spui :)

 

Taxa e o nedreptate pentru noi toti indiferent de situatia financiara,doar ca unii cetateni sunt foarte nepasatori in special cei cu multi bani pentru care 1-2-3 mii de euro inseamna mai nimic, si ei sunt FURATI dar probabil nu vor lua atitudine niciodata...pentru ei inseamna mult prea putin.

Link to comment
Share on other sites

Nu le vezi pentru simplu' motiv ca se asteapta eliminarea taxei pentru cazane.

...

 

Pai aceiasi discutie era si acum un an. "Nu reduceti taxa la masinile vechi, ca se umple tara de cazane". Ca taxa s-a redus extrem de mult, si ar fi trebuit, conform acelei logici, sa se umple tara de cazane. Dar uite ca... ;) Deci, cine s-a inselat atunci, se va insela si acum. Simplu.

 

Eu m-am exprimat corect, am spus ELIMINAREA taxei nu diminuarea ei.

Indignat trebuie sa fie cel ce plateste o taxa mai mare pentru Euro4 decat cel pentru Euro 2, da' asta-i alta discutie care nu-si are sensu' acum.

Indignat trebuie sa fie si cel care plateste o taxa cat valoare masinii, indignat trebuie sa fie si cel care da niste bani nejustificati, indignat trebuie sa fie si pt ca el da bani ca fraierul si neamtul nu...In cazul cu taxa ziceti voi ce vreiti insa peste 80% sunt de acord cu faptul ca e nejustificata si ilegala si trebuie "demontata". 2-3-100 de oameni din atatea milioane parerea mea sa fie sanatosi, fara lipsa de respect sau altele insa asta e adevarul. Eu deja nu mai vad la mine in suceava cazane de dacii 1300 la care le cad portierele din mers(pe bune) sau se descompun la semafor. Foarte multe golf 3 si 4 care arata bine, multe e36 dar si mai multe E46, e39, e38, e65 x5-x6 la greu.

 

Romanu are bani....pt ala care nu, exista taxa :)

 

Si asa m-am saturat sa vad masini inmatriculate pe italia, germania, bulgaria iar din germania pana si cea mai coaja masina care o aduci nu o compari cu ce coji cu muschi de copac gasesti la noi. Romanu e prost, da e prost, el din totdeauna vrea asa totul dintr-o data daca se poate. Daca s-ar putea sa ii si mestece neamtu mancarea din gura ar fi perfect. Ceilalti cum se descurca fara taxa ? De ce sa ii bag eu bani lu tariceanu in buzunar. SI asa s-au strans milioane de coco din taxa si eu tot dau cu masina in gropi s mi-o farm...la cati nervi mi-am facut in ultimele 30 min as fi in stare sa il si bat pe unu care ar vb langa mine de alesii nostrii.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

"De ce eu care este bogat si am 40.000e sa dau pe o masina, ce dracu, nu mai am 5000 sa dau pe taxa ?Deci eu ala care este bogat ma doare in cot de restul care este niste fraieri. Ce sa isi ia si ei golf 3 si sa ma incomodeze pe mine cu bijuteria mea in trafic? " Exact asta e rationamentul. Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Sau asa-zisii "oameni cu bani" care nu sunt de acord cu eliminarea taxei.Pai oare de ce nu sunt daca ei au bani si de taxe si de tot?ce ii mai intereseaza de amaratii astea care-si cumpara si ei un cazan,nici bani de taxa nu au..huh ce amarati!

 

Nu sunt de acord pentru ca,sigur au strans din buci sa-si ia masina aia,daca nu ar fi asa nu ar mai fi interesati de ce-si ia Ion sau Gheorghe,si acum sunt pusi in penibila situatie in care masina lor o sa fie considerata o masina banala,orice manelar o va avea pe bani mai putini decat au dat ei,asta ii roade intr-adevar.

 

Cam asta e adevarul :)

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce-o sa-mi sara-n cap pentru acel constitent, sa ma scuteasca de ipocrizii ieftine. Este masina o necesitate? Atunci iti iei un Clio/Golf/etc. de 1.4-1.6. Oriunde te vei duce in Europa, astea sunt motorizarile, pana-n 2000cmc. Vrei +2500cmc? Ok, atunci plateste moftul, in cazu' ala nu mai este doar o necesitate.

 

Oriunde in Europa in tarile bananiere, cum ar fi Grecia, Italia, Spania, Portugalia etc In Germania de ex alta e situatia. Poate nu au copiii masini cu motor mare, dar pe autostrada e plin de masini cu motor "mare".

 

Motorizarile "mari" au nu numai motorul mai mare ci si elemente de directie, suspensie, franare etc mai buna. Exemplu E39 de la 3000cmc in sus are alta articulatie. Alt exemplu din testele auto-motor-und-sport, la franare 7er si S Klasse bat orice masina de calcat cu motor mic. Deci automat orice masina cu motor mic este un cazan din fabrica. Este proiectata sa fie cazan. Acum pe de-o parte contestati cazanele, pe de alta parte le aparati?

 

Pana in 2000 cmc e o gluma de motor, e un compromis. Tocmai pentru ca autoturismul nu este o necesitate, nu ar trebui incurajate compromisurile.

 

Ar trebui dezvoltata o retea de transport in comun si construite parcari si drumuri, ca sunt bani acum, nu restrans numarul de masini prin taxe ilegale. Ce stiu taranii din RO sa faca? In loc sa construiasca drumuri, pun taxe si iau permise ca sa restranga numarul de participanti la trafic.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce-o sa-mi sara-n cap pentru acel constitent, sa ma scuteasca de ipocrizii ieftine. Este masina o necesitate? Atunci iti iei un Clio/Golf/etc. de 1.4-1.6. Oriunde te vei duce in Europa, astea sunt motorizarile, pana-n 2000cmc. Vrei +2500cmc? Ok, atunci plateste moftul, in cazu' ala nu mai este doar o necesitate.

 

Oriunde in Europa in tarile bananiere, cum ar fi Grecia, Italia, Spania, Portugalia etc In Germania de ex alta e situatia. Poate nu au copiii masini cu motor mare, dar pe autostrada e plin de masini cu motor "mare".

 

Motorizarile "mari" au nu numai motorul mai mare ci si elemente de directie, suspensie, franare etc mai buna. Exemplu E39 de la 3000cmc in sus are alta articulatie. Alt exemplu din testele auto-motor-und-sport, la franare 7er si S Klasse bat orice masina de calcat cu motor mic. Deci automat orice masina cu motor mic este un cazan din fabrica. Este proiectata sa fie cazan. Acum pe de-o parte contestati cazanele, pe de alta parte le aparati?

 

Pana in 2000 cmc e o gluma de motor, e un compromis. Tocmai pentru ca autoturismul nu este o necesitate, nu ar trebui incurajate compromisurile.

 

Ar trebui dezvoltata o retea de transport in comun si construite parcari si drumuri, ca sunt bani acum, nu restrans numarul de masini prin taxe ilegale. Ce stiu taranii din RO sa faca? In loc sa construiasca drumuri, pun taxe si iau permise ca sa restranga numarul de participanti la trafic.

Aici asa-i :)

Link to comment
Share on other sites

Pai normal ca e o necesitate daca de maine n-ar mai fi am muri de foame.

no comment. :)

 

Nici o maÂşinĂŁ nu este o necesitate.

Exista multe exemple in viata cotidiana care argumenteaza parerea mea. In multe cazuri, da, poate fi dispensabila masina. Si apoi, presupunand ca ai dreptate... d c exista atatea masini? Doar ca ne permitem un moft? Oricum, imi exprimam si eu opinia, stiu ca sunt in offtopic si scz pt asta.

Link to comment
Share on other sites

Masinile sunt sau mai bine zis... ajung la fel ca telefoanele mobile: la inceputuri erau un moft acum sunt o necesitate. Poate sa zica cine vrea ce vrea dar... masina chiar este o necesitate in zilele noastre, doar traim in secolul vitezei, dar de la necesitate la 150+ CP... e drum lung, si poate fi catalogat mai repede ca "moft"! Pe "soselele" noastre ajungi tot acolo (cu o diferenta de maxim 10 minute) si cu o masina de 200 CP si cu una de 75...100 CP.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.