Jump to content

Comisiile de buget Âşi administraĂžie eliminĂŁ taxa de poluare


Lari

Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da, dar problema e ca romanul este atat de fudul incat... nu poate merge cu bicicleta... multi romani ar trebui sa vada germania, olanda, austria etc... tari unde foarte multa lume merge pe bicicleta. am vazut femei in fuste si pe tocuri mergand pe bicicleta sau barbati in costum... lor nu le era rusine, in schimb la noi... cred ca pe zi nu vad mai mult de 5 biciclisti. problema e la noi ca nici nu sunt piste pt biciclete(in tarile civilizate piste pt biciclete sunt pe 95% dintre strazi) si risti sa ne omoare nea gheorghe cu raba lui din care nu se mai vede decat fumul.

zic unii ca se aduc "cazane" din vestul europei... dar ati fost in germania, austria, olanda si alte tari de prin jurul lor? ati vazut cate "cazane" din astea circula si la ei? toate aratoase si bine intretinute! o gramada. e drept ca sunt si multe masini noi, dar muuuulte e36, vectre, corse si alte cele de pe la mijlocul anilor '90.

in fine mie taxa asta nu mi se pare normala... adica intrarea noastra in UE ar fi trebuit sa insemne libera circulatie a marfurilor, nu? cat o sa dureze importul de masini second hand din germania daca s-ar renunta la taxa... parerea mea este ca un an maxim 2. dupa care multi oameni care si-au luat "cazane" in adevaratul sens al cuvantului isi vor baga picioru' in masinile second hand veci dupa ce in prealabil au cheltuit o gramada de bani pe reparatii si alte cele...

de aglomeratie va e frica? pai pot sa pariez ca si daca se interzice importul de masini mai vechi de 2 ani tot va fi aglomeratie. si daca se face taxa de drum 1000 de euro pe luna... tot va fi aglomeratie.

mai zicea cineva ca va ramane un cazan stricat la semafor... am fazut o gramada de masini noi si semi-noi stricate si urcate pe platforma... deci masini se vor strica la semafor fie ca sunt noi sau sunt vechi...

in fine... pe tema asta am putea discuta zile si nopti si tot nu vom ajunge la o concluzie. pt ca vor fi mereu si pro si contra eliminarii sau mentinerii taxei...

numai bine! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@viorel_s: Pai intr-un fel este si in interesul lor sa se scoata taxa.

 

Nu cred ca-i deranjeaza pe cei din Germania ca multi romani si bulgari vin si ii scapa de masinile vechi pe care le au.

 

@rramses: Nu stiu daca ai observat insa majoritatea masinilor mai vechi aduse din afara sunt in stare proasta pentru ca sunt aduse cele mai ieftine pe care le gasesc.

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect rramses, intrarea in UE inseamna ca noi tarile astea facem parte dintr-o comunitate. Inseamna ca noi toate ar trebui sa avem aceleasi drepturi. Daca e sa fie o asemenea taxa ar trebui sa fie in toata uniunea europeana nu doar in romania. Deci neamtu care are salar dublu-triplu-cvadruplu nu plateste nimic si amaratul d eroman vai de capul lui trebuie sa dea jumate din valoarea masinii la stat care caca banii aiurea. Deci in Germania pot circula rable avand in vedere ce infrastructura au dar la noi nu....
Link to comment
Share on other sites

Nu este normal sa existe taxa dar nu este normal nici sa circule toate rablele in Romania.

 

Din pacate, taxa este gandita pentru a elimina concurenta pentru Logan sau alte masini noi vandute de Renault, de exemplu.

 

Taxa ar trebui sa fie mica pentru masinile Euro 3 si inexistenta pentru Euro 4.

In schimb este foarte mica la masinile vechi cu motor mai mic, cei care oricum nu aveau bani de Logan sau alta masina noua isi pot lua o masina veche fara probleme.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu este normal sa existe taxa dar nu este normal nici sa circule toate rablele in Romania.

si tot raman la parerea ca o masina de 800-1000 euro de afara este mai buna ca o dacie.cred ca nu te-ai uitat suficient de atent sa vezi cate dacii inca mai circula si raman in pana pe drumuri. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai eu ma uit foarte atent, nu mai sunt foarte multe.

 

O masina de 800-1000 euro e mai buna decat o Dacie dar cand posesorul nu-si permite intretinerea, devine un pericol mai mare decat o Dacie.

 

Un E36 care circula cu 150 in oras cu pneuri foarte uzate este un pericol mult mai mare decat o Dacie care abia prinde 100.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai eu ma uit foarte atent, nu mai sunt foarte multe.

 

O masina de 800-1000 euro e mai buna decat o Dacie dar cand posesorul nu-si permite intretinerea, devine un pericol mai mare decat o Dacie.

poate in bucuresti nu ti se par foarte multe, dar restul tarii sunt o gramada.si acum sincer,cate masini autohtone mai vezi sa fie intretinute ca la carte?exista exceptii dar majoritatea sunt rupte :twoup:

eu sunt de acord sa se scoata taxa dar sa se limiteze cumva accesul masinilor non-euro.

 

Un E36 care circula cu 150 in oras cu pneuri foarte uzate este un pericol mult mai mare decat o Dacie care abia prinde 100.

daca ai face un studiu sa vezi cate din daciile care abia prind 100 au si frane bune ai ramane socat :twoup:

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

Un E36 care circula cu 150 in oras cu pneuri foarte uzate este un pericol mult mai mare decat o Dacie care abia prinde 100.

depinde de care parte a arborelui cotit esti... :twoup:

pericole sunt amandoua.

pericol e si un cayenne care iese din pasaj cu 210 la ora cu pneuri noi-noute.

depinde si de cum sunt si exploatate. nu toti soferii de dacie sunt constienti de performantele masinii si incearca sa le descopere.

pericole sunt soferii inconstienti, de toate categoriile sociale, fie ca-si permit sau nu sa-si intretina patrupedul.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu taxa sa o scoata sunt numai prafuri n-o sa treaca nicciodata atata timp cat PSD face jocurile PNL asa ca se va termina curand .

Restul sunt discutii si fiecare are propria viziune asupra ce cum unde de ce si pt ce s.am.d referitor la taxa .

Ar fi bun ori o taxa diferentiata dar constanta pe tip de poluare sau nici una

Link to comment
Share on other sites

@verssatu:

 

Asa este.

 

Diferenta evidenta este ca cei care vor sa-si aduca E36 / E30 / Calibra, etc. nu ar circula cu o Dacie veche.

 

Este importanta intretinerea masinii insa la Daciile vechi conteaza mai putin pentru ca raman mai mult parcate.

 

daca ai face un studiu sa vezi cate din daciile care abia prind 100 au si frane bune ai ramane socat :twoup:

 

Si asta inseamna ca trebuie lasate toata cazanele sa circule?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si asta inseamna ca trebuie lasate toata cazanele sa circule?

asta incerc sa zic.masinile din tara sunt niste cazane in comparatie cu unele de afara.(asta nu inseamna ca in germania nu gasim jeguri care abia se taraie....doar ca sunt mai rare decat la noi :twoup: ).

L.E: ma refer strict la dacii,ca astea polueaza cel mai mult :twoup:

Edited by alex_maniacu_91
Link to comment
Share on other sites

Eu tot cred sincer ca familia amaratului ala care a stat 45 de ani sub comunism si 19 ani cu greutati si lipsuri mari, dar cu false sperante de mai bine merita sa isi aduca ce masina vrea/poate. Chiar nu conteaza asta pt. voi? Suntem chiar asa de egoisiti incat sa ne gandim doar la noi si sa inventam scenarii cu cazane luate din vest care alearga cu 150km/h? Suntem handicapati rau la capitolul altruism si dragoste de aproape. Stiu ca propozitia asta o sa va aduca zambetul pe buze si o sa radeti de mine, dar romanii au mari carente la capitolul asta. Prea mari.

 

Eu unul vad de o bucata de vreme o imbunatatire serioasa a parcului auto existent pe sosele. Si daca cineva nu vede asta ... are probleme.

Link to comment
Share on other sites

@verssatu:

Asa este.

Diferenta evidenta este ca cei care vor sa-si aduca E36 / E30 / Calibra, etc. nu ar circula cu o Dacie veche.

cine isi aduce calibra/e30/e36 nu cheltuie mai mult de 1500 euro...deci tot inconstienta se numeste.

e alunecos tare subiectul pentru ca nu te poti pune in pielea tuturor romanilor sa le intelegi frustrarile, nevoile, aspiratiile, fetisurile legate de lipsa acuta din trecut a posibilitatii de a-si achizitiona o masina noua, si a responsabilitatii aferente gestului...

Link to comment
Share on other sites

recunosc sunt foarte egoist in ceea ce priveste sanatatea mea,mentala mai ales si fizica dupa..

faptul ca parcul auto arata mult mai bine e pt ca a existat taxa,eu in ultima vreme vad o inrautatire.Cu bicicleta ce sa zic,ma claxoneaza toti zici ca eu nu am partea mea de drum...

Link to comment
Share on other sites

sa o scoata e cel mai bn fiecare isi poate lua orice masina e dreptul lui sunt bani lui...si el plateste taxe ca si noi deci poate sa circule cu ce cazan vrea din partea mea,nu toti au 10000 de euro sa isi ia masina noua dar ar vrea totusi o masina si dc sa isi ia dacie si sa nu ia un sh din 95 care e mult mai bn decat loganu,nu cred ca toti ati avut bmw de la inceput , asa k ganditi'va si la alti nu numai la voi ,si partea cu poluatu cea ce polueaza o masina nu e nimic pe cat polueaza o uzia sau mai stiu yo ce.asa ca sa nu ne mai vaitam de poluarea masinilor;))
Link to comment
Share on other sites

recunosc sunt foarte egoist in ceea ce priveste sanatatea mea,mentala mai ales si fizica dupa..

 

Sa iti fie MULT mai teama de pustii de 18 ani care primesc la majorat masini EURO 4 sau 5 (deci care scot apa de trandafiri pe esapament) de sute de CP. Aia atenteaza mai mult la sanatatea ta decat amaratul cu 1,2 de 60 CP, EURO2.

Link to comment
Share on other sites

EU daca nu am bani de un SL 55 AMG de zeci sute de mii de euro poate am de un bmw de 8-9 ani cu motor mare de ce eu sa fiu nevoit sa platesc 5000e taxa si neamtul care are posibilitati mult mai mari ca mine sa nu plateasca nimic ?

 

LE: ei (nemtii) au un parc auto "parfum" noi inca avem camioane ROMAN care cand trec pe langa tine te omoara pe loc si dacii maro-ruginiu de 20 de ani pe strazi....oricum ai privi lucrurile e un progres.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

@verssatu:

Asa este.

Diferenta evidenta este ca cei care vor sa-si aduca E36 / E30 / Calibra, etc. nu ar circula cu o Dacie veche.

cine isi aduce calibra/e30/e36 nu cheltuie mai mult de 1500 euro...deci tot inconstienta se numeste.

e alunecos tare subiectul pentru ca nu te poti pune in pielea tuturor romanilor sa le intelegi frustrarile, nevoile, aspiratiile, fetisurile legate de lipsa acuta din trecut a posibilitatii de a-si achizitiona o masina noua, si a responsabilitatii aferente gestului...

 

Este intr-adevar sensibil subiectul insa eliminarea taxei nu ar fi o hotarare cu urmari pozitive, ar avea si unele urmari negative.

 

Ar creste mult numarul de masini ceea ce n-ar fi chiar un lucru pozitiv avand in vedere infrastructura din Romania.

Daca taxa ar fi eliminata este foarte posibil ca impozitele auto sa creasca si asta chiar m-ar deranja, eu platesc deja 20 milioane impozit.

 

Cel mai bun lucru ar fi ca piata auto sh ar deveni intr-adevar libera si multi si-ar putea aduce masinile pe care le doresc.

 

Eu mi-as aduce instant un M5 E39 daca n-ar exista taxa. :twoup:

 

@Duxter: Uiti anumite aspecte importante.

 

Este adevarat ca in alte tari nu exista o asemenea taxa insa exista impozite mai mari si mai ales, asigurari mult mai scumpe, mai ales pentru tinerii care au masini cu motor mare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Da, asa e insa e o mare diferenta....ei la un salar de cateva mii de euro isi permit da dea 3euro pe o sticla de cola...pe cand romanu la 10-15 mil salar ar trebui sa bea "ultimul drum" American Cola sau Yupi :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Asa este insa ti-ai dat seama ca nu trebuie sa ne simtim nedreptatiti chiar atat de mult, putea fi mult mai rau. :twoup:

 

Degeaba nu exista taxa daca platesti anual 20 de milioane pentru o masina de 2000 cmc si asigurarea te mai costa 2000 euro.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu numai prostii zici si gandesti.

Masina a ajuns o necesitate in ziua de azi.

Daca tu te scalzi in mii de $$ e treaba ta. dar totusi nu cred...

Vedeatea-s eu pe tine muncind zi de zi pe un salariu de nimik si mai faci si naveta...

Daca ai avea bani de o dacie si un E36 ce ti-ai lua... Sigur ai zice dacie, ca n-ai bani de intretinere dar nu e asa ...

Mai las-0 mai moale si nu va mai ganditi voi la "romanul". Nu mai generalizati. Ganditi-va pentru voi... va place voua sa va uitati in curtea altcuiva. Ce vezi rau in a avea un E36 in loc de o solenta.... vezi cumva mai mult comfort si siguranta?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.