Jump to content

Alarma BMW 318d e46 2003


MariusR

Recommended Posts

da, se poate monta una care sa utilizeze comenzile prezente pe cheie.

Recent, fiind in concediu, m-am interesat eu, oferta era o alarma viper, destul de buna, cost: 600 Ron. Dar asta in Buzau.

Respectivul mi-a indicat ca dispozitivul va utiliza chiar si senzorii de miscare pe care ii am instalati pe turism.

Am alarma originala dar doream una care sa reactioneze si la o eventuala atingere a vehiculului de catre un tert.

Link to comment
Share on other sites

si eu as alege viper din toate marcile dintr-un singur motiv, da f putine alarme false, eficienta aproape 100%. problema ar fi la montare, la un e46 electronica e f complexa, si multi electricieni n-o sa stie sa iti lege alarma cum trebuie, mai ales la comanda pe inchiderea centralizata, iar daca iei una cu multe functii cu atat mai mult. cel mai bine o montezi la un service sa iti dea si garantie pe ce fac.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
si eu as alege viper din toate marcile dintr-un singur motiv, da f putine alarme false, eficienta aproape 100%. problema ar fi la montare, la un e46 electronica e f complexa, si multi electricieni n-o sa stie sa iti lege alarma cum trebuie, mai ales la comanda pe inchiderea centralizata, iar daca iei una cu multe functii cu atat mai mult. cel mai bine o montezi la un service sa iti dea si garantie pe ce fac.

 

(cenzurat).

 

am alarma pusa la Falcon pe E60, de aproape un an, Viper nush ce (ceva top of the line and shit), 23 de milioane parca. Am revenit la ei din 2 in 2 saptamani pt ca nu functioneaza, m-au trimis la Bavaria ca cica am eu o problema la masina... am facut 3 resoftari degeaba, iar alarma nu functioneaza.

 

Nici pana in ziua de azi nu s-a lamurit nimeni de ce nu merge... am ramas doar cu sticker-ul Viper pe geamurile din spate...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

din pacate , nu mi-a mai ars sa imi pierd timpul aiurea si am lasat-o asa.

 

Ca tot mi-am adus aminte, ia ca trimit un baiat cu masina pana la Falcon, macar asa de fun... sa vad ce mai zic.

Link to comment
Share on other sites

Topic lungit degeaba!

 

Se poate monta o alarma after-market care va folosi comenzile de pe cheie ale masinii. Va dau un exemplu, de la firma Viper, deoarece am mai avut alarme Viper pe alte masini si mi-au lasat o impresie foarte buna. Alarmele care folosesc cheia masinii sunt de tip CAN-bus.

 

Modelul pentru E46 este Viper 3901V: http://www.viper.com/Products/Product.aspx?ProductID=120

 

O puteti gasi la modica suma de 375 RON: http://www.auto100.ro/products.php?id=1369

 

Eu nu stiu de unde scoateti preturile de mai sus :)

Sper ca am fost de ajutor ;)

Edited by cristivw
Link to comment
Share on other sites

Bine, si daca nu are alarma, se poate monta una care sa functioneze cu comenzile de pe cheie?

la e 46 2003 cheia e turnata,in caz de defectiune a cheii te costa prea mult.eu am montat un eaglemaster la 500 lei cu 2 telecomenzi dintre care una cu pager care ma avertizeaza pana la aproape 1000 metri daca se intampla ceva cu masina.manopera a fost 180 lei

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc tuturor care au postat.

Un sfat care ar fi, sa cumpar si sa instalez o alarma originala BMW la pretul de mai sus, sau sa imi cumpar una Viper(sau ma rog alt model)?

 

Salut,

 

Exista alarma Viper speciala care se monteaza sa functioneze cu butoanele de pe cheie. E mult mai ieftina decat cea originala, si e probabil la fel de buna. Oricum, vezi ca trebuie sa aiba cel putin aceiasi senzori ca si cea originala (de miscare, de inclinare, etc.). Sa intrebi asta daca vrei sa o cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Senzorii de inclinare, perimetru si altii sunt optionali si se vand separat la viper si cam la orice alarma.

Ideal ar fi sa poti conecta senzorii originali pe alarma pusa si cred ca asta si face o alarma CAN Viper, nu ii conecteaza, dar ii activeaza daca foloseste functiile preluate de la telecomanda. Caracteristica principala a acestei alarme e ca preia functiile care erau oricum pe telecomanda originala (de ex ridicarea geamurilor, si cred ca si activarea senzorilor existenti deja pe masina). altceva nu face, dar e bine daca activeaza toti senzorii, inclusiv cel standard de soc, de pe alarma. Daca sunt declansati simultan mai multi senzori, o sa sune si sirena de pe alarma si cea originala OEM (care e claxonul de fapt).

 

LE: Datele poate nu sunt exacte, nu vb din experienta doar din ce m-am documentat.

Edited by increatul98
Link to comment
Share on other sites

Uite asta cred ca e alarma care iti trebuie: http://www.viper.com/Products/Product.aspx?ProductID=120 (Viper 3901V). Chiar arata o cheie de BMW in reclama :) Dar intr-adevar cred ca trebuie cumparati separat niste senzori (daca nu cumva sunt deja pe masina si trebuie doar conectati la alarma - nu stiu sigur). Oricum, cred ca cei care vand alarme din astea stiu mai bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am un 320d din 2003, la reprezentanta innainte sa il cumpar, la testul general, mi-a zis ca nu functioneaza alarma, pe langa cateva altele(inchidere centralizata, incalzire in scaune, reglaj automat xenon, senzor temp exterioara) care toate merg perfect desi aia ziceau ca nu (le-am testat fiecare). Intrebarea mea este, daca nu am chestia rosie la oglinda poate sa existe alarma, aia zic ca este dar nu functioneaza(nu stiu daca sa ii cred sau nu, dupa celelalte rezultate care le-am primit), cum imi dau seama, am incercat faza cu geamu deschis dar nimic. Nu trebuie cumva activata din comp de bord ? Edited by SadRocko
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

am un 320d din 2003, la reprezentanta innainte sa il cumpar, la testul general, mi-a zis ca nu functioneaza alarma, pe langa cateva altele(inchidere centralizata, incalzire in scaune, reglaj automat xenon, senzor temp exterioara) care toate merg perfect desi aia ziceau ca nu (le-am testat fiecare). Intrebarea mea este, daca nu am chestia rosie la oglinda poate sa existe alarma, aia zic ca este dar nu functioneaza(nu stiu daca sa ii cred sau nu, dupa celelalte rezultate care le-am primit), cum imi dau seama, am incercat faza cu geamu deschis dar nimic. Nu trebuie cumva activata din comp de bord ?

 

salut!pot sa-ti dau un sfat.eu am un 320d din 00 si are alarma,dar nu are nici un beculet rosu la oglinda,al meu are un led rosu langa butonul de asc sau la astea mai noi dsc.daca nu are senzor de miscare{chestia aia care arata ca o cutiutza cu cateva dungi ca la aerisire,ce se afla pe plafon,pe partea interioara binentzales,}poti sa bagi masina pe calculator si activeaza optiunea pt alarma.eu aveam alarma de fabrica si mergea bine dar a trebuit sa schimb centralita de inchidere si mi s-a stricat totul[inchidere din cheie,alarma,lumini semnalizare inchidere/deschidere,toate}si m-am dus la un prieten ce avea cablu pt conectare la masina si le-am activat toate si multe altele ce nu le evea inainte.succes iti doresc!

 

salut tuturor!as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva in problema mea,va rog.nu stiu unde{in ce loc}se afla alarma caci se aude cam incet si inainte se auzea mai tare,as dori sa ma uit la ea sau sa o schimb in cel mai rau caz.va multumesc pt sprijin!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.