Jump to content

MP3 in masina fara cd original sau magazie


Recommended Posts

Mi-am luat de curand masina din germania.

RC cu navigatie mica. Am intrebat dealerul ce optiuni am pentru muzica:

 

1. Modulator FM

2. magazie care citeste cd/mp3 sau cd original

3. Dispozitiv special care emuleaza magazia de cd-uri (dispozitiv digital)

 

1. Modulator:

Calitati: cel mai ieftin, cel mai usor de instalat

defecte: atarna pe consola centrala, calitate mai slaba

 

2. Magazie:

Calitati: calitate sunet

Defecte: nu imi place sa umplu bordul cu cd-uri; fiabilitate redusa daca asculti mult (in special mp3); cost ridicat;

 

3. Dispozitiv digital:

Calitati: flixibilitate, calitate identica cu cd-ul, memorie mult mai mare decat are un CD

Defecte: nu stiu (eu am avut pe seat ceva similar si nu am descoperit defecte - poate doar ca nu afisa artist/titlu melodie; dar nici magazia originala nu afisa deci scor 1:1) - "Music files stored on the USB stick are controlled and navigated via factory radio and steering wheel controls"

 

Neamtul mi-a zis ca marea majoritate a cumparatorilor merg pe solutia 3; Ai si calitate; folosesti butoanele de pe volan; RC original etc. Spre marea mea nedumerire nu am gasit dispozitive de acest gen la posesorii de BMW din Bucuresti (nici nu am intrebat multa lume recunosc)

 

Ce inseamna: ( non DSP stereo )??? BMW 3 series 97-05

 

http://cgi.ebay.nl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...n%3D4%26ps%3D41

 

http://www.gromaudio.com/products.html

 

Are cineva asa ceva pe masina?? :twoup: :twoup:

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am gasit si aici acelasi lucru:

http://umno-tech.com/catalog/product_info....;products_id=28

CD playerul este mai fiabil fara indoiala (valabil si la magazie). Eu m-am referit in special la mp3 player (sunt mai putin fiabile).

Depinde mult cat de des asculti muzica pe cd; eu ascult cam 2 ore pe zi in medie. (cand aveam - acum ii simt lipsa)

 

Oricum dintre o mapa cu cd-uri (care trebuie schimate mai toata ziua) si un stick de 4 sau 8G eu aleg stick-ul la orice ora daca calitatea este identica sau similara.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma duc sa-mi montez sa cumpar o interfata (navinc) si un dvd player. Ce e interesant e ca poti sa folosesti butoanele de pe volan si navigatie ca sa controlezi dvd-playerul.

Cred ca este cea mai eleganta solutie pentru ca aspectul este stock, poti vedea in paralel ( splitscreen) navigatia si un film sau sa vezi melodiile mp3 de pe cd.

Pretul este cam piperat in jur de 700-800 euro inclusiv dvd-playerul. ( trebuie sa iau dvd-ul de la ei pentru ca interfata este calibrata sa comande numai ce vand ei).

 

Daca vrei numai mp3 sau muzica, cea mai simpla solutie este un radio BM54 dupa 2003, si are intrare de auxiliar. Personal o folosesc de vreo 3 luni si merge super bine.

O sa revin cu poze si detalii dupa ce cumpar interfata si dvd-playerul si le montez.

Pentru info http://www.navinc.nl

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns pana in Olanda ca sa primesc un raspuns :)

BM54 merge pe E53 (din ce am gasit cu google). Nu stiu daca merge pe E46-ele meu 2004

 

Nu vreau dvd-player; Aici se fura si geamurile de la oglinzi. :)

 

Eu am radio cu navigatie mica 4:3

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep la e46 dar sunt 90% ca BM54 se potriveste fara probleme.

SH e vreo 300 de euro. Cam tot atat te costa o interfata "minune" , DIETZ, Intravee, etc.( BM54 trebuie sa fie cu pini plati si dupa 2004 fabricatie ca sa ai AUX-in).

Daca ai caseta ai putea taia firele la intrarea in radio, si poti conecta acolo un mp3, si tii o caseta bagata ca sa activezi intrarea. Asta ar fi cel mai ieftin.

Cu magazie de cd/mp3 originala daca vrei sa vezi numele melodiilor tot BM54 iti trebuie.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Mai scormon. Nu vreau sa ma grabesc.

Asta cu caseta ar putea fi o solutie dar nu o sa am titlu melodie etc; In rest legatura ar fi hardware si calitatea buna.

Poate ma ajuti cu un link catre o interfata buna care sa mearga la E46 (casetofon + navigatie 4:3) Eu nu vreau IPOD - mufa jack 3.5 sau USB

Daca e in engleza inteleg (sa nu fie germana) - pune-l oricum daca stii si incerc sa-l traduc.

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

ia-ti o magazie originala si scapi ieftin, ca interfete vb peste 300-400 euro, si o magazie cd o gasesti in jur de 200. Iar titlurile la melodie nu prea cred ca o sa reusesti fara minim vreo 700 euro. ( interfata, bm54, dvd-etc). Mai repede iti iei un 2DIN cu dvd si navigatie, in 1000 euro gasesti unul super bun.
Link to comment
Share on other sites

Interfata pt. ipod deja am gasit; e in jur de 200 euro (merg tastele de pe volan si afiseaza titlul melodiei)

 

Eu caut acum pt. usb (si nu ma arunc la mai mult de 200-300 euro.)

 

Daca nu imi cumpar ipod (oricum ma batea gandul sa-mi cumpar) si cupar interfata de ipod.

Link to comment
Share on other sites

Interfata pt. ipod deja am gasit; e in jur de 200 euro (merg tastele de pe volan si afiseaza titlul melodiei)

 

Eu caut acum pt. usb (si nu ma arunc la mai mult de 200-300 euro.)

 

Daca nu imi cumpar ipod (oricum ma batea gandul sa-mi cumpar) si cupar interfata de ipod.

Pentru usb nu gasesti. Am fost aseara la Eindhoven si mi-am cumparat interfata de care vorbeam si un dvd player. ( usb, sd-card, div x double layer, mpg4, cam tot ce e pe piata )

Interfata se conecteaza direct la mufa albastra ( n-ai nevoie de tv-tuner), emuleaza RGB, si la radio ( stereo). Dvd se conecteaza audio left , right, video la interfata, si la I-bus( poate sa emuleze orice buton din masina). Dupa aia interfata se leaga la prelungitorul de infrarosu ( telecomanda) al dvd-ului. poti schimba melodiile, sursa video, mute, prev, next, start stop.- din butoanele de pe volan, si de pe navi mare.

 

Mai precis cand apesi un buton pe volan cu dvd activat atunci emite un cod pe Ibus, interfata il capteaza si apoi comanda dvd-playerul.

E clar ca merge numai cu dvd-playere de la ei pentru ca interfata e programata sa comande un anumit dvd player. Ce e frumos este ca interfata poate sa comande 4 device-uri, si au baietii tunere digitale, dvd-changere etc. Totul la interfata e plug and play, n-ai nevoie sa tai fire sa lipesti , se conecteza in mufele OEM.

 

M-a constat cu tot cu dvd 600 euro, o sa-l montez in weekend si o sa incerc sa fac un film.

Link to comment
Share on other sites

Eu am vorbit la dension si am primit exact raspunsul pe care il asteptam: IPOD-ul si USB-ul se comanda de pe volan; MP3 playerul cu mufa jack 3.5 nu (melodiile se comanda de pe player). Era de asteptat ca nu ai cum sa comanzi melodiile prin mufa respectiva care este o mufa de iesire.

 

Problema care ramane: pe site-ul producatorului Dension apare toate radiourile; pe site-ul din romania doar bussiness, profesional si navigatie mare.

Eu am pe masina RC + navigatie mica 4:3. L-am rugat sa verifice daca interfata merge si pe cass-ul meu si o sa imi trimita documentatie pe mail.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc,

Intrasem pe e46fanatics dar nu gasisem ceva atat de concret.

 

Oricum la dension am gasit dealer in bucuresti si montaj;

Pretul pt echipament:

220 euro (ipod, usb,)

100 euro - bluetooth care foloseste comenzile de pe volan si microfonul sistemului !!! (alti pitici pe creier dar daca se poate de ce sa nu insist)

Nu imi doream alte butoane sau alte fire pe langa cele existente doar de dragul de a gasi ceva mai ieftin.

 

Ambele sunt plug and play - montajul nu ar trebui sa coste mult.

 

O sa studiez echipamentele cu ochiul meu critic.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

se gaseste la reprezentanta retrofit aux-in ?

Retrofit aux e un cablu cu un condensator si 2 rezistente.

Merge numai daca radio are aux in, altfel degeaba il cumperi. Merge si fara cablul ala , cu firele legate direct daca ai aux pe radio.

Link to comment
Share on other sites

Daca aveti rabdare pana luni o sa scriu eu un review la ce montez pe masina. Am vorbit si cu furnizorul si cu prestatorul de servicii (cel care le monteaza) si au confirmat ca merg comenzile de pe volan. Mai mult vor folosi si microfonul din plafoniera (am pregatire din fabrica). Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Salut mi-am cumparat un Dension ice Link Gateway 300 care permite conectarea la usb si ipod, are toate cablurile si accesoriile.

Am si eu o intrebare, am pe masina e46 un display 16:9 si as vrea sa-mi montez interfata, dar nu stiu sa scot modulul 16:9, sti cumva cum se poate da jos.

Pot sa-l leg in spate unde am si modulul de navi, precizez nu am magazie de cd

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Salut mi-am cumparat un Dension ice Link Gateway 300 care permite conectarea la usb si ipod, are toate cablurile si accesoriile.

Am si eu o intrebare, am pe masina e46 un display 16:9 si as vrea sa-mi montez interfata, dar nu stiu sa scot modulul 16:9, sti cumva cum se poate da jos.

Pot sa-l leg in spate unde am si modulul de navi, precizez nu am magazie de cd

Mersi

Scoti rama de deasupra prin tragere, si ai 4-5 suruburi in spate. Nu stiu daca interfata se monteaza in spate la display, cel mai sigur in spate, in portbagaj pe radio.

Link to comment
Share on other sites

Salut mi-am cumparat un Dension ice Link Gateway 300 care permite conectarea la usb si ipod, are toate cablurile si accesoriile.

Am si eu o intrebare, am pe masina e46 un display 16:9 si as vrea sa-mi montez interfata, dar nu stiu sa scot modulul 16:9, sti cumva cum se poate da jos.

Pot sa-l leg in spate unde am si modulul de navi, precizez nu am magazie de cd

Mersi

Scoti rama de deasupra prin tragere, si ai 4-5 suruburi in spate. Nu stiu daca interfata se monteaza in spate la display, cel mai sigur in spate, in portbagaj pe radio.

K mersi o sa incerc s-o leg la radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.