Jump to content

Mi-am reparat cutia automata...


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

spune mi mai multe despre cutie.in ce stare este?functioneaza la parametrii normali?este pe masina acum sau este demontata?motorul de pe masina respectiva este cu 24 de valve?am un bmw 525 24 valve din 1992 si i am schimbat uleiul la cutie si de atunci nu mai merge bine.ma duc zilele astea la reprezentanta sa vad ce are.daca nu pot sa o mai salvez s ar putea sa ti fac o bucurie si sa ti o cumpar asta in cazul in care o mai ai si in cazul in care este in perfecta stare de functionare.astept urgent raspunsul tau si daca poti lasa mi un nr de telefon sau id ul e messenger.

 

multumesc

 

 

 

 

am si eu o cutie automata de vanzare 250euro ... cutia este de pe un 525 e34

180964[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Mda, dupa indelungi pendulari intre pus cutie manuala si cumparat alta cutie automata, m-am decis: am reparat-o pe asta pe care o aveam. Masina e un 520i din 92. A iesit foarte bine, m-a costat cam  mult (650 de euro), dar, per total, sunt multumit. Omul (libanez, umbla vorba ca e "doctor" de cutii automate), mi-a desfacut-o, s-a uitat in ea si a zis ca "o facem". Asta dupa ce AB mi-a zis ca nu merge reparata... I-a schimbat o valva si discurile de marsarier. Si s-a tinut de cuvant, cutia mege f. bine...  Mi-a zis ca trebuie schimbat uleiul din cad in cand (la 15 mii), impreuna cu un filtru de ulei (pe care l-am si vazut, parea ca trebuie schimbat). Acum am un ESSO ATF in ea si treburile sunt ok. A, da, mi-a mai zis ceva: nu merge "forjata" ca una cu cutie manuala. Ca nu-i facuta pt asta. Desi are programele alea 3 pt. forja, cu care poti sa lasi juma' de cauciuc pe asfalt cand pleci de la stop, cica nu e bine sa o fortezi. Imi pare putin rau, dar asta e. E f. comoda, in schimb. Si in plus, pe toate siturile straine, am vazut ca 5-urile cu cutie automata sunt cu cel putin o mie mai scumpe... Astept feed-back: am  facut o treaba buna sau nu? In rest s-au rezolvat niste treburi: nu mai mananca ulei (am schimbat ARAL 0w40 cu un CASTROL 5w40), nu mai penduleaza turatia la relanti. In schimb, am niste becuri arse la bord. Se schimba greu?

60252[/snapback]

 

lasa mi si mie nr tau de telefon sau id ul de messpt ca vreau sa merg si eu la acel om.am un bmw cu cutie automata si imi face probleme.astept raspuns urgent.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

spune mi mai multe despre cutie.in ce stare este?functioneaza la parametrii normali?este pe masina acum sau este demontata?motorul de pe masina respectiva este cu 24 de valve?am un bmw 525 24 valve din 1992 si i am schimbat uleiul la cutie si de atunci nu mai merge bine.ma duc zilele astea la reprezentanta sa vad ce are.daca nu pot sa o mai salvez s ar putea sa ti fac o bucurie si sa ti o cumpar asta in cazul in care o mai ai si in cazul in care este in perfecta stare de functionare.astept urgent raspunsul tau si daca poti lasa mi un nr de telefon sau id ul e messenger.

 

multumesc

201669[/snapback]

Am eu o cutie de viteza automatica, in 5 trepte..pe care, din motive personale (vreau eu pedala mea de ambreiaj si facaletul ala care sa se miste si lateral...nu nuami fata-spate) o sa o schimb cu una manuala...cand voi avea suficienti bani..pt ca e o operatiune destul de laborioasa...ce implica si cateva modificari la tinichigerie...gauri, alte furtunashe de la vasul de expansiune de la frana .......multe

Cutia este inca pe masina, perfect functionala...mai putin indicatorul din bord...caruia i-am dezlipit folia aia conductoare dintre afisaj si cablaj...si alta nu am cautat :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.