Jump to content

permis pt automate/manuale


Gully

Recommended Posts

am auzit la radio ca se doreste ca persoanele care au facut scoala de soferi si au dat si examen pe autovehicule cu cutie de viteze automata, sa posede permis de conducere numai pentru masini cu acest gen de cutii de viteze.

mie mi se pare normal, din moment ce persoana respectiva nu a schimbat nicidata o viteza si a schimbat-o masina pentru ea.

Link to comment
Share on other sites

Si eventual alte vreo 2-3 variante de permis auto, pentru automate cu schimbator langa volan ( gen e65, wartburg), pentru SMG, pentru automate cu tiptronic sau steptronic, si inca unu pentru cutiile manuale cu 6 viteze, si eventual un permis special pentru cutiile manuale cu R in fata.

Din modestele mele cunostinte nu exista nicaieri in lume asa ceva. Scopul scolii de soferi si al examenului auto este sa familiarizeze si sa testeze "candidatul" la conditiile de trafic, sa-i testeze cunostintele rutiere, nu daca stie sa mestece in viteze.

Numai politia romana ar fi in stare de asa ceva pentru ca se dubleaza "taxa" de examen. Probabil au vazut ca incepe sa se bage examenul pe calculator si si-au facut calcule ca se diminueaza spaga si au zis sa mai faca inca un examen ca sa compenseze.

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare normal, din moment ce persoana respectiva nu a schimbat nicidata o viteza si a schimbat-o masina pentru ea.

 

Oare câÞi americani au dat examenul pentru permis pe o maºinã cu cutie manualã?

 

am auzit o patanie de genu asta, unu venit din SUA a inchiriat o masina de aici si i-a facut motorul praf ca nu a schimbat vitezele :twoup:

Link to comment
Share on other sites

astea sunt doar niste povesti aiurea....nu o sa se bage niciodata asa ceva ..perimis pentru manuala/automata. nu am auzit niciunde in lume sa existe asa ceva. cand dai examen la scoala de soferi este pentru a invata sa conduci/sa te descurci in trafic si sa cunosti si sa respecti legislatia rutiera, nu dai examen pentru a conduce cu anumit tip de cutie de viteza, frane ventilate sau nu, masini care au servodirectie si care nu au .
Link to comment
Share on other sites

astea sunt doar niste povesti aiurea....nu o sa se bage niciodata asa ceva ..perimis pentru manuala/automata. nu am auzit niciunde in lume sa existe asa ceva. cand dai examen la scoala de soferi este pentru a invata sa conduci/sa te descurci in trafic si sa cunosti si sa respecti legislatia rutiera, nu dai examen pentru a conduce cu anumit tip de cutie de viteza, frane ventilate sau nu, masini care au servodirectie si care nu au .

 

A nu auzi nu inseamna ca nu exista. :twoup:

In poza este formularul de completare pt asigurarile obligatorii.

post-2470-1221221847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sincer mie mi se pare o prostie chestia asta, eu am facut scoala pe o masina cu cutie manuala, acum am cutie automata, conduc frecvent masini cu ambele modele de cutii. Cred ca cel mai indicat este sa se faca scoala pe masini cu cutii manuale, la cele cu automate doar bagii piciorul stang sub scaun pana te obisnuiesti. Eu asa am procedat la inceput, acum nu mai am nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

In UK majoritatea doamnelor au pt automata.

Daca ai facut scoala pe o masina manuala, poti conduce masina automata fara nicio problema, invers nu.

 

exact ,,nu uitati ca unii sunt antitalent complet ..si cea mai mare problema a unui incepator este schimbarea vitezelor ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In UK majoritatea doamnelor au pt automata.

Daca ai facut scoala pe o masina manuala, poti conduce masina automata fara nicio problema, invers nu.

 

 

Din 13 ani de condus, ultimii 7 au fost exclusiv pe masina automata.Am scos acum vreo 3 saptamani dintr-o curte o masina cu cutie manuala.Circ."Conexiunile" pentru masina cu cutie manuala nu se activau deloc in creierul meu. Foooarte greu mi-a fost.

 

 

 

Incercati sa va filtrati convingerile... daca vrei sa conduci atat manuala cat si automata, trebuie sa ai permis luat pe manuala.

Link to comment
Share on other sites

Vazusem acum ceva ani o emisiune de la englezi cu o tuta care a dat de 3 ori examen pe masina manuala si nu l-a luat. La final a dat pe automata si hopa a devenit soferita. Pt. unii o fi buna treaba cu permisul doar pt. automate, ca altfel nu ar deveni ever soferi. Dar...daca nu reusesti sa coordonezi simultan piciorul si mana incat sa schimbi o viteza, ma intreb daca esti in stare sa te concentrezi la drum in timp ce invarti si volanul, si eventual mai si tragi din pipa si vorbesti cu pasagerii...
Link to comment
Share on other sites

permis pentru cutie automatĂŁ, permis pt cutie manualĂŁ...

cei cu permis pt manualĂŁ au dreptul sĂŁ conducĂŁ automatĂŁ?

nu e o tâmpenie :twoup: unul obiºnuit cu o automatã e o catastrofã in trafic dacã conduce o manualã :twoup: vã spun din propria mea experienÞã!!!

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.