Jump to content

erori pe computer de bord....


Recommended Posts

sal am un e36 coupe, la comp din bord displayul nu se vede o mica parte din el as vrea sa stiu daca puteti sa ma ajutati cu erorile astea...

 

 

ceva ceva am descifrat eu din ele

 

EROARE 1: betriebsanleburg

eroare 2: bremslich

erroare 3: abblendicht

 

repet nu sunt sigur in totalitate daca astea sunt cuvintele exacte am cautat pe goolge si despartzite cuvintele .... unu este ceva la iluminatul farurilor... restu have no ideea...

 

sunt numai ochi... multumesc anticipat pt ajutor! :)

 

 

scuze am vrut sa scriu la topic : ERORI PE COMPUTER BORD!

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

eroarea 2 este de la becurile pe frana.

eroararea 3 este de la faza lunga

 

uite aici o pagina cu majoritatea erorilor traduse in engleza: http://www.bmwteam.net/Veribank/BMWBilgiAr...stTranslate.asp

 

Si daca tot ai E36 uite aici o pagina cum sa intri in meniul secret al calculatorului de bord si sa vezi toate functiile ascunse: http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...ght=consumption

 

 

Si al meu tot in germana era trecut ca limba dar din meniul secret l-am trecut in Engleza.

Ca idee ... apesi ambele taste odata 10 si 1.000 (primele taste de la capetele randurilor din stanga) si pe ecran iti apare "TEST NR .. " din 1 si 10 te duci la testul 19 unde apare "LOCK ON" apesi tasta SET si codul care trebuie bagat este format din doua cifre care este de fapt suma datei care este bagata in Computer. Daca astazi este 25 luna 03 in calculator o sa bagi codul urmator 25+03=28 si apesi tasta SET.

Dupa asta poti apasa pe 10 si 1.000 si poti intra in tot meniul ascuns .... la testul 10 poti trece cu tasta SET calculator din Germany la USA ... unde automat limba este engleza. Am auzit ca nu ar merge la toate Comp de E36, dar poti incerca.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Thnaks very much...

 

man am tot incercat ce mi-ai zis faza e ca nu conicide :) intru in meniu... aleg nr si cand dau set la unele se umple dispalyu` or nu face nimik ;)

cred k e stricat ....

 

Acum imi apare o eroare cu LOW BAND... sau ceva de genu numai retin :|

 

am recitit aia de mi-ai dat cu erorile si acum k era in elgneza numai imi arata... abblendicht

 

arata LOW BEAM FAILURE... oare ce sa fie? faza scurta... ?

Link to comment
Share on other sites

CHECK COOLANT .... SEE OWNERS MANUAL

 

VerificĂŁ nivelul lichidului de rĂŁcire, preferabil ĂŽnainte sĂŁ mai circuli cu maÂşina.

 

 

ups, am facut fro 400 de km de la eroarea asta... :) stiu ca suna a o intrebare stupida... dar sa nu fac fro prostie... unde trebuie sa ma uit mai exact ???

vasul se afla in ce parte a motorului si daca e la minim... ce trebuie sa pun ???

Link to comment
Share on other sites

Si la mine zice la fel

mesajul 1 CHECK COOLANT dupa care afiseaza mesajul 2 SEE OWNERS MANUAL.

Desfaci capacul de la radiator si te uiti inauntru (atentie, il desfaci doar cu motorul oprit pt ca in timpul mersului e sub presiune si risti sa sara apa pe tine care deja are 80-90 de grade) normal e gradat minim si maxim ... undeva pe fund se vede sonda, daca apa scade sub sonda aia iti apare mesajul Check coolant in comp de bord. In mod normal la mine cateodata apa sta peste sonda, cateodata sub sonda dupa cum vrea, deci eroarea nu aparea asa frecvent asa ca si eu am mers ceva sute de km si nu are inca probleme. Daca ramaneai fara apa de tot iti fierbea motorul si se aprindea becul de la apa cand ajungea la peste 100 de grade. Cel mai probabil ai lipsa doar o mica parte.

In mod normal cel mai bine completezi cu apa Distilata de la magazin sau daca tot vine iarna cu putin antigel.

Unii pun si apa de la chiuveta dar sincer parca are prea multe impuritati, clor si alte substante iar in timp o sa ajunga apa verde.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.