Jump to content

Roata rezerva E90


PLay3R

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o nelamurire. Seria 3 E90 vine cu cauciucuri run-flat? Am vazut in anunturi ca unii specifica acest tip de cauciucuri, unii nu. Si daca vine cu run-flat, mai are loc pentru rezerva? Va multumesc anticipat.

LOCUL E IN CAROSERIE

dar are 4 sine de plastic in loc de roata de rerva

aceeasi problema o am eu cu rotile de iarna +rezerva de iarna

Link to comment
Share on other sites

Deci la E90 nu ai unde sa pui roata de rezerva, daca vrei cauciucuri de iarna, trebuie sa iei tot run-flat sa inteleg.

 

Nu neaparat. Poti sa-ti cumperi o roata din aia mica si sa o tii in portbagaj. Sunt firme care iti dau un kit format din roata, cric, etc. si tot kit-ul inclusiv roata are o husa din vinilin care arata frumos. Normal, ocupa ceva din portbagaj dar nu asa mult. Am vazut pe net poze, sta destul de ok acolo.

 

Locul ala de sub podeaua portbagaj-ului e foarte mic, de exemplu la 335i nu poti pune acolo decat o sticla de 0.5 litri (din cauza esapamentului dual). La alte modele poti pune mai multe chestii dar in nici un caz o roata.

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

am vazut ca cei de la audi au in loc de roata de rezerva un bidonash cu lichid pe care il introduci in roata care e deja pe pana dupa care bagi comppresorul pe ea si apoi cu o viteza de max 50 km/h te poti deplasa circa 80 de km, asta cred eu ca ar fi o alta varianta si nu cred ca e scumpa si e mai confortabila decat zboare roata de rezerva prin portbagaj de colo colo.
Link to comment
Share on other sites

eu n-am mai vazut vreun autoturism cu pana de multa vreme... nu cred ca trebuie sa ne facem prea multe griji. iar varianta sa cumperi o roata mica este exclusa din start, strici directia daca nu are acelasi diametru ca celelalte. Edited by padrez
Link to comment
Share on other sites

Padrez, dar in acel spatiu de depozitare intra o roata? Ma gandeam pentru iarna sa iau cauciucuri normale plus rezerva.

In spatiul din spate nu intra o roata, poate in portbagaj, dar mananci din spatiu.

Mergi pe run-flat, scapi de grija, nu tu pana sau explozie, apoi cric sau alte lucruri care fac zgomot in portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa iei un spray de umflat si reparat anvelope ,pentru cauciucurile de iarna.

nu stiu daca constientizati despre ce vorbim, este vorba de anvelope run-flat, in traducere libera merg-desumflat, adica daca este spart, poate sa mearga fara sa strice janta sau anvelopa, pana cand sau unde ? pana se gaseste o vulcanizare. normal, daca se strica peretele care sustine roata sa nu strice peretele care sustine greutatea, atunci il poti arunca.

atasez o poza pentru exemplificare.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci pana cam la orice vulcanizare ca practic se vulcanizeaza la fel ca unu normal numai ca tre sa aibe ceva scule sa il dea jos de pe janta.

 

Eu din ce am vb in Germania nemtii care au runflat si fac pana dupa ce ajung la vulcanizare cam arunca cauciucul numai ca la ei sansa de a face pana e foarte foarte mica.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pana la cauciucurile run-flat nu se poate remedia, decat daca vrei sa o mai faci inca odata...

 

pneul run-flat e complet diferit de cele tubeless, prin grosimea foarte mare a cauciucului, plus prin textura de otel cu care este prevazut pe laterale pentru a putea rula atunci cand nu mai are presiune.

 

daca acea textura s-a dus (adica PANA !), la revedere pneu run-flat !

 

alt tip de pana la run-flat nu am mai intalnit pana acum....

 

tocmai din cauza acestei texturi metalice rotile sunt atat de rigide, lucru care nu ar crea neplaceri prea mari pe drumuri ca si cele din Germania, Austria... insa in Romania cea pitoreasca, te scutura de scapi de toate pietrele la rinichi, ficat si, de ce nu, chiar de tartru dentar...

:)

majoritatea cunoscutilor care au roti cu pneuri run-flat le-au schimbat deja cu cele tubeless.

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.