Jump to content

Unde va spalati masina?


alex 83

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Eu mi-o spal unde se nimereste, pentru ca inca nu am intalnit spalatorie buna (mai ales ca personalul se schimba cum schimba unii sosetele). Dar dupa aceasta spalare ebos ii fac eu finisarea. Si Fairy ultra este foarte bun, iar pentru cazurile de jeg profund spirtul tehnic face minuni. Cam ia el luciul, dar pe urma cu spray cu silicon arata totul ca nou.

3934[/snapback]

personalu e ceva de genu nene vrau 100000lei .atuncea spala o masina in viteza si o fac de tot cacatu.

eu o spal la mol si la o spalatorie de langa gara

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Vreau maine sa-i dau un polish singur si nu stiu de care sa cumpar?

Stiti vreo marca buna si care sa-si merite banii?

8793[/snapback]

am 2 bidoane de polish "autowash"cumparate acum 2 ani.este printre cele mai ok polishuri(in sensu ca nu se maio pune prafu si apa curge de pe caroserie perfect nu raman pete de la praf cu apa etc)

Link to comment
Share on other sites

am 2 bidoane de polish "autowash"cumparate acum 2 ani.este printre cele mai ok polishuri(in sensu ca nu se maio pune prafu si apa curge de pe caroserie perfect nu raman pete de la praf cu apa etc)

11085[/snapback]

Am gasit polish profesional cu 1 mil...nu stiu cat de bine l-or face...sa ma risc? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ideea e cu ce spalati masina,ca eu personal o spal numai la unii care au spuma activa.Nu se ating de masina cu perii sau bureti sau altceva.Jet cu presiune mare,apoi spuma activa,o lasa sa intre in reactie chimica cu mizeria,apoi iar jet si o sufla cu aer.Nu se ating de ea,nu o sterg nici de apa cu carpele lor nasparlii.De la aer se duce toata apa de pe ea.Costa destul de mult,120.000(pentru Cluj e mult),dar iese impecabila.Chiar prea impecabila,ca se vad prea bine defectele,adica zgarieturile facute de perii ramase de la altii.

Interiorul il fac eu singur,doar cu aspiratorul ii pun pe aia de la spalatorie sa dea.

Ma gandeam sa imi cumpar o instalatie de spalat,ca in timp se amortizeaza.La Metro e in jur de 1 milion si ceva.Am curte,o spal singur,am tot timpul sa mi-o fac cum imi place.Mai imi chem si prietenii sa le spalam impreuna.Mai greu cu apa,ca se supara vecinii,ca e vila particulara si totul e la comun.

Primavara intotdeauna polish,pentru ca iarna cum curat zapada de pe ea,mai imi scapa cate o matura si pe carserie si se mai zgarie superficial.

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Ideea e cu ce spalati masina,ca eu personal o spal numai la unii care au spuma activa.Nu se ating de masina cu perii sau bureti sau altceva.Jet cu presiune mare,apoi spuma activa,o lasa sa intre in reactie chimica cu mizeria,apoi iar jet si o sufla cu aer.Nu se ating de ea,nu o sterg nici de apa cu carpele lor nasparlii.De la aer se duce toata apa de pe ea.Costa destul de mult,120.000(pentru Cluj e mult),dar iese impecabila.Chiar prea impecabila,ca se vad prea bine defectele,adica zgarieturile facute de perii ramase de la altii.

Interiorul il fac eu singur,doar cu aspiratorul ii pun pe aia de la spalatorie sa dea.

Ma gandeam sa imi cumpar o instalatie de spalat,ca in timp se amortizeaza.La Metro e in jur de 1 milion si ceva.Am curte,o spal singur,am tot timpul sa mi-o fac cum imi place.Mai imi chem si prietenii sa le spalam impreuna.Mai greu cu apa,ca se supara vecinii,ca e vila particulara si totul e la comun.

Primavara intotdeauna polish,pentru ca iarna cum curat zapada de pe ea,mai imi scapa cate o matura si pe carserie si se mai zgarie superficial.

12448[/snapback]

Si eu am spalat-o cu spuma activa dar de sters tot cu carpa o fac "spalatorii" :blink:

Si pt Bucuresti e cam mult 120.000 doar exteriorul :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare chiar prea mult.o sa mi iau si eu un comprespr mic din metro pt spalay masinuta.si cine vine sa spele la mine ca vin destui vara o sa dea 50 000 :Peu o spal si o voi spala siongur.caz major doar daca ajung pe undeva und ee noroi si nu am pos sa o spal pe la roti pe la pasaje.acolo si doar acolo o spal la spalatorie
Link to comment
Share on other sites

Si eu am spalat-o cu spuma activa dar de sters tot cu carpa o fac "spalatorii"  :blink:

Si pt Bucuresti e cam mult 120.000 doar exteriorul :)

12449[/snapback]

 

Pai nu ai facut nimic atunci,ca daca ai observat,ei de obicei baga carpa intr-o galeata,o storc si apoi dau pe masina.Daca ar fi apa aia curata as mai zice,da iti dai seama ca e jegoasa,si jegu ala pe carpa ramas,e ca smighelu pe vopsea.Si cu mana daca dai cand e praf pe masina,se fac zgarieturi care se vad naspa.

Link to comment
Share on other sites

pai una e stai sa iti speli masina cum ai tu chef si sa o sapunesti cum vrei tu si daca ti se pare ceva suspect sa mai balacesti si una e sa dai la aia 80 90 000 sa o spele pe banda rulanta si sa vezi dupa aia ca are dare de namol.tu ai ceva personal cu mine.mereu ma certi nu pot sa fac nimic de tine:PP in fine prob e vara trecuta am platit 500 000 la apa.care de obicei platesc 150 000 maxim.deci ori prieteni mei o sa plateasca ori isi spala masina in alta parte.ca nu am nici o obligatie sa le platesc eu apa cu care isi spala masina la mien acasa .cam asta era idee.si compresorul il iau pt mine nu sa ma imbogatesc cu 50 000
Link to comment
Share on other sites

Eu spal masina unde observ ca se acorda atentie la fiecre detaliu , se curata interiorul cu grija, exteriorul cu spuma activa iar cand plec cu masina sa nu mai fie apa pe masina (usi , spoilere...). Pretul innterior-exterior 320000(e mai scump la masini de teren :blink: , in rest e 210000) .
Link to comment
Share on other sites

Eu spal masina unde observ ca se acorda atentie la fiecre detaliu , se curata interiorul cu grija, exteriorul cu spuma activa iar cand plec cu masina sa nu mai fie apa pe masina (usi , spoilere...). Pretul innterior-exterior 320000(e mai scump la masini de teren :blink: , in rest e 210000) .

13724[/snapback]

si pe unde e asta? :)

Link to comment
Share on other sites

eu imi spal masina in p-ta OBOR, chiar langa intreprinderea mecanica fina, "BEST WASH" se numeste, e adevarat ca am un foarte bun prieten care este managerul spalatoriei si nu am nici o reclamatie, dar de obicei se spala bine acolo pentru ca si el e fanatic sa fie masina soooper bine spalata. in incinta e si un mic barulet unde puteti servi un suc sau o cafea f buna in timp ce vi se spala masina. merita sa incercati.
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt multumit unde o spal pentru ca si eu il cunosc pe patron  :blink: Spalatoria e prin spatele fostei fabrici Stela :)

14172[/snapback]

stiu spalatoria aia, am trecut si eu pe acolo dar in ultima vreme nu mai eram asa multumit

cand e patronul acolo...e in regula

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.