Jump to content

Jante de 18'' in Romania ?


mrx

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

referitor la discutia asta, eu as fi curios de diferenta intre replica si original pe cantar... nu zic ca alea replica se sparg mai usor, dar poate-s mai grele ? cine stie... referitor la subiect, cam asta ar fi curiozitatea mea.... care e diferenta de greutate intre o janta M5 e39 originala si una replica...
Link to comment
Share on other sites

Replicile sunt mai grele.

 

Am un amic cu niºte jante originale de M5 E39, o sã-l rog sã mergem sã cântãrim o jantã de pe maºina lui ºi una de pe maºina mea.

 

Eu nu le-am cântãrit pe ale mele Însã nu mi s-au pãrut cu mult mai grele decât jantele originale pe 16 pe care le aveam, probabil pentru cã sunt replici de calitate.

 

Bãnuiesc cã o jantã replicã de proastã calitate este simÞitor mai grea decât una originalã.

Link to comment
Share on other sites

hai sa intreb si eu aici: Care-i faza cu NOT ORIGINAL EQUIPMENT ?

 

nu ar trebui sa scrie in interioru fiecarei jante care este replica? am vazut ca la unele scrie, la altele nu. Care-i explicatia?

 

 

pai si nu scrie? not original equipment.... :) la o janta original scrie part numberu.....

 

 

nusth pt ce mai tot discutati atat pe subiectu jante replica...... :) sunt foarte buneeee si ieftineee

Link to comment
Share on other sites

Eu am vorbit doar din proprie experienta. A mea si a unui prieten. Jantele replici sunt clar mai slab calitativ ca si cele originale, incepand de la material si pana la tehnologia de creare.

 

O janta care se desdoaie usor se indoaie usor. Treaba cu is mai bune ca cele originale este pur SF.

E ca haina ADIADS si cea ADIDAS. Eu raman de parere ca jantele replici nu sunt bune. Vedeti ca o janta se poate si rupe, nu numai indoi. Pe jantele originale s-au facut teste de rezistenta, pe replici nu stiu cate teste s-au facut, daca s-au facut.

 

Ideea replicii e sa fie ieftina sa se cumpere si sa faca cineva bani si doar apoi vine sanatatea celui ce o utilizeaza.

Link to comment
Share on other sites

Eu am vorbit doar din proprie experienta. A mea si a unui prieten. Jantele replici sunt clar mai slab calitativ ca si cele originale, incepand de la material si pana la tehnologia de creare.

 

O janta care se desdoaie usor se indoaie usor. Treaba cu is mai bune ca cele originale este pur SF.

E ca haina ADIADS si cea ADIDAS. Eu raman de parere ca jantele replici nu sunt bune. Vedeti ca o janta se poate si rupe, nu numai indoi. Pe jantele originale s-au facut teste de rezistenta, pe replici nu stiu cate teste s-au facut, daca s-au facut.

 

Ideea replicii e sa fie ieftina sa se cumpere si sa faca cineva bani si doar apoi vine sanatatea celui ce o utilizeaza.

 

S-au facut teste si pe replici, ca nu-i lasa nimeni sa vanda de capul lor asa ceva, au si ele niste norme de respectat.

 

Este clar ca jantele originale sunt de N ori mai bune ca daca era la fel ca si replicile astia de la BMW nu le mai faceau la BBS si puneau si ei replici.

Link to comment
Share on other sites

Daca si in Germania si in SUA se folosesc replici pe masini tari nu vad care e problema.Asta e doar o mentalitate gresita a romanilor ca replicile sunt aiurea,treaba voastra.

 

Eu as fi cu totul de acord, daca replicile ar fi facute de firme serioase, gen OZ. Dar altfel daca sunt facute de firme din astea care fac jante de Dacia Nova, cum poti avea incredere ca jantele sunt ok la viteze mari si la fortele mai mari din curbe, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nush, parerea mea e ca nu poti compara replicile cu cele originale din nici un punct de vedere. Iar cele de m3 csl originale, nu se potrivesc decat pe m3, ca ma interesau si pe mine

DA .. am vazut niste modele interesante de la WORK ... stie cineva ceva de ele ..sunt bune ? multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate !

 

Tinand cont ca se folosesc jante replica si in afara , nu vad nici o problema .

 

Doar sa ai grija sa nu iei turcisme , mai bine te orientezi spre nemtesti sau italiene.

 

P.S. Nu compara cei care fac jante de nova cu cei care fac replici pentru BMW, Mercedes , Audi sau spinnere etc.....

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt firme care fac replici de foarte buna calitate numai trebuie sa stii de unde le cumperi.

 

Man un var de-a meu a adus un charger.. 2006 si i-a pus niste replici la jantele originale de Dodge, pe 22" cumparate din usa, si pe autostrada in DE, mi-a spus sa nu-i dau tare.. ca-s replici jantele desi au fost 1200$... nu stiu de calitate ce si cum da replica e replica....

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt ETuri date de producator pentru jantele originale. Deci asa o sa arate cel mai bine, cu ETurile astea si nici nu o sa frece in aripi.

 

Pe 17": ambele ET 34

 

Pe 18":

------------------

Fata: ET 34

Spate: ET 37

 

 

Pe 19":

------------------

Fata: ET 37

Spate: ET 39

 

Cica pe E90 merge si ET 35 fata/spate, pe 19".

 

M-am hotarat sa merg pe jante de 18'' dar nu stiu ce dimensiuni sa iau la cauciucuri pt a nu avea probleme, din cauza suspensiei standard. Mersi anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt ETuri date de producator pentru jantele originale. Deci asa o sa arate cel mai bine, cu ETurile astea si nici nu o sa frece in aripi.

 

Pe 17": ambele ET 34

 

Pe 18":

------------------

Fata: ET 34

Spate: ET 37

 

 

Pe 19":

------------------

Fata: ET 37

Spate: ET 39

 

Cica pe E90 merge si ET 35 fata/spate, pe 19".

 

M-am hotarat sa merg pe jante de 18'' dar nu stiu ce dimensiuni sa iau la cauciucuri pt a nu avea probleme, din cauza suspensiei standard. Mersi anticipat :)

 

225/40 fata - spate sau 225/40 fata si 255/35 spate in cazul in care janta de pe spate e mai lata.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.