Jump to content

Eu nu blochez intersectia!


Rares

Recommended Posts

si trecutul asta pe rosu e de mai multe feluri. una este cand treci ca e noapte si nu vine nimeni, sau cand ai loc destul si nu ii incurci pe altii, o faci pe barba si pe riscul tau si alta treaba e cand ai trecut tu ca esti smecher pe rosu si ramai in intersectie unde ii blochezi pe altii 10. asta deja e nesimtire. Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) azi in piata romana, pe la 13h, radeam in maquina si-mi ziceam: ce tare sunt! eu nu blochez intersectia, ci ea ma blocheaza pe mine, eram la al treilea verde :) si tot mai treceau unii dinspre ase catre blv. dintre closete (pe rosu evident) un' sa te bagi? ca intrau aia in tine
Link to comment
Share on other sites

la cluj sunt mai multe chestii originale. De exemplu, nu aveti indicatoare spre aeroport, daca opresti masina si intrebi pe cineva unde este aeroportul, unii nu stiu, altii nu au timp sa iti raspunda... a trebuit sa opresc masina si sa ma uit pe cer pana am vazut in ce directie a aterizat un avion, asa am reusit sa ajung la aeroport... de circulatie... nu mai zic nimica, este la fel ca in bucuresti, bara la bara si haotica...

Bafta.

 

ce tare!!! :) :)

 

 

on topic: eu sunt de acord cu campania asta, desi nu stiu ce sorti de izbanda are in conditiile in care in trafic sunt foarte multi smecheri...cu balcanismul asta nu o sa ne mai civilizam...

Link to comment
Share on other sites

Auziti, fara nici un fel de misto si serios vorbind:

 

Daca eu deschid o campanie de genul :" De ce blochez eu intersectia?" ca si semnal de alarma impotriva deficientelelor in trafic ( lipsa unor strazi adecvate, gropi, semafoare puse aiurea, lucrari aiurea care stranguleaza traficul etc) , o sa gasesc adepti?

 

Nu credeti ca aceasta campanie agresiva ar avea mai mult succes? Un fel de forma de protest in trafic!

 

 

Cu abtibilduri de genul: " Eu blochez intersectia. Ask me why?" " Blocator de intersectii pentru prevenirea amplasarii de borduri" etc

 

 

Ps: Un fel de reclama negativa gen pozele horror de pe pachetele de tigari.....

 

:) :) :)

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

Auziti, fara nici un fel de misto si serios vorbind:

 

Daca eu deschid o campanie de genul :" De ce blochez eu intersectia?" ca si semnal de alarma impotriva deficientelelor in trafic ( lipsa unor strazi adecvate, gropi, semafoare puse aiurea, lucrari aiurea care stranguleaza traficul etc) , o sa gasesc adepti?

 

Nu credeti ca aceasta campanie agresiva ar avea mai mult succes? Un fel de forma de protest in trafic!

 

 

Cu abtibilduri de genul: " Eu blochez intersectia. Ask me why?" " Blocator de intersectii pentru prevenirea amplasarii de borduri" etc

 

 

Ps: Un fel de reclama negativa gen pozele horror de pe pachetele de tigari.....

 

:) :) :)

 

 

pai tu poate ai timp mult la dispozitie si iti permiti sa blochezi intersectia chiar si in semn de protest, dar marea majoritate e in criza mare de timp :) ...

Link to comment
Share on other sites

Auziti, fara nici un fel de misto si serios vorbind:

 

Daca eu deschid o campanie de genul :" De ce blochez eu intersectia?" ca si semnal de alarma impotriva deficientelelor in trafic ( lipsa unor strazi adecvate, gropi, semafoare puse aiurea, lucrari aiurea care stranguleaza traficul etc) , o sa gasesc adepti?

 

Nu credeti ca aceasta campanie agresiva ar avea mai mult succes? Un fel de forma de protest in trafic!

 

 

Cu abtibilduri de genul: " Eu blochez intersectia. Ask me why?" " Blocator de intersectii pentru prevenirea amplasarii de borduri" etc

 

 

Ps: Un fel de reclama negativa gen pozele horror de pe pachetele de tigari.....

 

:) :) :)

este un lucru extrem. poate fi bun in America. noi suntem mai blanzi.

Link to comment
Share on other sites

da, daca acu 3-4 ani trecea 1-2 pe rosu, acuma la semafor la rosu se baga 4-5...puternici.

Vezi ca faci afirmatii gratuite? Unde ai vazut tu asa ceva? :)

 

 

 

la cluj, aia puternici, ii recunosti dupa puterea lor intelectuala... de obicei iti dai seama unde sunt cei puternici.... in intersectia din fata.... prin zonele marcate cu zebre galbene blocati... si astfel tu stai la 20 de masini in spate... ca nu poate trece nimeni de ei...

 

Daca la cluj nu se trece pe rosu........ vai de capu meu... cine e din cluj poate sa confirme, intersectia motilor si cosbuc, eroilor- dorobantilor, piata mihai viteazau la semafor, spre piata avram iancu, horea- ferdinand, horea, baritiu, piata mihai viteazu-baritiu-ferdinand... aici constant trec pe rosu 2-3 masini la fiecare rosu... din orice directie.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

da, daca acu 3-4 ani trecea 1-2 pe rosu, acuma la semafor la rosu se baga 4-5...puternici.

Vezi ca faci afirmatii gratuite? Unde ai vazut tu asa ceva? :)

 

 

 

la cluj, aia puternici, ii recunosti dupa puterea lor intelectuala...

daa, dar trebuie un destept sa recunoasca un destept !! :)

Link to comment
Share on other sites

da, daca acu 3-4 ani trecea 1-2 pe rosu, acuma la semafor la rosu se baga 4-5...puternici.

Vezi ca faci afirmatii gratuite? Unde ai vazut tu asa ceva? :)

 

 

 

la cluj, aia puternici, ii recunosti dupa puterea lor intelectuala...

daa, dar trebuie un destept sa recunoasca un destept !! :)

 

cand sta la un semafor de 3 ori... = accident 10% sanse, destepti/puternici 90% sanse...

Link to comment
Share on other sites

eu nu blochez intersectia de fel. daca am verde si nu pot sa trec raman pe loc chiar daca ma claxoneaza ala din spate (desi nu am patit, lumea intelege)

 

din pacate la noi spre deosebire de turci de exemplu traficul s-a aglomerat in ultimii ani si nu avem cultura soselei. turcii au strazile aglomerate de decenii si s-au invatat sa se respecte.

Link to comment
Share on other sites

Daca eu deschid o campanie de genul :" De ce blochez eu intersectia?" ca si semnal de alarma impotriva deficientelelor in trafic ( lipsa unor strazi adecvate, gropi, semafoare puse aiurea, lucrari aiurea care stranguleaza traficul etc) , o sa gasesc adepti?

 

Utilitate 0.

Link to comment
Share on other sites

se poate foarte bine ca intersectiile sa nu fie blocate, chiar daca se lucreaza, chiar daca sunt gropi... depinde de fiecare sofer ce alegere face, atata vreme cat drumurile sunt folosite in comun, trebuie sa intelegem ca trebuie sa functionam in comun, nu pe cont propriu;

cum zice B.M.W. mai sus, daca ai verde nu inseamna neaparat ca ai si loc sa treci;

la fel daca e linie discontinua, nu inseamna neaparat invitatie la depasire, daca vine unul din sens opus de exemplu, n-ai loc, dar sunt destui care considera o multime de marcaje nu permisiuni ci invitatii; e marcat 60 si drum e blocat, dar sunt destepti care incearca sa circule cu 60 ca asa scrie pe panou si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Utilitate 0.

Parerea ta! A mea este ca voi obtine rezultate, facand astfel de "greva" japoneza ....... vrei sa incercam?

 

idee buna... in loc sa demonstrezi ceva facand ceva util si pozitiv, demonstrezi facand ceva rau si cu rezultat evident ptr toata lumea.... tipic.. om puternic.

Ce spui tu? Tu daca nu ai curajul sa o faci mai bine stai in banca ta, Eu am curajul sa ma lupt cu sistemul, batand-ul cu propriiile-i arme, sa ii demonstrez lacunele si deficientele, tu ce ai curaj? Sa stai pe margine si sa comentezi? :) :) :)

 

 

Ma faci sa rad! Razboiulse poarta pe campul de lupta, sa stii!

Link to comment
Share on other sites

Buey, razbelu se poarta oriunde, pe unde vrei si nu vrei, pe unde apuci, pe unde scurte, medii, lungi ! :)

Din pacate pt cei care se infig in mijlocul intersectiei ca sa treaca primii, am destule exemple din Bucuresti despre dibacia complet absenta. Masini tari, dar creier zero, n-am vazut vreunul sa treaca prin intersectie "ca rata prin apa", sau "ca prin branza", daramite sa treaca elegant si gratios. Pacat de asa masini. Si aici tot chestiune cu anticiparea derularii traficului :) se remarca stralucit prin absenta.

Link to comment
Share on other sites

@Tien:

incearca si o sa vezi rezultatul !

 

mai ales ca vei purta si banner cu "eu blochez intersectia..."

 

pana atunci documenteaza-te ce inseamna "blocarea cu intentie a drumului public"... e infractiune si se cam lasa cu dosar penal!

 

dar te descurci tu, ca tot vrei sa te lupti cu sistemul si sa il invingi cu propriile-i arme...

 

no offence: gestul ar putea fi interpretat total eronat, iar motivatia ta reala ar putea sa fie tradusa cu totul alftel decat ti-ai dori-o tu!

 

cu alte cuvinte, in lupta cu sistemul, orice gest necugetat te duce la moarte sigura... cu dreptatea in mana !

 

in rest, succes !

 

PS: pe ce post TV o sa apari?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca e de la campania asta ...dar cand se aglomereaza intersectiile chiar daca e verde primul sir de masini opreste pt a vedea daca au loc sa inainteze ..am urmarit fenomenul de cateva ori si in 90% din cazuri se cam respecta aglomeratia !...S-a cam priceput ca nu e nici o smecherie sa stai ca varza in trafic ! Normal ca exista si exceptii , ciudat e ca sunt ori petarde de masini ori masini mai scumpe :) ,,...In continuare nu sufar soferii care stau cu mana pe claxon !,, :)
Link to comment
Share on other sites

de ce sa blochez intersectii si sa depasesc coloane? sunt curier sau pizza delivery boy... nu ma grabesc pt nimeni, stau in masina mea si imi face placere... e cald afara imi fac racoare, e rece imi fac cald... pun muzica care imi place si stau linistit si las gastele sa se grabeasca si sa se calce in picioare :)
Link to comment
Share on other sites

@Tien:

incearca si o sa vezi rezultatul !

 

mai ales ca vei purta si banner cu "eu blochez intersectia..."

 

pana atunci documenteaza-te ce inseamna "blocarea cu intentie a drumului public"... e infractiune si se cam lasa cu dosar penal!

 

dar te descurci tu, ca tot vrei sa te lupti cu sistemul si sa il invingi cu propriile-i arme...

 

no offence: gestul ar putea fi interpretat total eronat, iar motivatia ta reala ar putea sa fie tradusa cu totul alftel decat ti-ai dori-o tu!

 

cu alte cuvinte, in lupta cu sistemul, orice gest necugetat te duce la moarte sigura... cu dreptatea in mana !

 

in rest, succes !

 

PS: pe ce post TV o sa apari?

 

Problema era ipotetica........insa ma gandeam ca pe OTV ar fi ok sa apar.......

Link to comment
Share on other sites

Utilitate 0.

Parerea ta! A mea este ca voi obtine rezultate, facand astfel de "greva" japoneza ....... vrei sa incercam?

 

idee buna... in loc sa demonstrezi ceva facand ceva util si pozitiv, demonstrezi facand ceva rau si cu rezultat evident ptr toata lumea.... tipic.. om puternic.

Ce spui tu? Tu daca nu ai curajul sa o faci mai bine stai in banca ta, Eu am curajul sa ma lupt cu sistemul, batand-ul cu propriiile-i arme, sa ii demonstrez lacunele si deficientele, tu ce ai curaj? Sa stai pe margine si sa comentezi? :) :) :)

 

 

Ma faci sa rad! Razboiulse poarta pe campul de lupta, sa stii!

 

Pai bate sistemu , nu ma bate si pe mine bai, tu ce nu intelegi ca blocand intersectia ma blochezi pe mine, eu nu am nici o vina ca tu ai gargauni in cap... mergi si blocheaza parcarea la primarie daca te tine, da nu te tine, te tine sa comentezi pe forum, ia strange trupa vesela de admiratori si mergi lupta-te cu sistemu si blocheaza-le parcarile. Tot iti place sa-ti bati gura , un lucru bun nu esti in stare sa faci, numa fapte penale, instigatu la minuni din asta nu se pedepseste prin lege ? si miron cosma tot cu sistemu s-a luptat... Mare smecher esti, hai sa te lupti cu sistemu si sa-l blochezi pe ciupanezu in trafic, eu nu vad unde ti-au interactionat neuronii la ideea asta..

 

Ba-i datatoru-le de perle, ai facut ceva si nu te-am vazut la TV ? sau esti la stadiu de stat si mancat seminte in fata calcului, si ma arati pe mine cu degetul ?

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Utilitate 0.

Parerea ta! A mea este ca voi obtine rezultate, facand astfel de "greva" japoneza ....... vrei sa incercam?

 

idee buna... in loc sa demonstrezi ceva facand ceva util si pozitiv, demonstrezi facand ceva rau si cu rezultat evident ptr toata lumea.... tipic.. om puternic.

Ce spui tu? Tu daca nu ai curajul sa o faci mai bine stai in banca ta, Eu am curajul sa ma lupt cu sistemul, batand-ul cu propriiile-i arme, sa ii demonstrez lacunele si deficientele, tu ce ai curaj? Sa stai pe margine si sa comentezi? :) :) :)

 

 

Ma faci sa rad! Razboiulse poarta pe campul de lupta, sa stii!

theo, tu nu faci decat sa bagi zazanie. sa agiti spiritele. o iei usor de la penibil la hilar si iarasi jenant.

tu nu ai pareri. tu nu ai opinii, tu nu gandesti. tu nu te accepti pe tine insuti...

toate posturile tale din ultima vreme de pe acest forum tind catre nul. in tot ce-ti poti imagina, de la consistenta la forma.

un om de valoarea ta sa se injoseasca in asa hal incat sa incerce cu disperare sa-si faca loc printre gandiri prafuite? n-as fi crezut, dar cred ca tocmai se intampla...theo devine de-al nostru...un simplu creier cenusiu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.