Jump to content

Eu nu blochez intersectia!


Rares

Recommended Posts

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

theo, tu nu faci decat sa bagi zazanie. sa agiti spiritele. o iei usor de la penibil la hilar si iarasi jenant.

tu nu ai pareri. tu nu ai opinii, tu nu gandesti. tu nu te accepti pe tine insuti...

toate posturile tale din ultima vreme de pe acest forum tind catre nul.

 

Foarte adevarat!

 

 

OT: ma bucur sa vad ca sunt multi oameni civilizati pe forumul asta. Insa suntem putini si nu prea putem face mare diferenta. Macar incercam.

 

 

@Lola: din postul tau cu bizonismul, tot ce am vazut sunt niste injuraturi spuse de toti(inclusiv de tine).

Link to comment
Share on other sites

Fiind constransi de imprejurari oamenii nu baga de seama un stiker lipit pe o luneta de masina,aceasta initiativa venita cu un proiect real de parcari moderne si o infrastructura moderna pentru a usura traficul infernal din romania e bine venita.

 

Doar stiker-ul e o banalitate,nimeni nu o sa tina cont de el ! E chiar o insulta adusa de catre initiatorul proiectului aspura soferilor.

Link to comment
Share on other sites

De ce consideri ca este insulta? Gresesti.

 

 

Uite, stand in trafic vezi stickeru pe masina celui din fata. Si apoi te uiti in intersectie si vezi 5 tembei care stau pe 2 randuri in intersectie, ca nu pot merge inainte. Iar in dreapta coloana de masini care au verde si nu pot trece de aia. Spune-mi, cu ce afecteaza parcarile in situatiile astea?

Nu dai dreptate la ce scrie pe stiker?

 

Pentru ca astea sunt situatiile care genereaza blocaje. Aglomeratie poate sa fie, daca se circula cu cap si intelegere, traficul poate fi lin chiar daca e aglomerat.

 

Iarasi la iesirile de pe stradute .. stai ca fraieru acolo cu minutele, pentru ca cei de pe drumul cu prioritate uita de regula fermoarului. Si iar se face aglomeratie.

 

Problema e ignoranta si necivilizatia unora.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

De ce consideri ca este insulta? Gresesti.

 

 

Uite, stand in trafic vezi stickeru pe masina celui din fata. Si apoi te uiti in intersectie si vezi 5 tembei care stau pe 2 randuri in intersectie, ca nu pot merge inainte. Iar in dreapta coloana de masini care au verde si nu pot trece de aia. Spune-mi, cu ce afecteaza parcarile in situatiile astea?

Nu dai dreptate la ce scrie pe stiker?

 

Pentru ca astea sunt situatiile care genereaza blocaje. Aglomeratie poate sa fie, daca se circula cu cap si intelegere, traficul poate fi lin chiar daca e aglomerat.

 

Iarasi la iesirile de pe stradute .. stai ca fraieru acolo cu minutele, pentru ca cei de pe drumul cu prioritate uita de regula fermoarului. Si iar se face aglomeratie.

 

Problema e ignoranta si necivilizatia unora.

 

Corect!

 

Adica cum insulta??

 

O sa functioneze, pt ca soferul roman mai are vagi urme de bun simt: te lasa sa-ti schimbi banda cand se merge bara la bara (daca dai semnal civilizat), te lasa sa iesi de pe stradute cu cedeaza trecerea... un sticker de genul asta face apel la (putinul) bun simt care mai exista totusi...

Link to comment
Share on other sites

De ce consideri ca este insulta? Gresesti.

 

 

Uite, stand in trafic vezi stickeru pe masina celui din fata. Si apoi te uiti in intersectie si vezi 5 tembei care stau pe 2 randuri in intersectie, ca nu pot merge inainte. Iar in dreapta coloana de masini care au verde si nu pot trece de aia. Spune-mi, cu ce afecteaza parcarile in situatiile astea?

Nu dai dreptate la ce scrie pe stiker?

 

Pentru ca astea sunt situatiile care genereaza blocaje. Aglomeratie poate sa fie, daca se circula cu cap si intelegere, traficul poate fi lin chiar daca e aglomerat.

 

Iarasi la iesirile de pe stradute .. stai ca fraieru acolo cu minutele, pentru ca cei de pe drumul cu prioritate uita de regula fermoarului. Si iar se face aglomeratie.

 

Problema e ignoranta si necivilizatia unora.

 

 

Simplu,e o insulta pentru ca e ca si cum pe coada unor lei ai spune nu mancati caprioare,hai sa ne imprietenim cu ele,caprioarele fiind strazile\traficul\si tot ce tine de acest domeniu,eu la asta cred ca se refera sticker-ul nu strict la intersectii,unii incearca odata de 2 ori de 3-4-5-..10 ori dar cand vad ca altceva nu au ce face (mananca leii caprioarele).

 

Sunt constransi de imprejurari sa isi baga fix picioarele in ea de civilizatie si incep sa manance caprioarele,ca doar asa supravietuiesc(ajunge la servici omul,nu isi face nervi)nu isi pierde timpul sau in loc sa stea la tv sta in trafic fiind civilizat si facandu-le loc tuturor bizonilor,dandu-le prioritate ca deh asa e frumos. NU NU NU ! Bizonii o sa faca fix la fel , alora nu le schimbi mentalitatea cu un abtibild,iar oamenii care vor o schimbare in bine,nu fac decat sa le faca loc bizonilor crezand ca asa, incet incet, traficul o sa se schimbe si mergand pe principiul civilizatie pe 2 benzi or sa intre sute de masini,eu nu cred in asa ceva..mai de folos e sa protesteze in fata guvernului mii de oameni pana se rezolva problemele reale nu sa incercam sa ne mintim cu un abtibild,ca nu apar autostrazi din ala.

 

 

parerea mea,care este <_<))

Link to comment
Share on other sites

Mentalitatea asta o au cei care blocheaza intersectia si datorita carora se duce tot traficul. Toti se oftica pe "lumea asta de kkt", dar uita ca si ei fac parte din lume. Deci si ei sunt tot de kkt.

Ca exercitiu, te-ai uitat cati oameni sunt in medie in masinile care se baga cu nesimtire in fata? Unul, maxim 2, de obicei. Deci babuini in trafic. Astia din lene nu se trezesc cu 5 min mai devreme sa ajunga fara marlanie la munca. Lasa ca incap ei, ca E deshtepti.

Incet se va civiliza lumea, o sa vezi. Cand politia o sa constate ca banii is buni (aka amenzi date, mici, dar multe, si pt orice mizerie din trafic) o sa se circule frumusel. lumea. Acuma, initiativa asta poate arata ca exista inca destui care vor trafic civilizat, chiar daca aglomerat.

Spor la blocat intersectia, dar sa nu te plangi ca au marit amenzile... <_<

Edited by radu_vasile59
Link to comment
Share on other sites

Sunt constransi de imprejurari sa isi baga fix picioarele in ea de civilizatie si incep sa manance caprioarele,ca doar asa supravietuiesc(ajunge la servici omul,nu isi face nervi)nu isi pierde timpul sau in loc sa stea la tv sta in trafic fiind civilizat si facandu-le loc tuturor bizonilor,dandu-le prioritate ca deh asa e frumos. NU NU NU ! Bizonii o sa faca fix la fel , alora nu le schimbi mentalitatea cu un abtibild,iar oamenii care vor o schimbare in bine,nu fac decat sa le faca loc bizonilor crezand ca asa, incet incet, traficul o sa se schimbe si mergand pe principiul civilizatie pe 2 benzi or sa intre sute de masini,eu nu cred in asa ceva..mai de folos e sa protesteze in fata guvernului mii de oameni pana se rezolva problemele reale nu sa incercam sa ne mintim cu un abtibild,ca nu apar autostrazi din ala.

 

 

parerea mea,care este <_<))

 

Stii cat castigi daca mergi pe linia de tramvai, treci pe rosu si le tai fata celorlati??? Maxim 5 min la un drum de 30 min, poate nici atat... iar daca toata lumea ar merge civilizat, nu s-ar mai face blocaje si acel drum de 30 min s-ar face probabil in 20...

Link to comment
Share on other sites

Parerea ta este gresita. Cu atitudini de genu nu se progreseaza. Bizonii de care spui tu vor deveni tot mai rari. Pentru ca vor vedea lume civilizata in trafic. Nu vor disparea, dar vor fi rari.

 

Si aici nu e vorba de supravietuire.

 

Nimeni nu vrea sa progreseze in tara asta, in ordine descrescatoare incepand de la cel mai inalt nivel pana jos la oamenii de rand.Cine vrea civilizatie sa plece in alta tara,doar asta e solutia..ne-au bagat in UE intr-un fel sa ne fie mai usor sa plecam si noi o ardem cu spiritul civic si nationalism..

 

Iar legat de trafic e o lupta sa stii,bizonii se fac din ce in ce mai rai cu cat avanseaza stara de nepasare a guvernanlilor in anumite domenii,iar oamenii semi-civilizati se indreapta spre a devenii bizoni.

 

Stii cat castigi daca mergi pe linia de tramvai, treci pe rosu si le tai fata celorlati??? Maxim 5 min la un drum de 30 min, poate nici atat... iar daca toata lumea ar merge civilizat, nu s-ar mai face blocaje si acel drum de 30 min s-ar face probabil in 20...

 

De ce mergi pe linia de tramvai? simplu, din nevoia de a avea INCA O BANDA sau 2,oamenii se adapteaza foarte usor anumitor situatii.Daca asta ne ofera guvernul incercam sa gasim diferite mijloace de deplasare lejera,e absolut normal asta e situatia si trebuie sa ne adaptam,incercarea de a stopa actiuni de genul nesimtire in trafic e in zadar in urmatorii 20-30 ani +

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu vrea sa progreseze in tara asta, in ordine descrescatoare incepand de la cel mai inalt nivel pana jos la oamenii de rand.Cine vrea civilizatie sa plece in alta tara,doar asta e solutia..ne-au bagat in UE intr-un fel sa ne fie mai usor sa plecam si noi o ardem cu spiritul civic si nationalism..

 

Pai sincer acum, te tine cineva aici?

 

Iar legat de trafic e o lupta sa stii, bizonii se fac din ce in ce mai rai cu cat avanseaza stara de nepasare a guvernanlilor in anumite domenii,iar oamenii semi-civilizati se indreapta spre a devenii bizoni.

 

Dar tu de unde stii?? Ca doar nu faci parte din acea categorie <_<

 

De ce mergi pe linia de tramvai? simplu, din nevoia de a avea INCA O BANDA sau 2,oamenii se adapteaza foarte usor anumitor situatii.Daca asta ne ofera guvernul incercam sa gasim diferite mijloace de deplasare lejera,e absolut normal asta e situatia si trebuie sa ne adaptam,incercarea de a stopa actiuni de genul nesimtire in trafic e in zadar in urmatorii 20-30 ani +

 

Sunt multe tari civilizate care nu au 1000 de benzi pe sens si se circula mult mai bine... In Bruxelles de exemplu, cu exceptia bulevardelor mari, strazile sunt f inguste, e aglomerat si la ei la orele de varf, dar totusi se circula...

E vorba numai de civilizatie si de bun simt... am ajuns sa dam vina pe guvernanti si pt nesimtirea soferilor din trafic...

Link to comment
Share on other sites

Pai sincer acum, te tine cineva aici?

 

Nu,era doar un exemplu pentru cei ce nu inteleg de ce oamenii sunt asa nesimtiti in general.

 

Dar tu de unde stii?? Ca doar nu faci parte din acea categorie <_<

 

Oamenii se adapteaza uneori situatiilor dupa cum ti-am spus,atata timp cat un blocaj de oameni civilizati imi iese in cale,au prins 3 semafoare in 200 m si unu' nu face ceva sa scape de el trecand peste spiritul civic de care dau dovada si uitand de civilizatie ducandu-se putin pe contra-sens sau pe rosu sau pe la tramvai...atunci prefer sa fiu putin bizon daca situatia o cere si oamenii se complac in impostaza de a sta la semafor.

 

Sunt multe tari civilizate care nu au 1000 de benzi pe sens si se circula mult mai bine... In Bruxelles de exemplu, cu exceptia bulevardelor mari, strazile sunt f inguste, e aglomerat si la ei la orele de varf, dar totusi se circula...

E vorba numai de civilizatie si de bun simt... am ajuns sa dam vina pe guvernanti si pt nesimtirea soferilor din trafic...

 

Vezi,un exemplu de tara unde iti place traficul si probabil sa si locuiesti...decat sa incerci sa schimbi mentalitatile oamenilor in penibila noastra tara,mai bine incerci sa-ti fie tie cat mai bine pana cand pleci de aici :)

Link to comment
Share on other sites

Nu se ajunge la asa ceva,tocmai asta e si ideea : Trafic Liber !

 

Chiar sunt impotriva bizonilor ce incearca sa iasa din ambuteiaj dar nu au destul skill sau minte si provoaca altele,sau sa iti apara unu' pe contra-sens fix in fata,e foarte urat nu asta e ideea,daca se poate se poate daca nu astepti <_< Dar daca se poate lejer fara alte consecinte de ce sa nu o faci :)

Link to comment
Share on other sites

pai explica-mi ce skill trebuie sa ai... daca in fata ta e coloana.. ca e blocata circulatia.. si tu in loc sa stai in spatele semaforului chiar daca e culoarea verde.. te bagi in fundu la ala din fata si blochezi intersectia... ce faci ? zbori peste cei din fata ? ca nu esti singur pe drum..
Link to comment
Share on other sites

Pot sa sun a ce clona vrei tu,e fix parerea ta.

 

Eu mi-am expus un punct de vedere absolut la locul lui fara sa incit la violenta in trafic sau altele,dupa cum am specificat si mai sus IN ANUMITE situatii se pot face si astfel de chestii mai putin crestinesti in trafic <_< Citeste atent ideea pe care am incercat sa o dezvolt,nu le tin apararea bizonilor de zi cu zi din contra :)

Edited by Chris.55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.