Jump to content

Presiune pneuri


eumdrro

Recommended Posts

  • 1 month later...

Voi bagati exact presiunea de pe stalp?

Am pus gume de iarna azi la 320d si am bagat presiune cum e pe stalp, 2,3 fata si 2,7 spate. Mi se pare ca masina cam topaie, e drept ca am circulat cu cele de vara cam cu 0,2 bari mai putin. Le-as mai cobori presiunea, cel putin pe spate, ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

si eu mi-am bagat la gumele de iarna cat scrie pe stalp, insa mi se pare foarte mult sincer...nu prea amortizeaza nimic plus ca mi se pare ca derapeaza foarte usor. sa fie din cauza ca e presiunea prea mare?

 

gumele sunt 205/50/17. cat naiba sa le fac sa fie ok? mentionez ca circul preponderent singur sau cu inca o persoana.

Link to comment
Share on other sites

Eu fac o medie intre valoarea de jos si valoarea de sus.. ma refer la valorile diferinte in functie de incarcarea masinii, pe langa astea la rotile de iarna M+S sunt alte valori mai mari.. decat cele de vara..

 

PS: cum adica topaie ? daca ti-s gumele ca moi, masina se comporta ca o barca la gumele cu talon mai mare.. gen 205/55-65/15-16".. le umfli mai bine.. amortizeaza mai putin dar sta masina mai bine, daca derapeaza e bai cu gumele, ....

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

asta cam asa-i, cam cum zice Cristi.

cu cat is mai uflate cauciucurile cu atat au aderenta mai mare si opun rezistenta mai mica la inaintare, plus ca la viteza mare nu se incalzesc sa isi iasa din limitel d functionare.

Link to comment
Share on other sites

de ce sa nu bagi 2,9 ? de exemplu la bus, in acelas tip de cauciucuri bag 3,3 si chiar mai mult...

 

Sa nu-ti inchipui ca aia care au facut inscriptiile sunt fraeri...

Faceam legatura intre greutatea mai mica a unui sedan, si jantele pe 15, care au talon mai mare...din cate imi dau seama pe masura ce scade talonul (deci creste marimea jantei) creste presiunea, nu?

Link to comment
Share on other sites

eu pe E34, pe fata am 2,5, pe spate am 2,7 de 1 an de zile.

este mai rigida, simt gropile dar se aseaza perfect pe drum.

daca bag 2.0 cum scrie pe stalp, rotile sunt prea moi , se misca masina ca o barca daca ii fac balans...

am gume 255/65/15.

 

nu scrie sa bagi 2.0 pe nici un stalp la 15" si astfel de gume.. banuiesc ca ai vrut sa scrii 205/65-15"

Link to comment
Share on other sites

eu pe E34, pe fata am 2,5, pe spate am 2,7 de 1 an de zile.

este mai rigida, simt gropile dar se aseaza perfect pe drum.

daca bag 2.0 cum scrie pe stalp, rotile sunt prea moi , se misca masina ca o barca daca ii fac balans...

am gume 255/65/15.

 

nu scrie sa bagi 2.0 pe nici un stalp la 15" si astfel de gume.. banuiesc ca ai vrut sa scrii 205/65-15"

 

 

da, greseala mea, am 205/65/15"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.