Jump to content

Car polish, Car Wax...


MariusR

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

despre polish e poveste lunga, ... nu zgarii masina daca polishul este slab abraziv, tehnica de aplicat, este "in sensul curgerii vantului... adica pe capota si pe capota d ela portbagaj, se da dinspre parbriz/luneta spre capat, iar pe laterale pe usi, dai pe orizontala.. adica stanga - dreapta sau invers, daca ai masina inchisa la culoare, atentie la holograme... sunt mult mai vizibile.. sa aplici ceara pe portiuni mici odata, de exemplu jumatate de capota odata...

 

In functie de cat de multe ai de corectat (zgarieturi etc) , iei un polish mai puternic abraziv, sau mai slab abraziv.... iar dupa polish dai cu ceara.. de preferat si polishul si ceara sa fie fara silicon.

 

Polishul sa nu-l aplici circular daca il dai manual, ci in miscari drepte.. cum am zis mai sus.. , daca dai cu masina gen masina de gaurit .. atunci e alta poveste.

 

Referitor la cu ce sa aplici polishul, sunt bureti speciali... nu sunt din burete, mai degraba din spuma... cu bureti nu faci mare branza..

Link to comment
Share on other sites

La ce foloseste car polish?

Care este tehnica de a aplica ceara? Am vazut la o reclama ca se da doar dinspre fata spre spate.E adevarat?

Ce materiale sunt bune pentru a le folosi la intindere si lustruire pentru a nu zgaria masina?

 

 

polishul manual e cam pierdere de timp ...efect temporar ..munca multa ..in schimb merita sa o ceruiesti manual periodic ...mai ales la inceput de sezon ..vara ,iarna

Link to comment
Share on other sites

myxage: se poate face si manual, polish serios, da iti ia 12 ore.. minim... poate iti ia 2 zile daca e sa-l faci calumea, sa dai in 3-4 -5 randuri pe unde este necesar...

 

 

in sensul asta am zis ca nu merita ...e in jur de 100 e polish profi . Bineinteles nu la ED :)

Link to comment
Share on other sites

si manual cum se procedeaza??? aici ma refer la ce carpa sau burete sau ce sa folosesc si la cum sa aplic substanta...am ceva de la sonax.. e bun???? nu mai stiu ce scrie da e din plastic recipientul....care ati dat la manuala sa imi spuneti si mie ce ustensila sa folosesc si cum si pe ce suprfata sa aplic substanta..merci mult...am uitat..la polish nu la ceara
Link to comment
Share on other sites

Am si eu p masina vreo 2-3 zgarieturi facute de capsele de la pantaloni de la trecerea sau asezarea pe masina + una pe bara de la o mica atingere. Se poate aplica un polish partial in aceste locuri? Pt a corecta, macar putin, temporar zgarieturile. Pot sa fac eu un astfel de polish? Un DIY, ceva? :)
Link to comment
Share on other sites

se poate aplica polish partial, si in functie de cat de bine iti iese continui al restu masini...

In general: daca nu se opreste unghia in zgarietura, se scoate la polish, si la bara iar, daca a ramas urma de vopsea de la cealalta masina iti recomand o carpa cu putina benzina pe ea freci putin si se duce vopseaua de la cealalta masina, si apoi sa dai polish.

poope: daca tot ai polish de la sonax.. ai putea sa iei un burete de aplicat polishul... e rotund.. si expre ptr asa ceva, da nu e foarte ieftin... daca iei de exemplu burete bosch...la 20 de lei, faci odata capota de la masina cu aparat de polishat, si se rupe buretele respectiv... mai bine mergi pe ceva pentru asa ceva..profesional.. este si de la sonax...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

se poate aplica polish partial, si in functie de cat de bine iti iese continui al restu masini...

In general: daca nu se opreste unghia in zgarietura, se scoate la polish, si la bara iar, daca a ramas urma de vopsea de la cealalta masina iti recomand o carpa cu putina benzina pe ea freci putin si se duce vopseaua de la cealalta masina, si apoi sa dai polish.

poope: daca tot ai polish de la sonax.. ai putea sa iei un burete de aplicat polishul... e rotund.. si expre ptr asa ceva, da nu e foarte ieftin... daca iei de exemplu burete bosch...la 20 de lei, faci odata capota de la masina cu aparat de polishat, si se rupe buretele respectiv... mai bine mergi pe ceva pentru asa ceva..profesional.. este si de la sonax...

 

 

adica nu poti face cu orce??? de exemplu cu chestii de alea de piele cu care se ia apa de pe masina dupa spalare.......sau cu ce pot aplica in afara de buretii aia sau stiu ce scule mai au aia acolo la ei??? ceva mai practic sau mai common??

Link to comment
Share on other sites

poope: iti trebuie ceva burete din spuma.. sa nu absoarba solutia foarte tare... cu acea carpa nu obtii nici un efect.. teoretic acele carpe ar trebui sa absoarba apa , si in microporii carpei sa prinda firicelele de praf/nisip... de pe masina si sa nu o zgarie, pe cand polishul contine particule abrazive.. care trebuie sa-si faca datoria.. in contact cu masina...

 

as vrea sa te vad frecand toata masina cu "piele de caprioara"... dupa ce ai freca jumatate de capota ti-ai termina mainile :), este burete la practiker bosch sau noname pana in 20 de lei.. cu unu din ala poti incerca sa faci eu zic ca nu iese foarte bine, si nu dureaza... iti trebuie ceva mai serios, ca sa obtii rezultate mai permanente..

 

polisha= a face zgarieturi mai mici si mai fine decat cele care vrei sa le corectezi :) ... care nu se observa..

 

Eu am avut ocazia sa lucrez cu ceva masina de polishat de 2100 lei.. si apoi cu o masina de gaurit cu cap din ala cu arici pe care se pot prinde bureti din astia.. si la masina de gaurit se tura mai tare/incet in functie de cum apasam pe buton....sincer... mare diferenta nu am vazut... ca amator... iei o masina de gaurit cea mai ieftina :)) si cap din ala cu arici de 115 mm maxim... mi se pare ca aia e dimensiunea... si te descurci.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Polish-u e o arta, adica trebuie sa ai mana formata ca altfel iti plangi de mila dupa aia.

Daca vrei sa polishezi manual sunt niste pad-uri speciale, care au capacitati abrazive diferite, la fel ca si polish-urile care sunt de 1000 de tipuri.

Ceara poti sa dai singur pe masina, polish insa este foarte dificil ( Am masina de polishat Makita - vreo 200 euro am dat pe ea, polish-uri vreo 5-6, am citit o gramada despre cum se face, si tot n-am curaj sa incep cu masina mea, ma duc peste 2 saptamani sa mi-o faca cineva profesional.)

La mana din ce am citit nu iese polish-ul , poate doar pentru cateva zgarieturi. Iar cu masina iti trebuie meserie, pentru ca risti sa vopsesti dupa vreo piesa de caroserie daca nu stii ce faci.

Carpele alea de care zici tu, sunt pentru a usca masina dupa. Ceara poti sa o dai cu un aplicator de burete, sau cu prosoape de microfibra. La polish e alta poveste pentru ca sunt medii abrazive, si se folosesc depinde de ce solutie utilizezi.

Link to comment
Share on other sites

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008021.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008015.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008014.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008007.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008006.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008003.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/29032008001.jpg

 

 

 

cu sonax profiline, polish + ceara dupa, si masina de polishat (de 90 de lei) :)

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Primul meu polish :) si m-am gasit sa-l fac tocmai la masina neagra :) Daca am rabdare si chef sa fac ceva de obicei imi iese bine, sunt mai indemanatic de felul meu :)

 

De distrus nu ai ce distruge, numai daca folosesti viteza mare la polishat si se arde lacul, fiind amator tot timpul sa folosesti viteza mai mica.. 1500 rpm.... maxm... si nu se intampla nimic, in cel mai rau caz trebuie sa dai de mai multe ori in acelas loc... si de obicei ;) mergi pe "slab abraziv" si pad-ul si pasta :) pentru ceva mai serios mergi la profesionisti, da pentru scos.. urmele de ungii de sub "clante" poti sa aplici singur linistit, dai de cateva ori si ies...

Hologramele apar daca nu prelucrezi suficient polishul si te grabesti sa-l stergi... sau il prelucrezi prea incet... de aceea faci pe sectiuni mai mici.. si freci fieru pana-i cald :)

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Eu am polishat si la mana,iar dupa vreo 4 ore de munca rezultatele au fost exceptionale....Iti ia mai mult timp dar daca pui pasiune in ceea ce faci nu are cum sa nu iasa.....Polish,ceara,burete,carpe si tupeu :) .Spor la treaba

 

ia man baga si tu niste detalii despre operatiunea manuala ok?? ?

Link to comment
Share on other sites

am vazut la practiker masina de polisat vreo 80 de ron cu mai multe rezerve. sunt ca niste "huse" care imbraca discul care se invarte. cat de bune si eficiente sunt, nu stiu pentru ca nu am folosit. in orice caz, cred ca iese mai bine decat la mana. :)

 

Sunt cât de cât ok, am ºi eu o astfel de maºinã.

 

Ies zgârieturile superficiale destul de uºor.

Link to comment
Share on other sites

incercati sa luati masini de polishat care au disc cu arici.. cam toate ustensilele sunt cu arici, si cele profi.. si puteti pune pe o masnia de 90 de lei un burete de 80 de lei :)

 

Mie tocmai mi s-a ars masina de polishat, voi incerca cu masina de gaurit + disc din ala... din ce am vazut vopsitorii toti fac cu asa ceva, nu se complica...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
incercati sa luati masini de polishat care au disc cu arici.. cam toate ustensilele sunt cu arici, si cele profi.. si puteti pune pe o masnia de 90 de lei un burete de 80 de lei :)

 

Mie tocmai mi s-a ars masina de polishat, voi incerca cu masina de gaurit + disc din ala... din ce am vazut vopsitorii toti fac cu asa ceva, nu se complica...

Ok, dar ce solutii folosesti ? De unde le cumperi, cam ce cantitati iti trebuie ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.