Jump to content

Tremura la relanti.. moare si motorul


Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ce importanta are benzina ? asta am crezut si eu acum mult timp, dar odata ce se incadreaza intre cifra octanica de 91 si 98 e totul ok..am un prieten cu un 325 care merge cu gazolina, numai trage asa motorul, scoate fum, il nenoroceste, dar face saptamanal sute de kilometrii ....
Link to comment
Share on other sites

aseara am facut un drum pana la predeal si spre surprinderea mea mi s a aprins engine check , m-am speriat si mai tare cand am coborat si mirosea putin a ambreiaj .....luni am programare la service !

 

@Lorin - te asteptam sa intri pe net cand vi de la service !

am fost azi sa reglez avansul ..."din ochi"

 

 

se da o rola cu un amotizir mic jos ...se da cu o tubulata de ..cred ca 32 "gatul" pompei..se depreseaza axul pompei...deja ma luasera "caldurile"...apoi se "purcede lagadilarea pompei astfel:

 

- se ia un mox...vb serios..mox

- se traseaza o linie ...pe axul pompei.

- se apuca cu moxul "polizat" axul pompei si se da sau se ia...cu mana...AVANSUL

Dupa ce ti se inmoaie putin picioarele...de la intrebarile ce iti vin in minte:OARE SUNT ACOLO 3 GRADE...sau la mult?

OARE...SE STRICA CEVA?

 

Au pus tot la loc...si forza...am plecat de pe loc..la fel ...in viteza...pauza fuga...mai rau..nu tragea deloc...ma duc innapoi si le spun.Mi-au dat jos tot ...aceeasi operatie ...dar rasucit de mox spre stanga de data asta...si gata..masinutza mea trage...mult mai bine..mult rau ...inca nemultumit..dar merge!

 

cost : 100 ron sef...20 ron agiamiu-ul cu mox-ul

Sambata ma duc la test: sa mai o gadile putin!

 

 

P.S.: In timp ce stateam acolo...ne uitam la role ...cum se invart...care trosneste..care fasaie..si i-a sarit agimiului ...fulia principala ...flamba...de toata frumusetea.Trepudatia ...dupa spusele lui ...de la iai se trage...ca e rup cauciucul in damsa...si descentreaza...motorul.

 

 

INTREBARE : este posibil asa ceva...sa tremure toata masina de la fulia aia?In asteptarea raspunsului ..pana sambata fierb..de nerabdare!

Link to comment
Share on other sites

ce importanta are benzina ? asta am crezut si eu acum mult timp, dar odata ce se incadreaza intre cifra octanica de 91 si 98 e totul ok..am un prieten cu un 325 care merge cu gazolina, numai trage asa motorul, scoate fum, il nenoroceste, dar face saptamanal sute de kilometrii ....

 

 

si trage la fel cu benzina de 91 ca si cu cea de 98? sa fim seriosi ... daca era asa lasau un singur tip de benzina!

eu m-am lecuit, alimentez numai de la OMV ...

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o problema de vreo saptamana cu relantiul cand franez si dau sa opresc relantiul se duce aproape de 500 rotatii de vreo 3-4 ori si apoi revine la normal.Dar asta nu se intampla de fiecare data numai cand o apuca damblaua.Imi puteti da niste sfaturi ce ar putea fi si la ce sa ma uit???Masina e un E 46. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o problema de vreo saptamana cu relantiul cand franez si dau sa opresc relantiul se duce aproape de 500 rotatii de vreo 3-4 ori si apoi revine la normal.Dar asta nu se intampla de fiecare data numai cand o apuca damblaua.Imi puteti da niste sfaturi ce ar putea fi si la ce sa ma uit???Masina e un E 46. Multumesc

 

asa imi facea si mie , ba mai mult , uneori se si oprea motorul .

la mine amestecul de aer cauza problema . fugi si fa o diagnoza si citeste topicul !

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu o problema de vreo saptamana cu relantiul cand franez si dau sa opresc relantiul se duce aproape de 500 rotatii de vreo 3-4 ori si apoi revine la normal.Dar asta nu se intampla de fiecare data numai cand o apuca damblaua.Imi puteti da niste sfaturi ce ar putea fi si la ce sa ma uit???Masina e un E 46. Multumesc

 

asa imi facea si mie , ba mai mult , uneori se si oprea motorul .

la mine amestecul de aer cauza problema . fugi si fa o diagnoza si citeste topicul !

asa imi face si mie , si eu am fugit sa ii fac o diagnoza dar meseriasul lui peste nu a stiut sa imi zica ce are masina. codul erori este 171 , e46 313i,2000 , zimi si mie ce model este al tau si ce cod de eroar ti-a dat la diagnoza...

Edited by florin_2285
Link to comment
Share on other sites

asa imi face si mie , si eu am fugit sa ii fac o diagnoza dar meseriasul lui peste nu a stiut sa imi zica ce are masina. codul erori este 171 , e46 313i,2000 , zimi si mie ce model este al tau si ce cod de eroar ti-a dat la diagnoza...

 

nu stiu ce cod avea !

 

e46 316Ti /2002

Link to comment
Share on other sites

ce ati mai rezolvat baieti cu fluctuatia ? eu inca merg cu ea in "safe mode" adica fara sonda lambda... am iesit zilele trecute sa ma plimb prin micul Paris, pe la ore tarzii, si la mers asa lejer am scos un consum cam de 8 - 9 ....

 

eu inca astept piesa . revin cu amanunte

Link to comment
Share on other sites

undeva la ansamblu filtrului de aer are niste gauri ,

ai constatat tu sau meseriasul ca de acolo oscileaza relantiul , daca da dami si mie mai multe detalii ca si masina mea face la fel. ti-as fi recunoscator dac mai ajuta si pe mine ca ma inebunit masina asta parca ia venit sfarsitul.

Link to comment
Share on other sites

undeva la ansamblu filtrului de aer are niste gauri ,

ai constatat tu sau meseriasul ca de acolo oscileaza relantiul , daca da dami si mie mai multe detalii ca si masina mea face la fel. ti-as fi recunoscator dac mai ajuta si pe mine ca ma inebunit masina asta parca ia venit sfarsitul.

 

cum am mai spus mai sus imi da o eroare la calculator ca amestecul de exigen nu este corect . in consecinta s-a dat jos ansamblu` filtrului de aer si am dat peste niste gauri mari

Link to comment
Share on other sites

undeva la ansamblu filtrului de aer are niste gauri ,

ai constatat tu sau meseriasul ca de acolo oscileaza relantiul , daca da dami si mie mai multe detalii ca si masina mea face la fel. ti-as fi recunoscator dac mai ajuta si pe mine ca ma inebunit masina asta parca ia venit sfarsitul.

 

cum am mai spus mai sus imi da o eroare la calculator ca amestecul de exigen nu este corect . in consecinta s-a dat jos ansamblu` filtrului de aer si am dat peste niste gauri mari

S-a inlocuit piesa ! merge stas

Link to comment
Share on other sites

bai baieti habar nu am cum ii zice la piesa aia... dupa carcasa filtrului de aer mai vine o dracie din plastic care sta foarte aproape de curelele motorului , si uite asa atingea pe acolo formadu se niste gauroaie

vreo 110Ron costa dracia

 

pune si tu o poza cu piesa sa imi dau si eu seama ca poate si la mine este din aceeasi cauza

Link to comment
Share on other sites

bai baieti habar nu am cum ii zice la piesa aia... dupa carcasa filtrului de aer mai vine o dracie din plastic care sta foarte aproape de curelele motorului , si uite asa atingea pe acolo formadu se niste gauroaie

vreo 110Ron costa dracia

 

pune si tu o poza cu piesa sa imi dau si eu seama ca poate si la mine este din aceeasi cauza

greu cu poza ....desfa si tu carcasa filtrului de aer si vezi ce mai e prins de carcasa aia . uite te dupa gauri <_<

Link to comment
Share on other sites

baieti azi am desfacut valva pcv si am probato cum am vazut pe forum (am tras aier cu gura si a tinut aierul nu il pierdea) dar acum alta problema se aude un pasait scurt dupa ce opresc motorul , parca ceva se desunfla cand opresc motorul. zicetimi voi ce ar putea sa mai aiba ca ma inebunit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.