Jump to content

Cati bani merita 5-ul meu?


Bogdan Chis

Recommended Posts

VA SALUT!

Dupa cum a-ti observat mi-am pus masina la vanzare ca sa imi iau una pe benzina mai mica si cel mai inportant mai vioaie.

Dar din cate vad nu se inghesuie nimeni la ea(am pus anunturi pe mai multe site-uri cu sh).Spuneti-mi si mie cati bani merita masina mea.

 

motor:

2497cmc,116cp,cutie manuala 5+1.consum nu stiu inca ....depinde cat apesi pedala :)

 

Dotari:

volan reglabil pe profunzime,inchidere centralizata,inchidere geamuri din cheie,2Xairbag,volan si schimbator in piele,shadowline,proiectoare ceata,reglaj electric la faruri,geamuri electrice fata,oglinzi electrice cu dezaburire,Jante aliaj 15" originale,Pachet exterior EDITION II(facelift),aer conditionat(nu merge compresorul),reglaj electric la suportul lombar(nu merge),ceas digital,cam atatea mi-au venit in minte acum.

 

dezavantaje:

spoilerul spate este crapat in dreapta de la o lovitura(asa am luat-o),diverse zgarieturi,trebuie schimbate bielete antiruliu spate,injectorul de comnada trebuie strans putin,si sudata galeria de admisie(e f putin fisurata la inbinarea cu una din flanse) si boala td/tds fluctuatiile la ralanti cauzate de modulul electronic de pe pompa de injectie.

 

Am schimbat:baterie(varta),electromotor,senzor turatie de pe volanta,brat stanga fata+bucsa,bieleta antiruliu dreapata fata,racord flexibil esapament,becuri faza scurta+curatat lentile,placute frana pe toate 4 rotile si bine-nteles ulei, filtre.Nu mai adaug weekendurile petrecute sub capota sau pe langa ea sa ii remediez problemele marunte dar sacaitoare.

 

Are toate actele (Austria)2 breifuri,CI,contract,omologare si are facut RAR-ul carte de identitate romaneasca,si cel mai important Euro 2 trecut pe carte.Prin urmare taxa de poluare este de 873 euro incepand cu 1 noiembrie.Numere rosii valabile pana in 28/octombrie.

 

Eu am cerut 3000 fix si nu am de gand sa mai scad pt ca sunt deja in pierdere.

Si toti care ma suna imi spun ca un tds care e mai puternic e mai ieftin si toti pun botul ca este euro2 tds-ul.Normal ca sunt mai ieftin ca le dau cu cat le-au luat numa sa se scape de ele.

 

Ce parere aveti?Cat merita masina mea?Cat mai am pana sa-mi indeplinesc visul si sa-mi iau un e36 coupe 320i sau 325i :) ?

 

 

Poze cu masina gasiti aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=37219

 

si aici cateva poze pentru cei care nu au chef sa acceseze link-ul:

Link to comment
Share on other sites

multa bafta....la vanzare....mai mult de 2500 euro sa nu speri....parerea mea....si ce este cu taxa de la 1 noiembrie??? sti tu ceva????

 

Pai masina are prima inmatriculare in 10/94.Deci acuma se incadreaza la categoria de vechime 13-14ani.De la 1 noiembrie se incadreaza la 14-15 ani si prin urmare scade taxa de la 1370 la 870 de euro.

 

Sub 2900 mu o mai las.E ultimul pret.Asa mai bine o tin ca oricum de aia am luat-o.

Link to comment
Share on other sites

Lumea fabuleaza cu preturi de 2000 la o astfel de masina. De parca tu ai luat-o la 1000 de euro si s-a teleportat singurica in romania. Asta e romanul! Intra pe mobile, cauta masina si apoi ia ca referinta cel mai mic pret gasit, ca de, asa a vazut el in Germania. Habar n-au de capul lor! Si iau de aici masini ieftine ca sunt mai bune. Romanul nu stie sa plateasca in plus pt o masina buna, el cauta pretul cel mai mic si cand si-o ia, tipa ca a fost tepuit! Recomandarea mea e sa tii la pretul care sa-ti acopere tie cheltuielile, sa nu faci concesii. Asta daca tii sa-ti recuperezi toti banii bagati in masina. Daca sunt alte lucruri care merita sa renunti la ceva bani, atunci e alegerea ta. Singura si marea ta problema nu e starea masinii ci faptul ca nu e TDS ci TD. Nu ma exprim daca e bine sau nu, nu am mers cu asa ceva. Eu am TDS si mi se pare ca se descurca ok cu dihania de caroserie. Posibil la un moment dat sa gasesti client la ea, unul care stie modelul si la ce sa se uite si stie cat cat ar costa sa se duca el s-o aduca acasa. Eu o am la 4000 inmatriculata in Bulgaria si nu se intampla nimic. Dar nu-i problema, ca nu ne grabim. Ne facem treaba cu masina!
Link to comment
Share on other sites

Lumea fabuleaza cu preturi de 2000 la o astfel de masina. De parca tu ai luat-o la 1000 de euro si s-a teleportat singurica in romania. Asta e romanul! Intra pe mobile, cauta masina si apoi ia ca referinta cel mai mic pret gasit, ca de, asa a vazut el in Germania. Habar n-au de capul lor! Si iau de aici masini ieftine ca sunt mai bune. Romanul nu stie sa plateasca in plus pt o masina buna, el cauta pretul cel mai mic si cand si-o ia, tipa ca a fost tepuit! Recomandarea mea e sa tii la pretul care sa-ti acopere tie cheltuielile, sa nu faci concesii. Asta daca tii sa-ti recuperezi toti banii bagati in masina. Daca sunt alte lucruri care merita sa renunti la ceva bani, atunci e alegerea ta. Singura si marea ta problema nu e starea masinii ci faptul ca nu e TDS ci TD. Nu ma exprim daca e bine sau nu, nu am mers cu asa ceva. Eu am TDS si mi se pare ca se descurca ok cu dihania de caroserie. Posibil la un moment dat sa gasesti client la ea, unul care stie modelul si la ce sa se uite si stie cat cat ar costa sa se duca el s-o aduca acasa. Eu o am la 4000 inmatriculata in Bulgaria si nu se intampla nimic. Dar nu-i problema, ca nu ne grabim. Ne facem treaba cu masina!

adica de ce fabuleaza ? masina se gaseste pe mobile de la pretul de 850e care cred ca este un stift pana la 2500 care cred ca o intrece pe cea de aici avand in vedere si posturile pe care proprietarul lea scris pe acest forum despre problemele lui de tubo ,fluctuati la relanti ale alea

eu tiam dat parerea mea la cat cred ca valoreaza masina avand in vedere ca taxa acuma e 1500e

cat vroiai sa ia pe ia 5000 ? inteleg ca masina i sta in mai multi bani si asa e la majoritatea care si-au cumparat masina pentru ei si au intretinut-o nu pentru bijnita .trebuie sa intelegi ca masina este o utilitate nu o investitie

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu in italia la 800 euro, un 520i din 94, arata bine si nu avea atatea defecte, ma gandeam sa il iau ptr mine, dar tot nu merita pretul de achizitie+ acte+ transport.

@bogdan, aici in Romania nu vei vinde masina cu mai mult de 1500 euro, pentru ca pur si simplu este neinscrisa si ai destule probleme tehnice la ea. Oamenii nu se sperie de taxa de inscriere, ci de procesul in sine(umblaturi dupa acte), care de multe ori, se finalizeaza prin revinderea masinii ...

 

eu am vrut sa imi vand 5-arul meu, care arata si functioneaza mult mai bine ca al tau, este si inscris, dar nu am primit pe el mai mult de 3000 euro, asa ca inca il conduc cu placere.

 

P.S. ai sanse la un pret mai mare, daca esti trecut ca propietar in actele masinii, nu doar pe contractul de vanzare/cumparare.

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti mai tin masina asta la vanzare pana ii platesc taxa de inmatriculare.Asta inseamna vro 2 luni.Si pretul o sa ramana pt ca nu merita sa o las mai jos la cat am bagat in ea.Dupa ce o inmatriculez o sa o tin si o sa ma ocup in continuare de ea asa cum am facut pana acuma(ce sa fac,e microbul de vina).Asa ca nu ma grabesc cu vanzarea.Oricum telefonul a inceput sa sune.In concluzie lumea e interesata.

In legatura cu preturile masinilor de afara ar trebui sa va uiat-ti mai des pe mobile de exemplu si vedeti ca una buna nu e asa de ieftina cum spune-ti.Si aici nu mai punem adusul in tara care costa destul.De aceea am preferat sa o iau din Timisoara gata adusa si la un pret destul de bun pt cum era si sa nu bat drumul pana in Germania sau Austria dupa alta.

Acum despre motor pot sa spun ca trage f bine pt 116 cai si caroseria asta.Problema se pune altfel.E un avantaj financiar ca este TD pt ca astea sunt sigurele disel de la BMW care au euro2 inainte de 96.Nu ati observat ca dintr-o data s-au ieftinit tds-urile.Asta e motivul.Cele la care scrie euro2 sunt TZEAPA.RAR-ul nu e de aceeasi parere ca doar suntem romani si avem cam doua perechi de cohones in plus fata de restul europei.Sorry ca tre sa spun da asta e adevarul.Normal ca mi-ar place sa aiba 143 de caluti dar asta e...Tre sa ma multumesc cu ce am si sincer nu m-a dejamagit.La drum intins e o placere sa o conduci si pot sa depasesc fara emotii cu ea(lucru care lipseste cu desavarsire la un vectra 18 din 94 cum e a lui tata de exemplu).

Si apropo de taxa draga "consatean" Bistritean(Alexx) ca si eu tot de acolo ma trag.Acum o fi 1370 de euro.Dar de la 1 noiembrie e 837 euro ca e inmatriculata prima data in 10/94 si o sa se incadreze la categoria 14-15 ani. Si pana la 1 noiembrie mai sunt 2 sapt.

 

In concluzie masina mai sta de vanzare 2 luni doar pt. capriciul meu de a-mi lua un e36 coupe cu motor in 6 cilindrii.Daca nu o sa ma ocup eu ca pana la vara sa fie destul de "in vana" cum se zice pe acasa ca sa ma satisfaca :) .

Link to comment
Share on other sites

Lumea fabuleaza cu preturi de 2000 la o astfel de masina. De parca tu ai luat-o la 1000 de euro si s-a teleportat singurica in romania. Asta e romanul! Intra pe mobile, cauta masina si apoi ia ca referinta cel mai mic pret gasit, ca de, asa a vazut el in Germania. Habar n-au de capul lor! Si iau de aici masini ieftine ca sunt mai bune. Romanul nu stie sa plateasca in plus pt o masina buna, el cauta pretul cel mai mic si cand si-o ia, tipa ca a fost tepuit! Recomandarea mea e sa tii la pretul care sa-ti acopere tie cheltuielile, sa nu faci concesii. Asta daca tii sa-ti recuperezi toti banii bagati in masina. Daca sunt alte lucruri care merita sa renunti la ceva bani, atunci e alegerea ta. Singura si marea ta problema nu e starea masinii ci faptul ca nu e TDS ci TD. Nu ma exprim daca e bine sau nu, nu am mers cu asa ceva. Eu am TDS si mi se pare ca se descurca ok cu dihania de caroserie. Posibil la un moment dat sa gasesti client la ea, unul care stie modelul si la ce sa se uite si stie cat cat ar costa sa se duca el s-o aduca acasa. Eu o am la 4000 inmatriculata in Bulgaria si nu se intampla nimic. Dar nu-i problema, ca nu ne grabim. Ne facem treaba cu masina!

adica de ce fabuleaza ? masina se gaseste pe mobile de la pretul de 850e care cred ca este un stift pana la 2500 care cred ca o intrece pe cea de aici avand in vedere si posturile pe care proprietarul lea scris pe acest forum despre problemele lui de tubo ,fluctuati la relanti ale alea

eu tiam dat parerea mea la cat cred ca valoreaza masina avand in vedere ca taxa acuma e 1500e

cat vroiai sa ia pe ia 5000 ? inteleg ca masina i sta in mai multi bani si asa e la majoritatea care si-au cumparat masina pentru ei si au intretinut-o nu pentru bijnita .trebuie sa intelegi ca masina este o utilitate nu o investitie

 

 

Si apropo ca doar acum am vazut consatene ,daca citeai mai bine topicurile in care am postat ti-ai fi dat sema singur ca de exemplu nu sunt probleme la turbo ci a fost doar o problema cu filtrul epurator si altele.Citeste bine inainte sa postezi.In alta ordine de idei nu cred ca o sa gasesti in Germania vre-un e34 disel care la pretul de 3000 sa fie inpecabil.Never ever.Sunt prea vechi ca sa fie impecabile.Si apropo nu aduce injurii "femeii" altuia si o numi "stift" ca a ta chiar daca e mai tanara s-ar putea sa fi vazut mai multe ca a mea. :)

 

Apropo daca esti prin cluj la faculta te astept joia la intrunire pe IULIUS MALL in parcarea de la Auchan.Hai si tu ca ne coplesesc astia cu e 46 sau seria 3 in general.

 

P.S.:Daca ti stricat turbo repara-l ca "scote" mai mult fum ca stiftul meu :)

Link to comment
Share on other sites

De gasit gasesti destule bune pana in 3000euro. Unul bun il iei acolo pe la 2500euro, poate si mai jos. Depinde de noroc, pricepere. Dar cautatul, adusul in tara costa.

 

Se poate dar vorba ta.Cu adusul e mai greu.Cred ca pana la urma o sa-l tin si o sa ma joc un pic cu "matele".O sa-l fac tds pana la urma si poate il remapez.

si cand pica motorul disel il schimb cu benzinar de 2500.Ce oi face 3-4 ani de acuma in colo?Tre sa-mi cheltui banii si sa-mi ocup timpul cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

Acum am vĂŁzut cĂŁ nu este ĂŽnmatriculatĂŁ.

 

Peste 2000 € este cam greu sĂŁ iei deÂşi maÂşina aratĂŁ foarte bine.

 

Asta e....

Vad in doua saptamani ce se intampla.

Nu o sa-mi fie rusine cu ea.

scuza-ma daca crezi ca te-ai simtit jignit . am spus ca gasesti pe mobile e34 de la 800 de euro care sunt stifturi uzate lovite etc

nu am spus despre a ta ca e stift.si da imi scoate fum poate imi dai tu solutia ca eu nu stiu ce are .o sa ne vedem pe la iulius .

Link to comment
Share on other sites

Nu prea au pretz E34-urile , chiar nu imi explic de ce , anul trecut in oct noiembrie vindeam cu 3400 3600 niste jafuri , acum nici 2200 nu mai iau pe ele . Nu vreau sa te dezamagesc , am si eu un 5-ar la vanzare pe net , sincer nu mau sunat decat 2 cunoscatori sa le spun daca il dezmembrez ca vor sa cumpere interiorul // full piele :) Hai la revedere .... .

 

Si cand ma gandesc ca pisicutzele merg cu 1800 -- 2400 ma intreb ce se va intampla cu piatza SH pina la anuntarea taxei sau eliminarea ei . Recesiune .....

Link to comment
Share on other sites

Acum am vĂŁzut cĂŁ nu este ĂŽnmatriculatĂŁ.

 

Peste 2000 € este cam greu sĂŁ iei deÂşi maÂşina aratĂŁ foarte bine.

 

Asta e....

Vad in doua saptamani ce se intampla.

Nu o sa-mi fie rusine cu ea.

scuza-ma daca crezi ca te-ai simtit jignit . am spus ca gasesti pe mobile e34 de la 800 de euro care sunt stifturi uzate lovite etc

nu am spus despre a ta ca e stift.si da imi scoate fum poate imi dai tu solutia ca eu nu stiu ce are .o sa ne vedem pe la iulius .

 

Hai la iulius si sunt multi acolo care isi pot da cu parerea.Pot sa fie multe cauze.Si prima si cea mai usoara ar putea fi filtru epurator.Dupa aia egr si tot asa.Si depinde acuma si ce fel de fum iti scoate.

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg.. o pisica din 94 se vinde la 4000 euro... neimatriculata.. si un seria 5 din 94.. se vinde la 2000 ? :)) zambesc intr-una de asta dimineata de cand am vazut topicul....

 

 

PS: pana nu vezi masina de 800 de euro nu zi ca-i buna... ca masina nu se vinde la 800 de impecabila ce e :), turcu daca da 100 de euro pe ea... si e buna, tot cu 2000 o vinde ca pe ailalta pe care a dat 1500....

 

Oricum 500-600 de euro e doar drumul adica dus + adus masina.. dar daca mananci senviciuri de acasa.. si faci pipi prin sticle in loc de benzinarii, atunci intr-adevar poti aduce o masina si mai ieftin....

 

Am vazut si eu masina... el tot enumera defecte la masina, eu sincer cand am vazut masina , nu le-am vazut..... masina arata foarte bine pentru o masina care vrea sa o vanda cu 3000 euro.. de exemplu un opel vectra, 94 se vinde la 2500-3000, un golf 3 94 se vinde de la 2500 la 3000 astea toate pe benzina... si nici unu nu arata ca si 5-ul lui bogdan... fara sa-i fac reclama aiurea... am vazut masina si arata foarte bine, si defecte care le zice el.. unele din ele sunt chichite care pe el il enerveaza dar la altu i se rupe de ele...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg.. o pisica din 94 se vinde la 4000 euro... neimatriculata.. si un seria 5 din 94.. se vinde la 2000 ? :)) zambesc intr-una de asta dimineata de cand am vazut topicul....

 

 

PS: pana nu vezi masina de 800 de euro nu zi ca-i buna... ca masina nu se vinde la 800 de impecabila ce e :), turcu daca da 100 de euro pe ea... si e buna, tot cu 2000 o vinde ca pe ailalta pe care a dat 1500....

 

Oricum 500-600 de euro e doar drumul adica dus + adus masina.. dar daca mananci senviciuri de acasa.. si faci pipi prin sticle in loc de benzinarii, atunci intr-adevar poti aduce o masina si mai ieftin....

 

Am vazut si eu masina... el tot enumera defecte la masina, eu sincer cand am vazut masina , nu le-am vazut..... masina arata foarte bine pentru o masina care vrea sa o vanda cu 3000 euro.. de exemplu un opel vectra, 94 se vinde la 2500-3000, un golf 3 94 se vinde de la 2500 la 3000 astea toate pe benzina... si nici unu nu arata ca si 5-ul lui bogdan... fara sa-i fac reclama aiurea... am vazut masina si arata foarte bine, si defecte care le zice el.. unele din ele sunt chichite care pe el il enerveaza dar la altu i se rupe de ele...

 

10x man.Iau parerea ta ca una obiectiva dupa posturile care le-am vazut pe forum de la tine.Ideea e ca genul asta de masina nu o sa o cumpere ceva pustan sau om fara un pic de cultura auto.E normal ca pisicutzele sa se vanda pt casunt o gramada care isi iau 316 doar pt ca e bmw si ii vezi prin orash cu geamurile jos si cu maneaua la maxim.Sincer toti care s-au interesat de masina pana acuma aveau peste 30 d ani (bine ca de samsari tot nu am scapat cu schimburi de genu golf 3 sau renault espace).In concluzie eu cred ca o sa o vand pana la urma si daca nu nu e otragedie,MAsina e f frumoasa.Pe site pretul ramane la 2900 pe celelalte site-uri cu vanzari 3000 fix.Mai jos nu merge.

 

 

Ori la bal ori la spital.....

Edited by Bogdan Chis
Link to comment
Share on other sites

Man mergi in piata cu ea... o duci de vineri seara si o pui acolo in fata, si mergi sambata pe la 9 in targ... pe viu altfel sta treaba.

 

Ziceam doar ca e absurd.. sa fie ok 3000 euro un golf 1,6 din 94... cu cel mult geamuri electrice, fara clima, si un seria 5.. 2,5 td geamuri electrice clima, si asa mai departe sa fie mai ieftin.. doar nu a innebunit lupu...

 

 

 

PS: la samsari ia-le goflu + 1000 de euro diferenta :)

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Si cand ma gandesc ca pisicutzele merg cu 1800 -- 2400 ma intreb ce se va intampla cu piatza SH pina la anuntarea taxei sau eliminarea ei . Recesiune .....

 

E36-urile se vând cu peste 2500 euro pentru cã existã o cerere mare pentru ele chiar dacã maºinile În cauzã au costat 1100-1500 euro În Germania.

 

Orice puÂşti vrea acum un E36.

Link to comment
Share on other sites

Ziceam doar ca e absurd.. sa fie ok 3000 euro un golf 1,6 din 94... cu cel mult geamuri electrice, fara clima, si un seria 5.. 2,5 td geamuri electrice clima, si asa mai departe sa fie mai ieftin.. doar nu a innebunit lupu...

 

Ehee golfu e 1.4 (1400cmc) pe cand bemveul 2.5(2500 cmc),cred ca stii si tu cum reactioneaza majoritatea oamenilor cand aud de motor de 2500 pe masina din 94 chiar si diesel fiind,taxe,asigurari etc.

 

Daca era 316 coupe e36 il dadea ca painea calda.

 

 

ps:Daca era TDS cred ca aveai un + la vanzare.Masina e f frumoasa,bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea au pretz E34-urile , chiar nu imi explic de ce , anul trecut in oct noiembrie vindeam cu 3400 3600 niste jafuri , acum nici 2200 nu mai iau pe ele . Nu vreau sa te dezamagesc , am si eu un 5-ar la vanzare pe net , sincer nu mau sunat decat 2 cunoscatori sa le spun daca il dezmembrez ca vor sa cumpere interiorul // full piele :) Hai la revedere .... .

 

Si cand ma gandesc ca pisicutzele merg cu 1800 -- 2400 ma intreb ce se va intampla cu piatza SH pina la anuntarea taxei sau eliminarea ei . Recesiune .....

 

 

 

 

holby pisicutzele ce pret merg? 1800=2400 imatriculate in romania? sau fara imatriculare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.