Jump to content

SCHIMBAT BATERIE ROMBAT CU BOSH!


maLaKay

Recommended Posts

am schibmat bateria veche ROMBAT care a murit cu baterie noua BOSCH 12V 588 403 074 740A(EN) 88Ah pe care am dat 314 RON

 

vreau sa precizez ca bateria veche era ROMBAT TORNADO 12V 70Ah 640A(EN) (27.04.2005)

 

 

 

nu vreau sa par prost da care e amperaju eu am inteles ca era de 64 si acum e de 74 dar nush sigur///atunci ce inseamna 88 Ah si 70 Ah? .....ma rog....am schimbat baeteria veche cu una buna si vas ruga daca ma puteti lamuri daca am facut bine schimbarea....( la cea noua mi sa masurat tensiunea,mi sa facut certificat de garantie,o verific la ei din 6 in sase luni,garantie 2 ani)....va multumesc

Link to comment
Share on other sites

am schibmat bateria veche ROMBAT care a murit cu baterie noua BOSCH 12V 588 403 074 740A(EN) 88Ah pe care am dat 314 RON

 

vreau sa precizez ca bateria veche era ROMBAT TORNADO 12V 70Ah 640A(EN) (27.04.2005)

 

 

 

nu vreau sa par prost da care e amperaju eu am inteles ca era de 64 si acum e de 74 dar nush sigur///atunci ce inseamna 88 Ah si 70 Ah? .....ma rog....am schimbat baeteria veche cu una buna si vas ruga daca ma puteti lamuri daca am facut bine schimbarea....( la cea noua mi sa masurat tensiunea,mi sa facut certificat de garantie,o verific la ei din 6 in sase luni,garantie 2 ani)....va multumesc

 

 

Nu este nici o problema!

Link to comment
Share on other sites

Stii cum e cu acumulatorii pentru camerele foto (de ex) ? Au capacitati diferite: unii sunt de 1500mAh, altii de 2000mAh, samd.

 

Nu se intampla nimic cu camera foto daca ii pui acumulatori cu capacitate mai mare; din contra - are "mai multe resurse" sa faca poze.

 

Cam acelasi lucru e si cu acumulatorii de masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pe mine m-a lasat bacteria aiurea de tot. Se aprindea bordul dar in rest nimic. nici porbagaj nu se deschidea, nimic. pana nu am luat curent de la careva nu am putut face mare lucru. Am schimbat-o si a costat 800 ron aprox in lei rom. varta de 95 amperi. mai mare dar am fost sfatuit ca e mai sigura acuma pe iarna. E90, 320 D. Sper sa nu am alte surprize acuma si sa fi fost vreo scurgere de curent.
Link to comment
Share on other sites

Daca bateria are "capacitate" mai mare, nu cumva e mai greu de incarcat pentru alternator? (presupunand ca asta incarca bateria, nu ma pricep)

 

Vezi ca, confunzi notiunile. CURENTUL generat de bateria are INTENSITATEA mai mare (Ah). Si oricum, din cate stiu eu, alternatorul nu lucreaza la capacitate maxima ca sa incarce bateria.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.