Jump to content

consum mare la e 46


danielsan

Recommended Posts

Am si eu un 320D din 2004 euro4, si nu scade consumul sub 13 in bucuresti nici d'al dracu. Vreun sfat cam la cate rpm sa schimb in fiecare treapta ca sa protejez motorul mai bine si sa iesi si cu un consum mai mic? :)

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=274858 , asta pentru condus mai sportiv :)

 

Pentru consum mic... probabil la 3.000r/pm :) , dar nu e indicat, mai ales ca ai diesel.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un 320D din 2004 euro4, si nu scade consumul sub 13 in bucuresti nici d'al dracu. Vreun sfat cam la cate rpm sa schimb in fiecare treapta ca sa protejez motorul mai bine si sa iesi si cu un consum mai mic? :)

 

nu ai cum sa scazi consumul mai mic de 11 in Bucuresti :) ....

...2500-3000 rot/min - safe si consum de 11.5.....peste 3000 poti sa ajungi si la un consum de 13......am observat insa ca daca mergi cu DSC - off ai un consum ceva mai mic (max 2l), asta evident daca simti ca te poti lipsi de el :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte mult pentru un diesel. Daca mai stai sa te gandesti ca motorina e cu 3-4 mii mai scumpa la pompa, deci mai pierzi un litru la 10 litri de benzina.

 

Mie 325iA imi consuma 14 in Cluj. Asta echivaleaza cu un consum cam de 12.6 motorina, in lei. Daca stai sa te gandesti la diferenta mare de intretinere intre 325iA si 320dA, pai nu mai este nici o smecherie sa iti iei masina diesel mai puternica de 100 de cai.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai stai sa te gandesti ca motorina e cu 3-4 mii mai scumpa la pompa

 

Parca stiam ca a mai scazut pretul la motorina, e undeva egal cu pretul benzinei (95) la pompa.

 

Doamne , de unde le scoateti ? Ce motorina e la pompa sub 4 lei ? Sa nu vorbim ca 95 e undeva la 3.7

Link to comment
Share on other sites

Au scazut de ieri sau azi preturile, am bagat motorina cu 3.9, era un peco noname, euroil daca nu ma insel.

cred ca tot acolo gaseam si 95 la 3.7, dar de la petrom nu cred ca am bagat benzina sub 3.85

 

Pai la nonameuri din astea ...... noi nu despre asta vorbeam . Daca acolo omu baga aditivi si apa la greu poate sa o vanda si cu 3.5 ron .

 

La Petrom motorina era parca 4.1 si 95 3.7

Link to comment
Share on other sites

tocmai, la nonameuri gasesti 95 cu 3.700, in nici un caz la petrom, ultima data am bagat cu 3.85, si poate azi sa fie 3.80, dar doar cine a alimentat azi poate sa confirme. poate continua sa scada preturile, mai ales cu greva din 27, daca se respecta.

 

Omule , acum 2 zile cand am bagat eu de la Petrom , 95-ul era undeva la 3.7 , nu stiu cu exactitate 3.72-3.73 . Astazi , 95-ul este 3.62 iar motorina cea mai ieftina 3.97 , diferenta de 0.35 / litru ! http://www.petrom.com/portal/01/petromcom/...tcvyHZUBAAyXz_d

 

Sorry de post dublu dar mie mi s-a blocat forumul + nu imi aparea ultimul post !

Edited by Stefann
Link to comment
Share on other sites

Am un 316ti si imi consuma in Constanta 10-10,5 in trafic aglomerat. Daca nu prind aglomeratie in oras imi consuma sub 10. La drum lung imi ia in jur de 7,5 . Climatronicul te cam nenoroceste in oras, creste consumul cu 1-1,5l.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am un 320 D din 2000 si in Bistrita care deja a inceput sa fie un oras foarte aglomerat consumul este in jur de 9-11% tinand cont ca am de urcat in fiecare zi de vreo 7 ori , cam 500 m de drum neasfalt , consumul mixt este de 6,6 precizez ca viteza nu o schimb sub 2500-3000 rpm , cred ca este un consum bun fata de ursuletul care il aveam , consuma in jur de 13-18 % in oras
Link to comment
Share on other sites

Am un 320 D din 2000 si in Bistrita care deja a inceput sa fie un oras foarte aglomerat consumul este in jur de 9-11% tinand cont ca am de urcat in fiecare zi de vreo 7 ori , cam 500 m de drum neasfalt , consumul mixt este de 6,6 precizez ca viteza nu o schimb sub 2500-3000 rpm , cred ca este un consum bun fata de ursuletul care il aveam , consuma in jur de 13-18 % in oras

 

pai unde urci banuiesc ca si cobori, asa ca se anuleaza

Link to comment
Share on other sites

consumul de 8-9 la prieteni mei este pe computer nu l;a pompa

personal nu ma deranjeaza , am bani pentru motorina [ bag numai euro 5] ma gandeam sa nu aiba vreo problema de ordin technic, parca suspectez putin debitmetru

Bagi degeaba euro5 atata timp cat catalizatorul dp masina ta e euro 3 sau 4. Singura diferenta intre euro 4 si euro 5 este sulful (euro 5 are mai putin sulf in compozitia chimica - de unde si poluarea mai redusa fata de euro 4)

On topic : al meu 320d din 2000 imi ia 8-9 in oras mers normal, tip carburant: efix diesel euro 4 de la Rompetrol :)

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.