Jump to content

campanie impotriva accidentelor


astarte

Recommended Posts

Eu cred ca sunt motociclisti si motociclisti, am vazut si destui care mergeau frumos si incet, dar foarte multi care sunt absolut inconstienti, ca cel din filmuletul de mai sus.

Nu inteleg de ce unii de fapt unul dintre noi (nu mai retin numele), este atat de rau si spune ca o banda este la fel si pt. Camion si pentru motociclist?? Pai eu fac mereu loc motocilcistilor sa ajunga in fatza la semafor, nu ma deranjeaza, oricum cand se face verde el a plecat, si nu incurca cu nimic traficul, fiind si mic si foarte rapid, daca se loveste pana la urma e traba lui. La fel faci si cu o masina care se chinuie sa iasa dupa un drum fara prioritate si tu esti intr-o coloana giganta care merge cu viteza melcului? Eu dau voie sa intre, e si el om? si regula e regula, dar e si respect.

 

E drept, eu era sa omor un motociclist odata, mergeam undeva in afara orasului cu ~70 Km/h, vara cu geamul deschis si savuram o tigare, privind drumul, si asiguranduma din cand in cand in oglinzi. Eu fiin un sofer, laudat si de altii, si care ma cunosc, ca e greu ca ceva sa ma surprinda si sa ma sperie atunci cand conduc, eventual, transpir la 10 secunde dupa ce sunt speriat, intai verific oglinzile, ma uit stanga dreapta si sus sa nu cada vre-un avion :), dar in ziua aceea a trecut un motociclist pe langa mine cu o viteza mare, nu mi-am dat seama de viteza lui, deoarece cand am auzit zgomotul motorulu, pur si simplu m-am blocat, m0-am speriat de mi-a sarit tigarea din mana, si nu mai stiam unde sa ma uit sa vad ce s-a intamplat, tare bine ca m-am gandit totusi sa nu misc volanul, ca e mai bine, dar daca era un sofer mai slab de inger? daca tragea de volan stanga brusc de tot? si daca agatza si motociclistul care evident ca murea pe loc? cine era de vina? Eu ca nu m-am asigurat? Ca eu eram si eu mort, infipt in copacul de pe contrasens, daca era vre-unu. Deci nu mai spuneti mereu ca soferii sunt de vina motociclistilor, eu nu am nimic cu voi, va respect va vad, va acord prioritate, si chiar va las sa faceti ce vreti, nu-mi plac motocicletele sa le conduc, dar sa le vad cum merg da, poate ca nu am bile de motocicleta. Dar si camp[ania asta a vostra nu mi se pare in regula. Nu e nimeni de vina, sunt multi care mor si in masini, pt ca altii nu se asigura, la fel ca si cu motociclistii, multi sunt incostienti si se baga in depasire chiar daca din fatza vine o motocicleta sau un TIR.

Iar cucoana aia cu Meganeul, pun pariu ca si daca venea autobuzul se baga, era genul de femeie care nu are nevoie de oglinzi, si de asigurare, nici in oglinda nici RCA nici CASCO :blink:.

 

Bafta numai bine, si ochii in 4

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Va salut prieteni !

 

Personal sunt atat proprietarul unei motociclete (HONDA CBR 900 RR) cat si al unui BWM E39 - 520i.

Sunt atat fanul motoarelor cat si al BMW-urilor.

Am 32 de ani si am carnet A -1994 B-1993

Am schimbat 4 motociclete si 5 masini

Nu am avut nici un eveniment grav nici pe motocicleta nici pe masina.

 

V-am dat aceste informatii pentru a ma putea considera "obiectiv" in parerea ce o voi exprima in acest topic.

 

Ca motociclist nu intotdeauna am circulat in modul cel mai regulamentar. Probabil depasesc viteza legala de cum plec cu motorul , se intampla sa ma strecor printre masini, se intampla sa schimb directia (nu tocmai ca la carte). Am avut neplaceri (mai ales din partea taximetristilor care se baga peste tot cu orice pret..). Am avut neplaceri si din altor conducatori in diverse situatii. DAR am avut neplaceri si din partea motociclistilor..

 

Ceea ce spune Romulus consider a fi obiectiv. Desigur campania initiata este un lucru bun..dar de atatea ori mi s-a intamplat in masina fiind..sa nu observ o motocicleta ce demareaza din spate .

 

Campania ar mai trebui sa tina cont de un aspect ..acela al tinerilor neexperimentati ce "piloteaza" ca prima motocicleta un model de peste 150 CP !!

 

Campania ar mai trebui sa tina seama de " entuziasmul" celor ce conduc o motocicleta avand un pasager de sex feminin..cautand sa o impresioneze incalcand toate regulile de circulatie....(mi s-a intamplat si mie..recunosc)

 

Campania ar mai trebui sa tina seama multe..

 

Atat automobilistii cat si motociclistii gresesc..(iar eu sunt un exemplu in ambele cazuri)..campania trebuie sustinuta in ambele sensuri ..asa cum spunea si Romulus.

 

respect la toti ..celor care va pasa !

 

Billy.

post-1358-1142282065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

acum 2 ani eram un impatimit al motocicletelor si nu vreau sa va spun cat de mult imi doream una,mentionez ca nu aveam 18 ani si nu aveam carnet de conducere.In fine eram la mare la Costinesti chiar la trecerea de cale ferata daca stiti :) si mergand spre statiune ,nu spre mare dintro data o motocicleta a trecut calea ferata dseii toate AUTOMOBILELE asteptau linistite trecera sau venirea trenului cand dintro data motociclistul nostru sa ridicat pe o roata si a trecut.La auzirea zgomotului de motor mam intors instant (vam spus eram pasionat) si dupa nici 2 secunde omul a cazut impreuna cu pasagerul lui.Mai grav este ca au agatat un om impreuna cu copilul lui .Tin sa va spun ca scena ma facut sa ma mai gandesc odta la motor si la cat de incontrolabil este aceasta.CAnd stateam in titan pe timp de vara aproape tot timpul "alergau " niste motociclisti si eu eram imediat pe balcon ca un copil mic la tom si jerry dar acum nu mai vreau,vam spus toata povestea ca sa stiti ca f.f.f.f multi sunt teribilisti si eu cred ca mai mult sunt de vina motociclistii decat automobilistii desii sunt si cazuri invers.Ce pot sa spun decat viata lunga tuturor motociclistilor si fara accidente

:blink:

Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Va salut prieteni !

 

Atat automobilistii cat si motociclistii gresesc..

 

 

respect la toti ..celor care va pasa !

 

Billy.

73731[/snapback]

excelent post billy!

ma bag si eu in discutie, pentru ca am ceva tangente cu posesori de motoare...prietena mea este FUNFUNFUN al acestui mijloc de locomotie, si na, mai umblu si cu motorase...Totusi nu prea "agreez" compania lor dintr-un singur motiv: TOATE dar absolut TOATE discutiile incep, contin si se termina cu intrebari de genul:" ...si, ce mai face X, este mai bine? cand ai fost ultima data la el? (a se citi "la spital")...ma afecteaza profund, si nu pot suporta sa aud tot felul de blestematii ce li se intampla motociclistilor...E infiorator...

De ceea incerc pe cat posilbil sa fiu atent, cu ochii in oglinzi, cu urechile ciulite, mai ales in oras unde sunt atatia factori disturbanti pt soferi...cum bine spunea si test_driver, sunt soferi care se sperie/reactioneaza nasol in mom dificile, si care pot produce evenimente grave.

Concluzia: (ca tre' sa mai si muncesc :blink: )

 

INCONSTIENTA este prezenta si in spatele volanului si a coarnelor...deci OCHII IN SASE! (eu deja am patru :) )

Link to comment
Share on other sites

Nu am motor dar am 525 tds. Ma atrag motoarele destul de mult dar imi e prea frica sa imi iau carnet. As putea sa imi iau un motor de 160 de cai dar iar intervine problema fricii. Si in primul rand imi e frica de mine. Asa cum am citit un post mai sus, cand merg anticipez mult ce ar putea sa se intample si asta m-a salvat o data de la ceva f urat si de multe alte dati de la sifonare stupida.

Ii respect pe motocilcisti pentru asa cum a zis cineva tot aici, la ei e vorba de carne si oase, la noi e vorba de fiare care sunt asigurate.

Dar atat vreme cat exista masini care iau RAR-ul pe 1000.000 lei si o vodca, oameni de 70 de ani si chiar mai putin care nu isi dau seama ca nu sunt in stare sa conduca in siguranta, gropi care apar intr-o noapte, tigani care fura capace de canal, taximetristi nebuni si lista poate continua, traficul nu e sigur pentru masini, cu atat mai putin pentru voi, motociclisitii.

Parerea mea e ca singura solutie este sa incerci sa anticipezi orice miscare a celor din jur, pe cat posibil. Sunt de acord ca taie mult din placerea condusului dar cel putin conduci si maine. Si poate candva o sa avem si noi conditii de mers sau piste special amenajate.

 

BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.