Jump to content

jante e46


Cristianu

Recommended Posts

vlad eu nu ridic replicile in slavi, dar daca le dau valoarea justa nu inseamna ca tre sa ma cac pe ele, o sa caut cand ajung la sormea la madrid sa fac poze sa vedeti in ce hal au ajuns jantele originale care le aveam inainte de replicile astea, si nu am luat decat o mica groapa.... si mai erau si originale. Pana la acel incident nici nu ma uitam la replici... asa ca pozele de mai sus cu replicile alea pentru mine personal nu au nici o valoare pentru ca nu cred ca s-au crapat in halul ala pentru ca a mers normal cu ele
Link to comment
Share on other sites

renunt ca vad ca aici sunt numai experti :) care se jucau de la 3 ani cu jante originale si neoriginale :))))))))

 

si pe deasupra eu sunt rupt de realitatea Roamaniei unde probabil ce nu e original e varza

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce replici si originale va plac, insa daca va uitati la pozele atasate gasiti niste jante decente pentru o masina frumoasa. 2 spite sau 10 spite albe sau altele cu buze nu stiu de care sunt pentru obsedati care fac din masina lor un pom de craciun. Precis daca te uiti la o masina impopotonata cu jantele postate mai devreme o sa vedeti agatat de oglida si bradulete si rozaruri si lanturi de pus la gat.

 

Sa-mi spuna si mie cineva, jantele masinilor din imaginile postate de mine sun replici sau originale? Cat costa 4 noi, originale si cat costa 4 noi replici. Aproximativ.

 

PS: si un interior la fel de decent si de bun gust precum jantele :)

post-6951-1225227805_thumb.jpg

post-6951-1225227815_thumb.jpg

post-6951-1225227821_thumb.jpg

post-6951-1225227827_thumb.jpg

post-6951-1225227833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Astea livio tre sa le vada, ca el are replici italienesti pe care le ridica in slavi.

 

Se sparg Âşi jantele originale.

 

Sa-mi spuna si mie cineva, jantele masinilor din imaginile postate de mine sun replici sau originale? Cat costa 4 noi, originale si cat costa 4 noi replici. Aproximativ.

 

O jantã nouã originalã costã În jur de 500 euro, câteodata mai mult, depinde de model.

 

Un set de replici costã cam cât o jantã nouã originalã. :)

 

Cele din poze sunt probabil originale.

 

Cele de pe E46-le coupe se gĂŁsesc Âşi replici ĂŽnsĂŁ cred cĂŁ poza e oficialĂŁ deci jantele sunt originale iar ĂŽn rest nu prea se fac replici pentru acele modele pentru cĂŁ sunt mici.

Link to comment
Share on other sites

merci Ciupanezu ca ai mai zis si tu cateva cuvinte PRO replici ca simteam aici ca arunca toti cu oua dupa mine :))

 

 

Tu vorbesti? Ai uitat postul tau pe care l-ai cenzurat si ce chestii ai scris acolo? Si inca mai povestesti ca simti ca toti arunca in tine cu oua. Pai daca nu esti civilizat ... Din postul ala mi-am dat seama ce persoana esti. Il am salvat. Daca mai esti mare smecher il postez ca sa vada si restu' ce om esti.

 

ON-TOPIC: si eu vorbesc din proprie experienta. Cu jantele originale am luat gropi sau diferente de nivel foarte dureroase fara sa pateasca nimic. Nu mai aveam rabdare sa ajung la vulcanizare sa vad daca am indoit-o sau nu. Si toate astea cu balon mic.

 

Nu zic ca nu merg si replicile, doar ca nu sunt asa de rezistente.(material, tehnologie de fabricatie) Orice janta e ok daca ai grija de ea. Doar ca nu stiu cum se comporta la viteze de 200+

 

Eu aleg oricand jante originale SH decat replici noi. Si prin jante originale ma refer si la aftermarket(firme consacrate)

Link to comment
Share on other sites

sunt curios cati din cei care au "denigrat" janetele replica au intr-adevar jante originale sau e doar un usor sentiment de frustrare...

 

daca diferentele apar la viteze de 200+ asa cum spunea colegul in postul anterior, atunci mi se par ok jantele replica...

 

e posibil ca jantele replica sa fie mai slabe calitativ decat cele de tabla? parerea mea este ca nu ...

 

personal nu stiu ce fel de jante am, replica sau originale pentru ca asa am luat masina. din curiozitate am sa fac intr-o zi niste poze si am sa va cer parerea...

 

parerea mea ca in orice fel de janta, un por de 1-2 micrometri ajunge sa cauzeze rupturi in genul celor prezentate in poze pe aici, iar acesti 1-2 micrometri pot fi atat pe replici cat si pe originale.

 

daca se "sparge" janta de la o groapa, nu prea cred ca nu cauzeaza si alte probleme grave la articulatii sau in alte locuri. deci ce conteaza in primul rand este grija fiecarui proprietar.

 

respect parerile colegilor exprimate in posturile anterioare, nu sustin si nu acuz pe nimeni, ci doar mi-am exprimat parerile personale...bafta :)

Link to comment
Share on other sites

merci Ciupanezu ca ai mai zis si tu cateva cuvinte PRO replici ca simteam aici ca arunca toti cu oua dupa mine :))

 

 

Tu vorbesti? Ai uitat postul tau pe care l-ai cenzurat si ce chestii ai scris acolo? Si inca mai povestesti ca simti ca toti arunca in tine cu oua. Pai daca nu esti civilizat ... Din postul ala mi-am dat seama ce persoana esti. Il am salvat. Daca mai esti mare smecher il postez ca sa vada si restu' ce om esti.

 

ON-TOPIC: si eu vorbesc din proprie experienta. Cu jantele originale am luat gropi sau diferente de nivel foarte dureroase fara sa pateasca nimic. Nu mai aveam rabdare sa ajung la vulcanizare sa vad daca am indoit-o sau nu. Si toate astea cu balon mic.

 

Nu zic ca nu merg si replicile, doar ca nu sunt asa de rezistente.(material, tehnologie de fabricatie) Orice janta e ok daca ai grija de ea. Doar ca nu stiu cum se comporta la viteze de 200+

 

Eu aleg oricand jante originale SH decat replici noi. Si prin jante originale ma refer si la aftermarket(firme consacrate)

 

Vlad ce esti ma asa nervos? Pai eu tocmai ca sa nu se simta prietenul tau jignit pentru asta am renuntat la ce am scris, dar daca tii neaparat poti sa postezi.... din partea mea esti liber sa faci ce vrei, sau crezi ca ma sperii? :)) hai ma imi cer scuze dar te rog eu nu mai ameninta lumea cu fraze "Daca mai esti mare smecher il postez ca sa vada si restu' ce om esti."

Daca tu vezi o nedreptate ca am sters un post unde imi bateam joc de cineva te rog sa postezi logul si fii direct spune din prima zi ce te deranjeaza, sau tu de fapt asteptai ocazia sa te razbuni :)

Daca ti-ai dat seama ce fel de persoana sunt dupa ce ai citit un post al meu, pai sa imi zici si mie cine sunt ca eu inca nu am ajuns sa ma cunosc. Este o vorba: Rectificar es de sabios! Tu oricum ma la subiectul asta ma contraziceai cu asa invesrunare de ciuda, pai vezi ma contrazice-ma si la subiectul ala cu MFL, si la toate:)

Si revenind on-topic ce ai scris aici legat de jante sunt deacord cu tine, DAR cum in Romania nu ai unde sa mergi la 200 pe ora si sanse mari sa rupi si una ORIGINALA si O REPLICA, alegi ce e cel mai IEFTIN si cel mai bun, si in cazul nostru cel mai ieftin sunt SH originale, iar apoi Replicile noi (cand nu gasim pe careva care sa ne vanda ieftin SH uri originale, ca se se merite)

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

ON-TOPIC: si eu vorbesc din proprie experienta. Cu jantele originale am luat gropi sau diferente de nivel foarte dureroase fara sa pateasca nimic. Nu mai aveam rabdare sa ajung la vulcanizare sa vad daca am indoit-o sau nu. Si toate astea cu balon mic.

 

PĂŁi Âşi eu am luat multe gropi Âşi n-au pĂŁĂžit nimic jantele replici, s-au dovedit la fel de rezistente ca Âşi cele originale.

Link to comment
Share on other sites

:) stateam la panda sa ma razbun. Oricum am bluffat :)

 

Pai tocmai asta spuneam si eu. Jantele replici nu sunt oua sa se sparga imediat si normal, daca ai grija de ele, te tin mult si bine. Doar ca, cele originale sunt mai rezistente. Eu ce sustin inca in continuare e ca jantele originale rezista fenomenal de bine la impactul cu gropile, inaltarile, etc fata de cele replica.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Vad ca s-a ajuns prea departe si iar la acelasi subiect OEM vs replica. :)

Toata lumea is da cu parerea despre, dar nu tocmai la subiect. Sa stabilim un lucru : bugetul meu e limitat la max 3000 de RON, din care nu vad cum as putea lua niste jante OEM Bineinteles ca vor apare si carcotasii care vor spune dom-le daca nu ai bani stai deoparte si nu lua replici...asta e atat imi permit 4 now, si e alegerea mea :)

 

In alta ordine de idei, intrebasem anterior ce parere aveti despre REPLICA made in italy VS JANTE Aftermarket (care se incadreaza in bugetul meu gen OZ MSW, DOTZ, SPATH) Asta e ce ma doare pe mine. Credeti ca cele aftermarket sunt mai bune calitativ si mai fiabile? :)

Link to comment
Share on other sites

ON-TOPIC: si eu vorbesc din proprie experienta. Cu jantele originale am luat gropi sau diferente de nivel foarte dureroase fara sa pateasca nimic. Nu mai aveam rabdare sa ajung la vulcanizare sa vad daca am indoit-o sau nu. Si toate astea cu balon mic.

 

Păi şi eu am luat multe gropi şi n-au păţit nimic jantele replici, s-au dovedit la fel de rezistente ca şi cele originale.

 

Nu ai roluit o janta ?

 

 

 

Initiatoru topicului:Vand jantele astea, originale Breyton Magic, facute in DE :) http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=43493&hl=

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Vad ca s-a ajuns prea departe si iar la acelasi subiect OEM vs replica. :)

Toata lumea is da cu parerea despre, dar nu tocmai la subiect. Sa stabilim un lucru : bugetul meu e limitat la max 3000 de RON, din care nu vad cum as putea lua niste jante OEM Bineinteles ca vor apare si carcotasii care vor spune dom-le daca nu ai bani stai deoparte si nu lua replici...asta e atat imi permit 4 now, si e alegerea mea :)

 

In alta ordine de idei, intrebasem anterior ce parere aveti despre REPLICA made in italy VS JANTE Aftermarket (care se incadreaza in bugetul meu gen OZ MSW, DOTZ, SPATH) Asta e ce ma doare pe mine. Credeti ca cele aftermarket sunt mai bune calitativ si mai fiabile? :)

 

 

man , firmele enumerate de tine ( italiene ) produc jante REPLICA impreuna cu jantele lor. e acelasi lucru..... SPATH CU M6 sa zicem...acelasi aluminiu........si crede-ma ca eu stiu sigur :) ca doar cu asta ma ocup.

 

 

p.s. PRETUL FOARTE MIC E DIN CAUZA CHINEI !! e concurenta foarte mare cu cele CHINA.

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.