Jump to content

caseta de directie 525d, E60


Recommended Posts

am bataie in caseta de directie la un 525d, E60 si toti imi spun ca singura solutie este sa o inlocuiesc... Ca sa dispara jocul trebuie sa strang calaretzul pana se blocheaza directia... Stie cineva de unde sa fac rost de una buna sau un atelier unde se poate reconditiona?... La bavaria mi-au dat un pret de m-au linistit...
Link to comment
Share on other sites

se poate reconditiona, iti dau contactul la o firma care se ocupa de asa ceva, e din targoviste. nu stiu cat de buni sunt, dar stiu ca dau garantie.. vb si tu cu ei si vezi ce iti zic. oricum nu costa asa de mult cat costa o caseta noua asta e sigur!!

http://www.trami.eu/page7.html

bafta

 

da... am vorbit cu cei de la targoviste si mi-au spus ca la modelul asta de caseta nu au ce sa-i faca... :) ... Cel mai eftin noua am gasit ci 5100 ron :)

 

 

da.. cam asa costa, iar o reconditionare e in jur de 500 600 de euro.. mare diferenta :)

 

stii tu unde se faceasa ceva?... sau e vorba tot de cei de la Targoviste?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ba da.

 

Dar decât sã stai sã beneficiezi de garanÞii mai bine dai niºte bani În plus ºi iei cea mai bunã piesã.

 

Asta ĂŽn cazul ĂŽn care pĂŁstrezi maÂşina.

 

Nu pot sa cred, i-ai recomandat sa cumpere o piesa originala. <_<

Sigur trebuie sa existe si casete aftermarket mai ieftine si cel putin la fel de bune ca cele originale.Trebuie insa gasit modelul.

Link to comment
Share on other sites

Eu mĂŁ bazez pe experienĂža proprie sau a celor apropiaĂži mie ĂŽn care pot avea ĂŽncredere.

 

Un amic care are un E39 a cumpĂŁrat o caseta ZF pe producĂŁtor Âşi dupĂŁ 4 luni deja avea probleme.

Cu o altĂŁ casetĂŁ nouĂŁ, originalĂŁ BMW, nu a mai avut nici un fel de problemĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Eu mĂŁ bazez pe experienĂža proprie sau a celor apropiaĂži mie ĂŽn care pot avea ĂŽncredere.

 

Un amic care are un E39 a cumpĂŁrat o caseta ZF pe producĂŁtor Âşi dupĂŁ 4 luni deja avea probleme.

Cu o altĂŁ casetĂŁ nouĂŁ, originalĂŁ BMW, nu a mai avut nici un fel de problemĂŁ.

 

Pai experienta ta se bazeaza pe 2-3 masini.Tu daca pui placute aftermarket la masina si sunt ok, gata, ai decretat ca sunt la fel ca cele originale.

Link to comment
Share on other sites

Am foarte mulţi amici care au BMW.

 

Un foarte bun prieten de-al meu are un service auto foarte ok deci pot avea ĂŽncredere ĂŽn ceea ce spune.

 

Ăn plus, nu se poate compara complexitatea unei casete de direcţie cu o plăcuţă de frână.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Deci cei de la ATE care produc piese din sistemul de frânare original BMW nu sunt În stare sã facã niºte plãcute pe producãtor de calitate.

 

Pai care ar fi interesul?Sa te duci tu si sa le cumperi la jumatate de pret?Inseamna ca toti cei care cumpara placute originale arunca banii pe geam deoarece exista altele la jumatate de pret si de o calitate identica.

Asa sa fie? <_<

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Pai care ar fi interesul?Sa te duci tu si sa le cumperi la jumatate de pret?Inseamna ca toti cei care cumpara placute originale arunca banii pe geam deoarece exista altele la jumatate de pret si de o calitate identica.

Asa sa fie? <_<

 

Dar la articulaĂžii cum e?

 

La reprezentanÞã plãteºti mai mult pentru aceeaºi piesã ºi sunt multe alte exemple.

Link to comment
Share on other sites

Pai care ar fi interesul?Sa te duci tu si sa le cumperi la jumatate de pret?Inseamna ca toti cei care cumpara placute originale arunca banii pe geam deoarece exista altele la jumatate de pret si de o calitate identica.

Asa sa fie? <_<

 

Dar la articulaĂžii cum e?

 

La reprezentanÞã plãteºti mai mult pentru aceeaºi piesã ºi sunt multe alte exemple.

 

Pai stai un pic.Tu vorbesti de reprezentanta din Romania care are adaosuri nesimtite.Compara cu preturile din Germania.

Si nu sunt aceleasi piese, unele au sigla BMW altele nu.

Link to comment
Share on other sites

Deci cei de la ATE care produc piese din sistemul de frânare original BMW nu sunt În stare sã facã niºte plãcute pe producãtor de calitate.

 

Pai care ar fi interesul?Sa te duci tu si sa le cumperi la jumatate de pret?Inseamna ca toti cei care cumpara placute originale arunca banii pe geam deoarece exista altele la jumatate de pret si de o calitate identica.

Asa sa fie? <_<

 

Ce spui tu aici e o concluzie nu un argument. Asa greu este de crezut ca unii oameni arunca banii pe geam ? Magazinu AB nu poate vinde placute de frana Textar ar fi jenant in schimb poate vinde placute textar cu sigla Bmw pe ele. Chiar nu sti companii mari care cumpara diverse marfuri bulk le incriptioneaza cu sigla si le vinde mai departe ?

 

Probabil ca bbs face jante de-o calitate ptr bmw si mai slabe cand isi pun propria firma pe ele....

 

La fel si cu uleiul. Pe busonul de la ulei de ce nu scrie bmw longlife de ce scrie castrol ? Probabil inca sustii ideea ca uleul bmw 5w-30 e mai bun ca uleiul castrol 5w-30...

 

Probabil ca interesul companiilor astora ce produc piese ptr bmw este sa produca piese bune ptr concurenta si piese slabe care sa le poarte sigla. Bmw ag nu are retete magice de a produce diferitele piese ci are doar niste cerinte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.