Jump to content

Probleme peste probleme BMW 320 E90 diesel / 2005


Recommended Posts

baga-te sub masina, si vezi racordurile flexibile, daca-ti scapa pe acolo gaze, miroase foarte tare de gaze, daca ajung pe la esapament ar trebui sa miroase a sulf.

 

Verifica filtru epurator, daca nu l-ai schimba ai putea sa-l schimbi, si desfa furtunu gros de la egr vezi cat ulei ai pe acolo, in caz ca ai cureti :)...

 

 

Ce culoare e fumu, masina mai are putere ? Ce ulei ai in masina ?

Link to comment
Share on other sites

baga-te sub masina, si vezi racordurile flexibile, daca-ti scapa pe acolo gaze, miroase foarte tare de gaze, daca ajung pe la esapament ar trebui sa miroase a sulf.

 

Verifica filtru epurator, daca nu l-ai schimba ai putea sa-l schimbi, si desfa furtunu gros de la egr vezi cat ulei ai pe acolo, in caz ca ai cureti :)...

 

 

Ce culoare e fumu, masina mai are putere ? Ce ulei ai in masina ?

 

M-am bagat pe sub masina si nu scapa pe acolo..fumul miroase a ulei ars !

Masina trage ff bine, fumul e albicios si am bagat Castorl Long Life BMW 5W30 din Germania !!!

Culme e ca nu mereu scoate, are perioade...alarteieri mi-a scos fum dupa ce am bagat Diesel Cetane Plus de la Wynn's dupa care am facut vreo 250 km...dupa aceia a inceput sa scoata fumul asta ...a incetat si azi iar a inceput sa scoata acelais fum....dupa care iar inceteaza...Ce poate fi ?

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa schimbi filtrul epurator si sa vezi apoi cum se comporta masina.

 

 

am bagat Diesel Cetane Plus de la Wynn's dupa care am facut vreo 250 km...dupa aceia a inceput sa scoata fumul asta ...a incetat si azi iar a inceput sa scoata acelais fum....dupa care iar inceteaza...Ce poate fi ?

 

Nu mai bagati toate prostiile in carburant, indiferent cat de frumos colorata este eticheta produsului! Ascultati-ma, ca sunt patit!

Edited by CC23298
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

normal filtru este daca spui ca masina trage bine ar fi mai bine sa te duci la un service si sa ii pui pe aia sa iti dea jos filtru epurator ca nu este mare lucru si il vezi si tu in ce stare se afla

 

L-am si comanda si mi-a si venit din Germania, banuiam eu ca poate fi si asta de vina..Maine il si schimb !! Merci de sfaturi..Poate fi oare turbina de vina ? masina are 178000 km !!!

Link to comment
Share on other sites

in dreapta filtrului de aer, in spate.

Va multumesc la toti ptr ajutorul dat !!!! O zi buna va doresc !!!!

 

in dreapta filtrului de aer, in spate.

Va multumesc la toti ptr ajutorul dat !!!! O zi buna va doresc !!!!

Azi cand am ridicat capota chiar iesea putin fum dinspre acolo...cred ca de la filtrul epurator ca de altundeva nu cred ca avea cum sa iasa, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Azi cand am ridicat capota chiar iesea putin fum dinspre acolo...cred ca de la filtrul epurator ca de altundeva nu cred ca avea cum sa iasa, nu ?

 

Verifica racordul flexibil si suportii de motor.

 

Racordul flexibil si suportii la motor pentru a depista daca din aceasta cauza e mai zgomotos motorul in sarcina ? Fumul nu cred ca are de a face cu acestea doua, nu crezi ?

Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis eu....

Maine e ziua adevarului, se monteaza greu acest filtru epurator, e mult de "sapat" pana la el ?

am asistat la revizie, a demontat mecanicul tot plasticul de pe motor, a desfacut jumatate de ora pana a ajuns la motor, apoi filtrul respectiv este in spatele filtrului de aer. am inteles ca filtrul epurator se schimba la doua schimburi de ulei.

eu sunt ingrijorat de filtrul de particule, este cam scump, desi in cartea tehnica, la pictograma de pe bord la service scrie Microfilter, este acelasi lucru cu filtrul de particule ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.