Jump to content

BMW E46 330CI


savdragos

Recommended Posts

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
si unde ti le faci galbene? este vre-o firma ceva sau le faci tu ? se foloseste folie?

 

Este o vopsea speciala sau mai exista o varianta in care se schimba sticla de la far cu una deja colorata sunt foarte multe culori disponibile, dar eu am renuntat la ideea asta ca nu imi avantajeaza masina!

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de kitul asta ca vreau sa-l comand, poate mai are careva din voi ceva asemanator si poate sa-mi spuna si mie cam cat de bun este!

 

Pe mine ma incanta cel mai mult volata usoara care aduce si un plus de putere la roti!

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=280321616085

 

Chiar nu poate nimeni sa-mi dea un feedback pentru ambreajul asta si volanta??

Link to comment
Share on other sites

Am condus o masina ca si a mea dar cu volanta usurata cu 2kg. E un avantaj ca urca in ture mai repede, dar depinde de stilul tau de condus.

Nu-mi place ca masina nu mai are frana de motor deloc. Pentru castigul ala mic eu nu renunt la frana de motor.

 

Pai legat de frane am de gand mai incolo sa montez un nou sistem de franare mai exact etriere si discuri mai performante asa ca in momentul asta frana de motor nu este o prioritate, fac trecerea asta de la cutie automata la cutie manula pentru ca vrea sa-mi pun compresor si cu cutia automata il limitam cu circa 10-15% si de asta am ales sa o schimb. Legat de volanta aveam de ales intre o volanta stock secound hand si una noua usurata ambele fiind la celasi pret, dupa cum ai vazut tot kitul are un pret foarte bun si este cu putin mai scump decat un set de placa disc si rulment stock nou plus volanta secound hand aprox 300 euro, oricum deja l-am platit si astept sa vina <_<

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

salut,sincer cu volanta poate te-ai grabit

http://www.uucmotorwerks.com/flywheel/LFWLE46SH.htm asta cred ca e una dintre cele mai bune optiuni ,sper ca anul asta sau la anul sa reusesc sa comand si eu un kit(ambreiajul e in stare buna asa ca nu am de ce sa umblu pe acolo momentan) oricum sunt curios cum o sa mearga masina cu kitul luat de tine.Bafta

Link to comment
Share on other sites

salut,sincer cu volanta poate te-ai grabit

http://www.uucmotorwerks.com/flywheel/LFWLE46SH.htm asta cred ca e una dintre cele mai bune optiuni ,sper ca anul asta sau la anul sa reusesc sa comand si eu un kit(ambreiajul e in stare buna asa ca nu am de ce sa umblu pe acolo momentan) oricum sunt curios cum o sa mearga masina cu kitul luat de tine.Bafta

 

 

Stiu ca existau si variante mai bune insa trebuie sa mai luam in calcul si pretul!! Volanta aia costa 1000 iar eu cu 650 am cumparat tot kitul volanta disc rulment si placa!

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

dap,dar ai volanta mai usoara 8,5 lbs fata de 15 lbs cat ai tu <_< + ambreiaj oem de M5 E34 ma rog sincer e problema de bani,eu unul as fi preferat 350 usd in plus dati :)

 

E nu e chiar asa ca astia mai si exagereaza cu laudatul marfii, faza e ca decat sa iau ceva stock secound hand am preferat ceva mai bun si nou dar nu cu mult mai scump, oricum nu stiu daca ai vazut specificatiile la kitul asta care nu sunt de neglijat.

 

Horsepower: 495 hp

Torque Capacity: 450 ft/lbs

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
fata de stock clar se merita ce ei tu,nu prea cred ca exagereaza cu specificatiile ,am vazut 2-3 review si pare-se ca aia este greutatea volantei:)

 

Mda sa vedem ca inca nu mi-au ajuns sunt foarte curios cum o sa arate piesele, apropo stie cineva de unde se ridica coletele care vin prin US. Postal ca am primit confimarea ca au ajuns in Romania pe 13 Aprilie.

Link to comment
Share on other sites

apropo stie cineva de unde se ridica coletele care vin prin US. Postal ca am primit confimarea ca au ajuns in Romania pe 13 Aprilie.

depinde in ce sector stai, stiu ca sectoarele 2 si 3 (parca si 1) din sos pantelimon #255, oficiul postal #3, mai sapa si tu prin posta-romana.ro

 

edit: vezi ca daca valoarea declarata a coletului depaseste 50 sau 60 US$ ai mari sanse sa te puna la plata taxelor vamale (6% parca la piese auto) si a TVA-ului <_<

vezi ca sunt smecheri si o sa-ti calculeze taxe vamale + TVA si la valoarea transportului (poate scapi cu o ciococlata la vameşiţă :) )

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

apropo stie cineva de unde se ridica coletele care vin prin US. Postal ca am primit confimarea ca au ajuns in Romania pe 13 Aprilie.

depinde in ce sector stai, stiu ca sectoarele 2 si 3 (parca si 1) din sos pantelimon #255, oficiul postal #3, mai sapa si tu prin posta-romana.ro

 

edit: vezi ca daca valoarea declarata a coletului depaseste 50 sau 60 US$ ai mari sanse sa te puna la plata taxelor vamale (6% parca la piese auto) si a TVA-ului <_<

vezi ca sunt smecheri si o sa-ti calculeze taxe vamale + TVA si la valoarea transportului (poate scapi cu o ciococlata la vameºiÞã :) )

 

Au ajuns in sfarsit si ai dreptate cu vama si cu TVA-ul, oricum am avut super bulan ca nu stiam cum sta treaba si cand m-a intrebat aia cat am platit pentru ele am zis aproximativ 20 mil , si alea toate din birou "uaaaauu asa mult pai trebuie sa-ti luam vama si TVA" , dar noroc ca cel care le trimisese stia cum stau lucrurile si pusese o valoare de 20$ si dupa am dat-o la intors ca asta este alt colet ca ala de 20 mil ajunge in cateva zile :unsure:....

 

fata de stock clar se merita ce ei tu,nu prea cred ca exagereaza cu specificatiile ,am vazut 2-3 review si pare-se ca aia este greutatea volantei:)

 

 

Uite pozele cu volanta discul si placa .... sunt multumit asa la prima vedere de cum arata si am inteles de la mecanic ca placa are si un sistem de reglare ca sa poti folosii ambreajul pana la tabla :bashwall:.

Link to comment
Share on other sites

Au ajuns in sfarsit si ai dreptate cu vama si cu TVA-ul, oricum am avut super bulan

vreau si eu PM cu link catre vanzatorul de unde le-ai luat (e bine de stiut)

 

chiar ca ai avut bulan <_<

 

sa vezi ce o sa-ti rupa piciorul ambreiajul asta :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Au ajuns in sfarsit si ai dreptate cu vama si cu TVA-ul, oricum am avut super bulan

vreau si eu PM cu link catre vanzatorul de unde le-ai luat (e bine de stiut)

 

chiar ca ai avut bulan <_<

 

sa vezi ce o sa-ti rupa piciorul ambreiajul asta :bashwall:

 

 

Ti-am dat PM,

 

referitor la "sa vezi ce o sa-ti rupa piciorul ambreiajul asta :unsure:" nu stiu la ce te referi ??? probabil o sa se intareasca pedala de ambreaj sau ceva de genul asta :blink: dezvolta si tu putin ca sa stiu la ce te referi.

 

Misto, astept sa postezi comportamentul masinii cu el. Cam cat de rapid cupleaza, cum duce masina, etc. :blink:

 

dupa ce il montez o sa fac cateva teste si o sa le imparsasesc cu voi :)

Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat PM,

 

referitor la "sa vezi ce o sa-ti rupa piciorul ambreiajul asta <_<" nu stiu la ce te referi ??? probabil o sa se intareasca pedala de ambreaj sau ceva de genul asta :blink: dezvolta si tu putin ca sa stiu la ce te referi.

 

exact ce a zis si alex in postul asta:

 

o sa fie mai tare o sa cupleze mai brusc...

cosmar mersul in oras ce mai :)

 

da, e muult mai tare si nu poti sa mergi cu el patinat :bashwall:

 

eu am facut febra musculara la piciorul stang (nu rau) dupa cateva zile (la inceput) [pe bune!]

 

ti-am raspuns la PM, mersi :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.