Jump to content

a rezolvat cineva trepidatia masinii la plecarea de pe loc?


pavel_marius

Recommended Posts

aham. am mai invatat ceva astazi <_<. deci sa inteleg ca e vorba si de piese diferite? ce ar trebui sa comand? (presupun ca doar dupa o constatare a unui mecanic priceput voi afla :), nu de pe forum :unsure:

 

 

exact. eu am probleme cu tamponul pe stanga.. sare motorul foarte urat.. e dus.. azi am luat 2 tampoane il schimb si pe ala de pe stanga.. si o sa inlocuiesc.. si o sa postez si eu aici.

 

nu ma tin minte exact, si tu ai aceasta problema cu trepidatul?

 

da o am si eu.. sa vad unde schimb tampoanele.. creca la banat car.. e manopera 3 mil.. un tampon jumate :bashwall:)

Link to comment
Share on other sites

azi ii comand...sa nu fie doar coincidenta la tine si sa iti reapara (Doamne fereste, chiar nu iti doresc asta). Sa fi disparut cum a disparut si la mine in ultima saptamana de exemplu, fara sa ii fac nimic, dar macar eu sunt sigur ca reapare...
Link to comment
Share on other sites

da ce ti le schimba cu penseta de costa atat. da-i incolo.cauta o groapa si schimbale tu ca nu e asa greu.

 

si cu ce ridic motoru ?

Cauti o groapa precedata de un damb:))

 

 

nu tre ridicat motorul sa le schimbi?

 

cel mai usor scapi la service cu schimbatul tampoanelor ptr ca motorul intradevar trebuie ridicat sa poti scoate suportii si mai trebuie demontat si catalizatorul.

Cand schimbi suportii?

Link to comment
Share on other sites

am fost la bmw.. miercuri sunt programat sa schimb tampoanele.. <_<

 

eu i-am comandat vineri de la grozadan...cum vine, ma programez si eu sa ii schimbe...

 

LE: din nou observ ca majoritatea care au problema asta, au 318d...

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Da.. insa eu nu cred 100% ca e de acolo.. eu banuiesc volanta.. acu sa vedem.. <_<

 

si eu eram convins, dar cand vad tot mai mult care se plang ca inca au problema asta, dupa ce au schimbat volanta + ambreiaj...nu prea ma lasa mana sa arunc cu banii..

Link to comment
Share on other sites

Da.. insa eu nu cred 100% ca e de acolo.. eu banuiesc volanta.. acu sa vedem.. <_<

 

si eu banuiam volanta, dar am schimbat tampoanele si la revedere trepidatii ...

 

ar fi bine sa fie asa.. dar masina mea are si 172k km.. :)

 

da ce ti le schimba cu penseta de costa atat. da-i incolo.cauta o groapa si schimbale tu ca nu e asa greu.

 

si cu ce ridic motoru ?

CU UN CRIC

 

de cric pot face rost.. problema e ca tre sa sap si o gaura :bashwall:))

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

E vorba de garantie. la bmw e in jur de 3mil.. dar de exemplu mie bratul pe stanga cu buse schimbat la ei.. are joc deja.. e in garantie 18 luni.. acum mi-l schimba pe gratis.. nou era vreo 892 bratu + 400 si ceva bucsele.. fara tva.. manopera iar vreo 2 mil.. deci <_< Garantia ma avantajeaza ca la ce drumuri avem numai gropi.. plus ca tampoanele .. bratele bucsile astea.. se uzeaza rpd :) Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

deci revin.. am dus masina la bmw azi. pe la 4-5 au zis ca ma suna sa o iau.. schimba tampoanele + brat + bucse pe stanga + geometrrie roti + reglaj punti <_<

sper sa revin cu feedback mai curand,o sa trebuiasca cateva zile sa testez masina sa vad daca chiar a disparut trepidatia.

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Da.. insa eu nu cred 100% ca e de acolo.. eu banuiesc volanta.. acu sa vedem.. :)

 

si eu banuiam volanta, dar am schimbat tampoanele si la revedere trepidatii ...

 

 

si cat crezi ca ai scapat de trepidatii ? iti zic eu ... pana iti incalzesti volanta si apoi iar apar ... daca o tii turata .. si tot pleci turat de pe loc... vei vedea ca tot iti va trepida... iti trebuie volanta cu masa simpla... si ambreiaj cu arcuri.... pt ca momentan arcurile le ai in volanta... care nu au flexibilitate asa marita ca alea din disc <_<

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu cred ca e din tampoane.. dar daca sunt useri care zic ca asa s-a rezolvat.. asteptam sa vedem ce si cum. <_<

 

oricum si eu i-am comandat si o sa ii schimb..macar incepem cu maruntisurile :)...comandasem acu vo 2 luni si volanta + ambreiaj la un prieten, si noroc ca m-a tot amanat ala, incat am renuntat sa le mai iau de la el si in ziua cand aveam de gand sa le comand la grozadan, am citit ca au reaparut trepidatiile la cei care au schimbat si volanta si ambreiaj si am decis sa mai aman aceasta cheltuiala. cel mai naspa e ca nu stim CLAR de la ce e..dadeam un ban si stiam ca se rezolva..asa...pe bajbaite...

Link to comment
Share on other sites

pe bajbaite... ce sa faci ? ba da greu se misca astia la bmw.. lasai masina de azi dimineata.. sunt trecute unitati acolo cat lucreaza pt fiecare manopera o unitate are 5 minute si venea cam vreo 4-5 ore bun e si pauza de masa la ora 12 ma suna iar acu ca cica 2 mecanici nush ce unu nu a venit iar unu a trebuit sa plece din nush ce motiv medical sa vin s-o iau pe la 6 juma deci daca nu stai langa ei sa-i bati la cap debea se misca baga pe altii inainte, mai ales daca le-ai lasat masina fac pe aia primii dupa te rezolva si pe tine tre sa stai cu gura pe ei sa-i bati la cap !!!!

 

Mai imi zisa ala de imi lua masina.. cica.. pai decat s-o facem repede si prost mai bine o facem mai bine si dureaza mai mult, ca cica poate nu le iese din prima unghiu de directie <_< :)

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.