Jump to content

Ce model ati alege ?


Avi1916

Recommended Posts

Imi cer scuze daca am gresit sectiunea. Sunt nou pe forum si mai imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc pe aici. Daca am gresit rog adminii sa mute topicul.

 

Doresc sa achizitionez un BMW second in iarna asta insa nu prea stiu spre ce model sa ma orientez. Am 21 de ani insa nu sunt un impatimit al vitezei. Prefer oricand un drum de munte cu peisaje in detrimentul unei autostrazi. Asta nu inseamna ca nu am nevoie de ceva caluti si un motor de cel putin 2000. Cateodata iti mai vine sa o calci asa putin. Imi place sa plec cu masina la drumetii insa in acelasi timp am nevoie de masina cu care sa ma descurc prin oras. Dispun cam de 20 000 E. Poate 25 maxim. Mentionez si ca nu doresc sa dau toti banii pe care i castig pe intretinerea unei masini.

In minte am mai multe variante

x5 - imi place ideea ca pot merge aproape peste tot cu ea fara sa am grija denivelarilor (si din nefericire in Romania majoritatea drumurilor sunt praf, mai ales la mine in Banat)) insa consuma cam mult plus ca ma gandesc ca e scumpa intretinerea.

seria 5 (e60) - sincer e preferatul meu. Raportul calitate-pret e foarte ok. Dar e cam mare (ca si lungime). Nu stiu daca e practica prin oras. Plus ca apare din nou costul intretinerii.

seria 3 (e90) - probabil la ce am eu nevoie e cea mai buna alegere insa nu ma impac deloc cu aspectul sau. Arata.... :)

seria3 (e46) - imi place cum arata, imi place cum merge, imi place ca mai economisesc din bani insa nu e deloc spatioasa. Si asta la mine chiar e o problema deoarece am 2m inaltime.

 

Momentan conduc un Opel Astra din 2001 de 1.6 si 101 CP. O am de 2 ani si e prima masina. Buna de frecat, pentru incepatori, insa cam atat.

 

M-am gandit sa intreb lumea deoarece un sfat in plus nu-mi strica. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Avi1916
Link to comment
Share on other sites

eu as alege e60, mai ales ca iti place si cel mai mult cum arata. e o masina buna si in banii aia poti lua una foarte frumoasa si cu multe optiuni pe ea. nu cred ca o sa ai probleme cu lungimea masinii pentru ca este foarte usor de condus, in plus spui ca o alta optiune e x5 care e si mai mare asa ca ...

in privinta motorizarii trebuie sa te hotarasti mai intai daca vrei motorina sau benzina

Link to comment
Share on other sites

In primul rand salut si bine ai venit.

Oricare din masinile enumerate de tine sunt bune.Eu personal as merge pe e60 , este superba din toate punctele de vedere iar intretinerea probabil nu o sa fie asa scumpa avand in vedere ca in viitor o sa apara si viitoarea serie 5.In concluzie eu as merge pe e60.Bafta si noroc in alergerea facuta :)

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca am gresit sectiunea. Sunt nou pe forum si mai imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc pe aici. Daca am gresit rog adminii sa mute topicul.

 

Doresc sa achizitionez un BMW second in iarna asta insa nu prea stiu spre ce model sa ma orientez. Am 21 de ani insa nu sunt un impatimit al vitezei. Prefer oricand un drum de munte cu peisaje in detrimentul unei autostrazi. Asta nu inseamna ca nu am nevoie de ceva caluti si un motor de cel putin 2000. Cateodata iti mai vine sa o calci asa putin. Imi place sa plec cu masina la drumetii insa in acelasi timp am nevoie de masina cu care sa ma descurc prin oras. Dispun cam de 20 000 E. Poate 25 maxim. Mentionez si ca nu doresc sa dau toti banii pe care i castig pe intretinerea unei masini.

In minte am mai multe variante

x5 - imi place ideea ca pot merge aproape peste tot cu ea fara sa am grija denivelarilor (si din nefericire in Romania majoritatea drumurilor sunt praf, mai ales la mine in Banat)) insa consuma cam mult plus ca ma gandesc ca e scumpa intretinerea.

seria 5 (e60) - sincer e preferatul meu. Raportul calitate-pret e foarte ok. Dar e cam mare (ca si lungime). Nu stiu daca e practica prin oras. Plus ca apare din nou costul intretinerii.

seria 3 (e90) - probabil la ce am eu nevoie e cea mai buna alegere insa nu ma impac deloc cu aspectul sau. Arata.... :)

seria3 (e46) - imi place cum arata, imi place cum merge, imi place ca mai economisesc din bani insa nu e deloc spatioasa. Si asta la mine chiar e o problema deoarece am 2m inaltime.

 

M-am gandit sa intreb lumea deoarece un sfat in plus nu-mi strica. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

Salut si bine ai venit pe forum !

 

Pe tine cred ca te "coafeaza" un e39 (2002-2003).... nu foarte mare dar spatios .. cu un consum decent (am vazut ca vreo x5 dar zici ca consuma , ei , cand te uiti la o masina cum e X5 , nu te mai uiti si cat consuma sau costurile intretinerii) , si costuri de intretinere , parerea mea, in limita bunului simt .. ca motorizare nu stiu ce sa-ti recomand benzina sau diesel , nu stiu ce preferi ....

 

Daca nu vrei e39 ...e60 ,un 520 benzina . ca zici ca nu ai mania vitezei .... plus ca nu are costuri de intretinere asa mari (parerea mea) ... si un consum mai mult decat decent ... mergi cu incredere pe E60 :)

 

Asta e parerea mea , nu trebuie sa ma bagi in seama .... eu sunt mai neboon ..nu simpatizez seria 3 de la BMW ..:)

Edited by AndreiBMW
Link to comment
Share on other sites

In primul rand va multumesc pentru primire. Bine v-am gasit.

 

In al doilea rand, vad ca majoritatea imi impartasesc preferinta pentru e60. Momentan e prima optiune. Urmeaza sa ma interesez de costurile de intretinere si toate celelalte detalii iar apoi sa caut masina potrivita ca doar nu ma grabeste nimeni. Nu vreau sa fac o greseala mai ales ca intentionez sa pastrez masina minim 5-6 ani.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cele spuse de tine, si eu tot pe e 60 as merge, adica x 5 s-ar potrivi mai bine insa e mai scump de intretinut, e 60 e practic calea de mijloc, e compromisul spatiu decent costuri decente, e 46 si e 90 fiind la capatul celalalt.

 

La 20 000 gasesti e 60 din 2004 incoace cu motor 3000 d sau i cu optiuni spre maxim pe ea.

 

Succes si poze cand va fi cazul ... :)

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cele spuse de tine, si eu tot pe e 60 as merge, adica x 5 s-ar potrivi mai bine insa e mai scump de intretinut, e 60 e practic calea de mijloc, e compromisul spatiu decent costuri decente, e 46 si e 90 fiind la capatul celalalt.

 

La 20 000 gasesti e 60 din 2004 incoace cu motor 3000 d sau i cu optiuni spre maxim pe ea.

 

Succes si poze cand va fi cazul ... :)

Bineinteles. :)

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand e60 (evident). nu e lunga deloc ... o folosesc 90% in oras zi de zi. parchez aproape la fel cum parcam si cu e46-le.

 

e foarte confortbaila chiar daca calatoresc 4 persoane si bagaje. intretinere acceptabila ... poti vedea aici costurile

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=541684.

 

ce sa mai zic ... decizia e in mana ta. bafta.

Link to comment
Share on other sites

interesant ca toti ti-au sugerat sa-ti cumperi ce au ei in posesie.....eu am E46, iti recomand X5 - 3.0d

 

pai si cum altfel poti sa dai informatii exacte si nu pareri sau presupuneri !? (exceptand situatiile in care cel ce recomanda ar fi reprezentant vanzari auto bmw sau ceva de genul).

Link to comment
Share on other sites

interesant ca toti ti-au sugerat sa-ti cumperi ce au ei in posesie.....eu am E46, iti recomand X5 - 3.0d

 

pai si cum altfel poti sa dai informatii exacte si nu pareri sau presupuneri !? (exceptand situatiile in care cel ce recomanda ar fi reprezentant vanzari auto bmw sau ceva de genul).

 

poti. daca esti obiectiv si daca ai condus si celalalte modele enumerate de tip. daca ai tu E60 si esti multumit asta nu inseamna ca este o optiune ideala pt oricine, corect? :)

Link to comment
Share on other sites

e 60, vezi semnatura lui @sos.....cam de la ce are el in sus, mai ales ca si dispui de niste banuti

stai linistit ca nu sunt costuri foarte mari, mai ales daca nu faci multi km, daca faci multi mergi mai des la schimburi

multa bafta in alegerea dorita!

Link to comment
Share on other sites

daca ai tu E60 si esti multumit asta nu inseamna ca este o optiune ideala pt oricine, corect? :)

 

ba da ... daca eu am ... toti ar trebui sa va luati la fel ca mine. :) (gluma)

 

totusi ... revenind on-topic cred ca e60 e masina ce se incadreaza cel mai bine in suma de bani ce o are disponibila. tine cont si de varsta pe care a spus ca o are. mie personal x5-ul mi se pare o masina pentru oameni mai in varsta. e90 se invarte in jurul aceluiasi pret dar, raportul bani-optiuni-confort-intretinere (asta da raport :) ) inclina tot spre e60.

 

ce mai pot spune e ca sa isi ia o masina cu cat mai multe dotari si care sa ii placa din toate punctele de vedere. eu am neglijat aspectul interiorului in detrimentul exteriorului ... acum regret si o sa bag o gramada de bani si in interior ... pe care nu o sa ii mai recuperez niciodata ... era mult mai simplu sa fii luat o masina cu un interior beton si sa pun ulterior un kit M. dar nah ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.