Jump to content

Imbunatatire sound in BMW (E46) - Subwoofer activ


Recommended Posts

am eu asta sub scaunul de la pasager si se simte bine, isi face treaba

 

http://www.blaupunkt.com/ro/7606305001_main.asp

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

A intrat pur si simplu sub scaun? n-a trebuit sa modifici nimic? Scaunul se mai poate cobora pana jos, sau trebuie avut grija sa nu lovesti subul?

 

LE: poti sa-mi dai cateva sfaturi de montaj? de unde ai luat semnal si alimentare?

 

Multumesc!

Cosmin

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

am eu asta sub scaunul de la pasager si se simte bine, isi face treaba

 

http://www.blaupunkt.com/ro/7606305001_main.asp

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

A intrat pur si simplu sub scaun? n-a trebuit sa modifici nimic? Scaunul se mai poate cobora pana jos, sau trebuie avut grija sa nu lovesti subul?

 

LE: poti sa-mi dai cateva sfaturi de montaj? de unde ai luat semnal si alimentare?

 

Multumesc!

Cosmin

 

Pentru e39 ai o varianta Aici, am montat 2 subwoofere DLS in portbagaj, fara sa tai nimic in masina, am folosit ceea ce era existent ptr masina, upgrade la sistemul de sonorizare la M5 e39..

Link to comment
Share on other sites

am montat la service, nu pot sa-ti dau detalii tehnice pentru ca nu stiu.

 

intra perfect sub scaun si poti sa cobori scaunul pana aproape de podea...asta a fost principalul motiv pentru care l-am cumparat fiind foarte subtire.

 

nu recomand sa il pui sub scaunul soferului fiind cam deranjant...vibratii :)

Link to comment
Share on other sites

@Cristi: am vazut deja acel topic. Foarte frumos, n-am ce zice, insa e cammare bataie de cap pt mine, si nici nu am nevoie de ceva asa puternic. De cele mai multe ori sunt cu sotia in masina (nu apreciaza sunetele puternice) si cu copilul meu de 4 ani... Vreau doar un pic de bas, pt ca sistemul audio existent nu are mai nimic... Probabil ar trebui sa incep cu HU-ul... dar inca nu am gasit o solutie care sa dea bine.. sa nu strice linia bordului.

 

@Armin: multam de raspuns! Thb 200A pare o solutie interesanta asa cum o descri. Din specificatii vad ca 200A coboara pana la 40Hz iar 210A pana la 20Hz. Asta ar fi diferenta majora. Asta in ideea ca urechile mele mai capteaza sunete sub 40Hz :) Pacat ca nu suntem din acelasi oras ca mi-ar fi placut sa-mi fac o impresie live.

Link to comment
Share on other sites

e special conceput sa stea sub scaun, in plus in cotiera trebuie facute modificari sa intre, tine cont ca are vreo 5-6 kg ...poate trebuia facut un suport ceva mai dur sa tina greutatea

 

asta...in plus, la mine e exclus in cotiera pentru ca pe bancheta din spate stau de obicei copiii si le-ar crea un disconfort clar.

Link to comment
Share on other sites

pai comparam mere cu pere :)

Ma intereseaza diferentele de sunet si nu de putere. Nu sunt chiar merge cu pere - ambele sub-uri sunt active, al lui are bass reflex, al meu nu - iar masinile sunt identice din punct de vedere al sasiului si al instalatiei audio stock. E vorba doar de o curiozitate; de cum suna doua sub-uri active diferite pe aceeasi masina. Al meu a fost mult mai scump... vreau sa vad daca se justifica diferenta de bani s.a.m.d.. Poate daca ar veni si cineva cu un compact cu sunet HK, am putea face o comparatie intre cele 3 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut prieteni ! Vreau sa montez un amplificator si un subwoofer. Trebuie sa recunosc ca eu nu ma pricep deloc, insa am un prieten care se pricepe. Imi puteti oferi o schema completa cum trebuie facute legaturile? Am citit pe un alt forum afirmatia: " firele care vin in boxe le bagi in amplificator iar de la amplificator la boxe" care m-a cam bagat in ceata :blink:

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai buna solutie cu un caset/cd/dvd original este sa folosesti un adaptor high-low . Iei semnal din boxele fata . Se da jos unitatea originala din bord , cu un multimetru se masoara iesirile (sau daca ai schema electrica nu mai este cazul de masurat ) se dezizoleaza cablurile aferente boxelor si se prinde acolo adaptorul .se izoleaza frumos si corect la loc , tragi RCA pana la amplificator .

Daca ai cd/dvd aftermarket 99% are iesire de bubufer . Drept urmare prinzi RCA-ul acolo si mergi cu el la amplificator.

bafta la bricolat

Link to comment
Share on other sites

Pai se refera ca iei "sunetul" de la boxele din spate, printr-un reductor, sau nu stiu exact cum ii zice, high-low. Astfel, sunetul ajunge in statie, si de la statie mai departe in subwoofer.

 

Solutia asta e doar pt echipament OEM, aftermarket-urile cam toate au iesire subwoofer.

 

 

 

@VNB Am scris deodata cam acelasi lucru :)))

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.