Jump to content

folie geam


marxelus

Recommended Posts

1. Cum se masoara transparenta geamurilor originale?

2. Exista vreo folie transparenta LEGALA care sa opreasca doar radiatiile infrarosii? Eventual sa poata fi montata si pe parbriz? Nu suport radiatiile solare iar zilele astea caniculare sunt un chin pentru mine ...

 

Daca vrei doar pentru radiatii UV si nu vrei sa fie inchise, pune 75% toata masina, nici nu o sa se vada ca ai folie, nu te opreste nimeni. Dar daca tot vrei sa pui,pune putin mai inchisa, un 50% macar, arata mai bine..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus 50% fata si 5% spate. Nu le-am pus ca sunt JMEKER, le-am pus doar pentru razele UV si pentru ca sa nu fie chiar asa mare diferenta intre spate si fata. La inceput mi-a fost frica, credeam ca 50% sunt prea inchise, dar spre surprinderea mea, sunt chiar ok. Dau doar o tenta fumurie geamului, noaptea se vede foarte bine si daca stai in masina si faci comparatie intre parbriz si geam nu e diferenta foarte mare.

 

Oricum daca vor sa te arda, nu ai nimic de comentat. Dar merg pe principiul ca nu fac parte din grupul celor cu 5% pe fata si ca am putin respect fata de lege, chiar nu am pus foliile pentru smecherie, ci mai mult pentru securizare si protectie de soare.

 

post-55679-0-04666400-1407182763_thumb.jpgpost-55679-0-14031400-1407182817_thumb.jpg

Uite si doua poze, poate te ajuta sa te decizi.

Link to comment
Share on other sites

Geamurile pe spate sunt deja fumurii, din fabrica. Ma interesa daca o folie foarte transparenta pusa pe geamurile din fata, opreste totusi radiatiile solare?

Si vreau sa fie cat mai legal, ies destul de frecvent cu masina din tara iar politistii din vest nu prea stau la discutii ...

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu cu doua masini la cei de pe dorobantilor. Pe un e90 am pus 20% pe spate si ce m-a deranjat a fost faptul ca la stopul din luneta nu au pus folie si ca dupa aproximativ 6 luni au inceput sa apara mici dungi pe folii, probabil zgarieturi de la praf. Acum doi am montat in acelasi loc pe un c class fata 70% si spate 20% si de aceasta data au intins folia si dupa stop si nu am mai avut probleme cu zgarieturile. In schimb pe noua masina am pus folie solar zone (70% fata,50% spate), intr-un alt loc la recomandarea unui prieten, si am iesit la un pret mult mai ok. Pentru mine combinatia 70%,50% e cea potrivita pentru ca am interior deschis la culoare si vroiam ceva mai mult pentru protectie. Oricum dupa parearea mea o diferenta cat mai mica intre transparenta geamurilor fata si spate arata cel mai bine, depinde daca esti dispus sau nu sa risti cu rar-ul.
Link to comment
Share on other sites

Geamurile pe spate sunt deja fumurii, din fabrica. Ma interesa daca o folie foarte transparenta pusa pe geamurile din fata, opreste totusi radiatiile solare?

Si vreau sa fie cat mai legal, ies destul de frecvent cu masina din tara iar politistii din vest nu prea stau la discutii ...

 

Opreste si o folie mai deschisa radiatiile UV, dar cu cat e mai inchisa cu atat mai mult opreste..

Daca vrei sa nu ai probleme, pune aia de 75% si nu o sa ai treaba cu nimeni. Aia de 75% am vazut pusa si pe parbriz, si se vedea f bine din interior...

Si eu circul des in Vest, dar niciodata nu am avut treaba cu politia pentru folii,si la mine is inchise destul.. nu se leaga de tine pentru orice, ca la noi, doar daca faci ceva.. in rest nu te opreste pentru folii, cel putin de 5 ani de cand le am, nu am fost oprit niciodata pentru folii dincolo..

 

Si daca tot vrei sa fie de calitate, pune 3M sau Llumar.. Eu am Llumar pe a mea, 3M nu am gasit aici atunci.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Am sunat la un service profi si mi-am spus ca se poate si fara sa imi dea fetele la usa jos, dar in felul asta nu se acopera perfect toata zona geamului. Au zis ca asa fac doar amatorii in fata blocului. No offense. Cei care ati dat fetele la usa jos, ati avut probleme dupa cu vibratiile? Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

in linkul pus de mine nu cred ca se puneau foliile la colt de bloc.

fiecare pune cum vrea, daca iti e frica sa nu iti rupa vreo clema, atunci nu le da jos.

dar nici fara ele date jos nu vrei.

stii cum e aia cu sufletul?

 

Unde am scris eu ca nu vreau cu ele date jos? Am intrebat doar de calitatea clemelor! Si daca se pot pune altele usor in cazul in care se rup.

Stii cum e aia cu datu'-n gropi?

Link to comment
Share on other sites

Desi nu agreez frustratii care se dau masculi pe forumui, am ales sa iti raspud:

 

In caz de nu ai inteles ce ti-am aratat si spus, mai incerc odata.

 

In linkul pus de mine sunt niste oameni care monteaza folie llumar (cea mai buna d.p.m.d.v.), fara ca ei sa dea fetele de usi jos.

 

Daca tu doresti sa dai fetele de usa jos, ca sa iti monteze folia pe toata suprafata geamului, este strict alegerea ta,dar DACA (repet, daca) o sa ai probleme cu greierasii, sa te consolezi cu ideea ca o sa ai folie pe geam pusa de "profesionisti".

 

Si clemele de care zici tu ( http://ingerulbavarez.ro/wp-content/uploads/51418172050.png )nu sunt chiar asa de scumpe altele noi.Doar ca montajul este mai distractiv.

 

Bineinteles ca nimeni nu poate sa iti monteze fata de usa 100% cum a montat-o fabricantul.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum nimeni nu poate sa iti monteze folie 100% fara sa iti dea fetele la usa jos! Si prietene, frustrarea vine din partea ta ca ai pus un link unde oamenii monteaza folie fara sa dea fetele la usa jos. Daca tu pretinzi ca asa se monteaza mai bine, inseamna ca asa faci si cu aspiratorul prin casa, nu muti nici un obiect, dai doar asa pe langa, curat peste murdar (asa se numeste termenul).
Link to comment
Share on other sites

Pai sigur ca da, ca asa-i romanu', bun la toate. Totusi daca cineva a dat fetele la usa jos, as aprecia un feedback. Ar fi de ajutor sa stiu cat de bune sunt clemele alea si daca rezista sa fie prinse bine si a doua oara. Multumesc.

 

 

Eu am incercat ambele metode, puse direct pe geam sau cu usile desfacute fata+spate. Sunt mai multumit atunci cand o pune pe tot geamul chiar daca iti desface usile.

 

Daca nu desface usa ok este posibil sa se mai rupa o clema, doua acuma depinde de cine le desface, dar nu este tragedie se schimba usor. La e90 am schimbat folia pe fata de doua ori si nu am avut nici o preblema, inafara ca nu mi-a pus firul la boxa, in rest nu au stricat nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma interesa daca o folie foarte transparenta pusa pe geamurile din fata, opreste totusi radiatiile solare?

Si vreau sa fie cat mai legal, ies destul de frecvent cu masina din tara iar politistii din vest nu prea stau la discutii ...

 

DA! Sunt folii transparente si pentru parbriz care opresc radiatiile solare, caldura! OK, nu in aceeasi masura ca si una cu 5% transparenta, dar opresc! Baiatul unde mi-am montat eu anul trecut monteaza si pe parbriz tocmai pentru acest lucru! Este o folie LLumar din gama ATR, deci cea mai buna, dar si cea mai scumpa folie LLUMAR! Mi-a zis si mie atunci, doar ca era ca pret aproape jumatate din pretul celorlalte geamuri! Iti poate arata cata caldura retin/resping foliile prin folosirea unei lampi UV! Nu stiu daca-l mai intereseaza, avand in vedere ca a trecut ceva timp, dar poate vede si altcineva interesat!

 

Legat de datul jos al geamurilor si eu am vrut neaparat fara sa se dea jos, operatia fiind efectuata in acest fel de altfel! Nu vei observa ca folia nu este completa pe tot geamul mai ales in interior unde n-are nici un sens ca nu vezi nimic! Poate ar fi OK sa se scoata geamurile intrucat trebuie spalate, degresate si altfel intra destul de multa apa in interiorul usii, se uda acei bureti din interiorul geamului! Poate daca ar fi fost vreo metoda sa nu se desfaca toata fata usii, as fi mers pe o astfel de solutie, altfel nu prea din pricina greierilor ce pot aparea dupa demontare/montare!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua tuturor. Am si eu folii pe geam (4% transparenta, folie 3M pe spate + luneta, respectiv 75% transparenta fata, Lumar). Am fost recent la ITP si l-am intrebat pe domnul care face inspectia tehnica (unul mai batran si priceput) in privinta foliilor. A spus exact asa : pe fata poti avea ce vrei ca tot nu sunt legale. Am intrebat si de parasolar (ca doar am o dunga mai inchisa la culoare ca si parasolar, tot folie, pe pabriz). Mi-a spus ca cu asa ceva nu are RAR-ul treaba, nu le intereseaza.

La capitolul parasolar s-a legat vreodata politia sau RAR-ul pentru asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.