Jump to content

Consum enorm la 320D 2001


Florin Irimia

Recommended Posts

Deci sa inteleg ca nu trebuie sa ma panichez ca imi ia 12 litri in oras cu mers lejer,adica schimbat viteze la 2500 turatii??

 

 

 

daca este consum la pompa este enorm.

 

chiar ieri am calculat consumul la a mea (2 litri benzina) si mi-a dat 10.9 l/100km . (131km parcursi cu 14.4 litri adica benzina de 500 de mii Petrom 99+). pe bord mi-a afisat 11%. oras Craiova.

 

a ta fiind diesel ar trebui sa consume mai putin. un 9-10% probabil in perioada asta rece.

schimba si tu in 3000RPM sa folosesti cat de cat turbina. o intretii la modul asta .. daca nu este posibil sa iti pice mai repede decat te astepti. cel putin asa i-am auzit pe dieselari vorbind pe aici pe forum.

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

eu am un e39 530D si am fost in spania cu el , consum de 7.2 % la mers cu 140 km pe pilot automat si in oras in valcea imi consuma 9.5-10% , cutie manuala (consum la pompa ), eu mai alerg cu el.. deci sa nu va faceti impresia ca merg babeste, asa ca consumul lui sincer mi se pare cam mare Edited by moaka_mik
Link to comment
Share on other sites

multi se plang sau se lauda cu consumul...resetati bc si verificati viteza medie...de ex, eu am resetat bc de o saptamana, sa vad de curiozitate cum se circula in luna decembrie: deocamdata am o viteza medie de 12,5 km/h si dupa experienta anilor trecuti, va fi si mai rau pana dupa craciun...cam asta e cu consumul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
multi se plang sau se lauda cu consumul...resetati bc si verificati viteza medie...de ex, eu am resetat bc de o saptamana, sa vad de curiozitate cum se circula in luna decembrie: deocamdata am o viteza medie de 12,5 km/h si dupa experienta anilor trecuti, va fi si mai rau pana dupa craciun...cam asta e cu consumul

 

 

si la viteza asta ce consum ai in bord?

Link to comment
Share on other sites

nu e mare consumul ala deloc, mai ales daca esti la inceput cu masina aia.... o sa vezi ca pe parcurs o sa scoti consum mai bun cu ea, asa a fost si la mine.......pana te inveti cu ea, sa o simti cand cere ea sa schimbi treapta, sa o simti cum freamata, cum zburda, sa va contopiti... sa fiti una si aceeasi caroserie... :)

 

La modul serios, o sa vezi ca in timp o sa-i scoti alt consum, o sa gasesti un anume tip de motorina cu care simti ca merge mai bine, si o sa-ti adaptezi (fara sa-ti dai seama) stilul de condus la nevoile masinii!

Eu tot asa, dupa ce am adus-o m-am cam strambat....e un E46 316 cu motor 1.9.....imi iesea undeva la 11-13 litri in oras.....enorm....iar acum, la pompa pot spune fara sa exagerez ca mai mult de 10 litri in oras nu imi ia, si pot spune ca acum o "afum" mai aprig decat inainte....

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Eu am cutie manuala si sub 10% nu prea ies daca e mai aglomeratie in oras ...Acum depinde si cum calculezi consumu ala.Daca pleci cu motorul rece e clar pentru o perioada scurta o sa ai si 12-13% consum .Avand in vedere ca masina nu e cu cutie manuala mai pune si acolo 1l in plus.Deci 11% nu e deloc ceva prea anormal. 6-7% scoti mixt daca nu alergi masina prea tare daca incepi sa calci bine iesi pe 8-9%.Mie mai alergata asa imi consum afara cam 8% iti dai seama ca in oras in aglomeratie nu ai cum sa iesi la 8%.Testele alea care arata cat consuma masina ma refer la alea oficiale sunt facute in asa fel incat sa se consume cat mai putin combustibil si se efectueaza in niste conditii favorabile adica vreme buna,temperatura 20grade,rezervor la jumate,doar soferu in masina.In realitate nu prea ai cum sa iesi cu consumul ala decat daca iti propui sa faci chestia asta . Adica sa mergi noaptea cu masina in oras iar in afara sa mergi cu 110 constant doar cu pedela piscata.
Link to comment
Share on other sites

multi se plang sau se lauda cu consumul...resetati bc si verificati viteza medie...de ex, eu am resetat bc de o saptamana, sa vad de curiozitate cum se circula in luna decembrie: deocamdata am o viteza medie de 12,5 km/h si dupa experienta anilor trecuti, va fi si mai rau pana dupa craciun...cam asta e cu consumul

 

 

si la viteza asta ce consum ai in bord?

 

15.2...acum 2 luni aveam 27 km/h mediu cu 9.6 consum mediu...este vorba de regim urban exclusiv

Link to comment
Share on other sites

pt un E46 316 1.9L, consumul mediu este de 11 - 11.5.

 

Asta daca mergi in oras ... si cand spun oras, ma gandesc la Bucuresti cand pleci de la Obor pana in Berceni, sau din Colentina la Muncii.....adica trafic cu adevarat.

Daca vb aici de mers sambata si duminica, sau in orase din provincie care au traficul din Bucuresti de duminica dimineata, asta este cu totul altceva ...

 

Consumul in afara este de de 6-7 sau alergat 7.5 ...

Edited by alex77xax
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mai Florine,nu inteleg un lucru.Ti-ai luat BMW, inseamna ca-l poti intretine.Te mai intereseaza consumul? Am un 320 D din 2002. In oras imi ia 11-12 l.Dar nu ma intereseaza.Daca voiam consum mic,imi luam un Trabant. Sau un Lupo.Vrei F-16 cu consum de...6-7 litri? Bucura-te de masina si nu te mai plange de consum.Iti ia,cat ii dai (adica cat de greu ti-e piciorul)!Punct. :) Edited by rebel
Link to comment
Share on other sites

Mai Florine,nu inteleg un lucru.Ti-ai luat BMW, inseamna ca-l poti intretine.Te mai intereseaza consumul? Am un 320 D din 2002. In oras imi ia 11-12 l.Dar nu ma intereseaza.Daca voiam consum mic,imi luam un Trabant. Sau un Lupo.Vrei F-16 cu consum de...6-7 litri? Bucura-te de masina si nu te mai plange de consum.Iti ia,cat ii dai (adica cat de greu ti-e piciorul)!Punct. :)

 

Corect! Se poate inchide topicul

Link to comment
Share on other sites

Cu totii stim ca atunci cand esti in oricare viteza si iei piciorul de pe acceleratie, consumul se duce in 0. Oare este chiar asa, se taie injectia ??? sau consuma ca orice alt motor normal, la turatia respectiva ... :)

 

Din câte ştiu, ĂŽn frână de motor consumul este 0 pentru că roţile ĂŽnvârt motorul din inerţie.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

stati asa ... ca tot este deschis un topic despre consum ...

 

Cu totii stim ca atunci cand esti in oricare viteza si iei piciorul de pe acceleratie, consumul se duce in 0. Oare este chiar asa, se taie injectia ??? sau consuma ca orice alt motor normal, la turatia respectiva ... :)

 

chiar asa este. se taie alimentarea pana la 0

Link to comment
Share on other sites

ei...o fi el foarte mic...dar 0...motorul functioneaza inca, nu? inca mai ies gaze pe esapament - deci exista ardere - deci se consuma benzina

 

 

motorul functioneaza invartit de roti. ardere nu mai exista, in consecinta nici gaze de esapament => nu se consuma benzina. citeste putin pe net.

Link to comment
Share on other sites

ei...o fi el foarte mic...dar 0...motorul functioneaza inca, nu? inca mai ies gaze pe esapament - deci exista ardere - deci se consuma benzina

 

 

motorul functioneaza invartit de roti. ardere nu mai exista, in consecinta nici gaze de esapament => nu se consuma benzina. citeste putin pe net.

 

stiu ca motorul poate fin ivartit de roti...nu-mi imaginam doar ca se taie total benzina cu pedala de acceleratie pe idle...chiar sunt curios, o sa caut pe net

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca consumul e normal?

ei...o fi el foarte mic...dar 0...motorul functioneaza inca, nu? inca mai ies gaze pe esapament - deci exista ardere - deci se consuma benzina

 

 

motorul functioneaza invartit de roti. ardere nu mai exista, in consecinta nici gaze de esapament => nu se consuma benzina. citeste putin pe net.

 

stiu ca motorul poate fin ivartit de roti...nu-mi imaginam doar ca se taie total benzina cu pedala de acceleratie pe idle...chiar sunt curios, o sa caut pe net

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.