Jump to content

X5 pareri


Gully

Recommended Posts

Cati km avea masina cand au aparut problemele la cutia de directie si la cea de viteze (e manuala sau automata?) ? In rest se prezinta bine la capitolul articulatii?

 

avea 50k, acum am 110k. automata, la manuala nu am auzit sa fie probleme, si nici nu prea gasesti cu cutie manuala

 

nu am schimbat nici o bucsaraie pana acum. acum trebuie sa schimb amortizoarele spate... tinand cont ca am 110k, nu e rau deloc

Link to comment
Share on other sites

Ce am pus eu, franeaza mai bine, nu lasa praf dar is mai agresive cu

.. Sunt si mult mai ieftine ca alea originale, vreo 8 8* 357*

 

 

Ce placute ai pus?Cum ti-ai dat seama ca franeaza mai bine?

 

 

nu am facut nici un test sa vad exact daca franeaza mai bine sau cu cat mai bine. stiu doar ca nu franeaza mai prost :lol: cred ca e tot pe acolo, si lasa ceva mai putin praf. de lasat deloc cred ca e imposibil.

atasez niste poze dupa un drum de 1000km, mers mediu sportiv.

 

imi plac ca is rosii si arata mai .. interesant :) modelul e EBC redstuff.

post-28195-1250065991_thumb.jpg

post-28195-1250066012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am avut 2 e53, unul manual si unul automatic si un e70. toate noi, le-am tinut un an. toate cu pachet sport. e53 cu pachet sport e cam rigid, e70 e ok, in general diferenta intre ele e enorma, e 53 se simte ca un camion, e70 ca o limuzina. nu am avut decat probleme de electronica sau soft rezolvate in garantie. e o masina buna care e acum la pret de x3. consum la e 53 cam 13.5-14.5 in oras si 9-11 afara. e60 in oras cam 16 afara 11.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

pun eu un review

 

sa le iau pe rand. eu l-am luat la 13.000 de km din germania. am schimbat pe garantie (in penultima zi de garantie biggrin.gif) cutia de viteze si caseta de directie. cutia de viteze nu facea urat, scotea doar un sunet ciudat cand o forjam, au pus-o pe tester si ziceau ca da ceva eroare si trebuie schimbata ca e in garantie. asta s-a intamplat pe la 60.000 km

acum am 110.000 cu ea si parca da ceva socuri cutia, trebuie sa merg la service sa vad daca nu e cumva ceva de la cardan.

 

pot sa confirm, cutia de viteze si caseta de directie is punctele sensibile. am doi prieteni cu x5 si amandoi le-au schimbat. acum depinde mult si de stilul de condus. in afara de astea nu am avut probleme. am bagat doar motorina si am facut revizii.

 

tinuta de drum e buna, am inteles ca la modelul nou e si mai buna, dar acolo is alti bani, alta distractie.

 

de scuturat, scutura ca orice alt bmw. is masini facute pentru drumuri bune, nu pentru romania. am jante pe 18, daca pui mai mari te scutura si mai rau. cat timp ai amortizoare ok, nu e nasol. eu tre sa le schimb si parca acum face mai urat smile.gif

 

cam astea ar fi impresiile. per total is multumit de masina, am stabilitate, putere, e comoda la drum lung, consuma putin - 8-11 in afara, 13-15 in orash. am scos si 6.5 la mers usor de tot smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Am observat o chestie ciudata la volanul in 3 spite, se vede in poza. Se cojeste pe la colturi si se vede alb, dar partea interesanta e urmatoarea, la unele masini cica ar avea 60000km, la altele 130000. Asta la ce am gasit pe autovit. Cam pe la ce kilometraj ati intalnit voi fenomenul asta? Asa ne dam seama daca mint sau nu respectivii. De altfel am vazut cu 160000 si nu era cojit deloc. :)

post-2519-1252957198_thumb.jpg

Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

si al meu a inceput sa se cojeasca de pe la 30.000. pe la 50.000 l-am schimbat pe garantie. (se schimba o piesa simpla, costa undeva la 140 lei la AB daca nu ar fi intrat pe garantie) si de atunci nu mai am probleme.

Tind sa cred ca e o greseala de fabricatie din moment ce am facut 60.000 de atunci si nici macar nu se zgarie

Link to comment
Share on other sites

o sa pun mai tarziu

 

exista remedii.. la mine e un pic zgariata piele pe unde ma urc in masina. gasesti scaune set complet, la dezmembrari cu 4-500 de euro. o retapitare costa tot pe acolo pt doua scaune...

 

eu nu am auzit sa se faca manarii cu x5... dar nici nu m-am interesat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Verifica si senzorii de ABS de pe spate - la masina veche (un X3) ruginisera capetele de planetara si se umflasera cumva si afectau senzorii care masoara rotatiile si de acolo dadea erori si nu mai mergea cutia de transfer cum trebuie - cu simptome ca ale tale. S-a rezolvat prin schimbarea planetarelor si prin senzori noi (unul era practic retezat din cauza celor cativa mm cu care se marise capatul planetarei

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2023 at 10:16 PM, Viper05 said:

Planetara? 🤷‍♂️

Salut, da ai avut dreptate îmi era o planetara din dreapta ruptă la câți mecanicii am fost ba chiar la auto doc Cluj mi-au schimbat burduful și tot n-au văzut că e ruptă " mecanicii buni" dar tot e martorul in bord si se simte/ aude în mers ceva ciudat dar în mare in parte am scăpat de probleme mulțam!

 

 

On 3/24/2023 at 10:19 PM, Cosminbad said:

Cutia de transfer. Nu ti se aprinde ABS, DSC 4x4 in bord? E un motoras la cutie si se strica pinionul de plastic. Asta e cea mai frecventa

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.