Jump to content

Am lovit masina


voxtony75

Recommended Posts

Vesti proaste!

Din pacate pisicuta mea sta pe dreapta acuma, si cand ma gandesc ca numa ce am inmatriculato acum 1 luna. Am avut un accident si e avariata frontal destul de tare zic eu, Asigurarea mi-a dat dauna totala... dar pana intra banii in cont probabil o sa mai treaca ceva vreme..

 

O sa pun cateva poze si va cer sfatul daca sa o mai repar sau sa o vand asa? Sau sa-mi aduc alta din Germania? poate in ianuarie mai scad preturile...Masina mergea foarte bine din toate punctele de vedere. Si daca e sa o vand care ar fi pretul potrivit? iar daca e sa o repar oare cat m-ar ajunge? Nu stiu care varianta ar fi mai buna

 

Multumesc

post-15607-1228165097_thumb.jpg

post-15607-1228165109_thumb.jpg

post-15607-1228165122_thumb.jpg

Edited by BoBo
vechea problema cu titlul care nu exprima nimic...
Link to comment
Share on other sites

Eu am lovit fosta masina asa , un renault clio (a trecut unu pe rosu cu vreo 140 la ora si m'a lasat fara bot la masina) si era aproape sa imi dea dauna totala. In final a costat 240 de milioane reparatia. Acuma depinde cum a zis ciupanezu, daca iei piesele second,nu cred ca te-ar costa atat de mult.
Link to comment
Share on other sites

merita facuta , nu sta pe ganduri! sigur o sa ramai si cu banii in buzunar.. :)

 

vad ca esti din timisoara, poate te ajut eu am ceva prieteni care repara, sau macar pt piese,.. daca esti interesat!

 

Da, pai trebuie sa fac ceva, insa pana nu se incheie cu asiguraea, adica sa intre banii in cont si sa vad ca e totul terminat nu prea pot sa fac nimic cu masina, Cel putin asa am fost sfatuit, sa astept pana intra banii. Eu am semnat deja dosarul, nu mai ramane decat ca cei din Bucuresti sa vireze banii, sau daca vor sa se mai uite la masina , ca nu stiu exact care sunt procedurile ca nu am mai patit si sper sa nici nu mai patesc :)

 

P.S. lonjeronul dreapta e indoit, airbagul sarit si parbrizul fisurat....astea ar fi niste puncte minus... M-am mai gandit si la varianta sa iau una ieftina neinmatriculata sau una lovita in spate sau lateral, sau sa caut in shrot si sa o repar... ca daca iau piesa cu piesa poate ajunge prea mult reparatia...

 

O sa te anunt cand e gata treaba cu asigurarea si poate ma sfatuiesti cu ceva variante, piese etc...

 

Multumesc

 

cum ti-a dat asigurarea dauna totala? casco sau rca-ul celuilalt? cati bani presupune asta?

cu piese second clar o poti face mult mai ieftin.

 

RCA-ul celuilalt

Edited by voxtony75
Link to comment
Share on other sites

cum ti-a dat asigurarea dauna totala? casco sau rca-ul celuilalt? cati bani presupune asta?

cu piese second clar o poti face mult mai ieftin.

 

 

Doar nu sunt cretin sa imi dea pe casco meu deoarece dupa aia trebuia sa ma judec cu ala , sa ma duc la asigurari iar si sa demonstrez ca el avea rca si sa imi scoata dauna de pe casco si sa ii treaca aluia pe rca. E complicat. Maica'mea lucreaza la alianz si m'a invatat ea ce si cum se face.

Link to comment
Share on other sites

nu me... am zis ca doar nu eram eu prost sa mi-o fac pe casco meu pentru ca hartogaria de dupa era imensa, asa ca am facuto de rca-ul lui.

tu nu ai putut sa o faci pe rca-ul lui, dar eu am putut sa o fac la apan direct pe rca-ul lui. :)

Edited by tigerash
Link to comment
Share on other sites

si eu stiam tot de 10, dar asiban, unde am casco la cealalta masina nu face polite la masini mai vechi de 8 ani.

voxtony, in functie de cati bani iei de la asigurare s-ar putea sa-ti iei alta, fara incidente si daca iti ramane si asta o vinzi pe bucati si iesi mai bine la final!

Link to comment
Share on other sites

CatalinE , si asa e foarte greu sa obtii asigurare pentru o masina ca aia si daca este noua, Daca iei valoarea de nou sa zicem 500 de mii de euro, in primul an platesti casco vreo 50 de mii de euro, poate chiar mai mult. La firmele de asigurari rata de uzura este 10% pe an, iar folosind matematica asta inseamna ca in 10 ani tie iti ramane 0% din masina
Link to comment
Share on other sites

probabil se poate negocia ceva cu asiguratorul in cazul asta ...

eu credeam ca pot sa-i fac, stiam ca trebuie sa arata bine masina, sa nu aiba rugina ... o sa mai incerc si in alta parte, mai ales ca sunt la primul BMW, tractiune spate ... in fiecare zi apare p-aci un topic : "am lovit-o" :|

Link to comment
Share on other sites

Si sa vezi ce o sa mai apara, deoarece incep ninsorile si da inghetul :))

 

Va doresc sa nu le loviti... Eu am avut si cauciucuri de iarna... am mers frumos regulamentar pe DN59 si a virat brusc unu in fata mea de pe contra sens.. chestie de 1secunda... Ziua la ora 1600 drum uscat si drept.... Deci cred ca daca e sa se intample se intampla oricum :)

 

Sa speram sa nu aveti parte de incidente neplacute....

 

Numa bine! :)

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa-mi iau alta masina... As inclina de data asta catre un E46, Daca imi poate spune cineva care a condus si E36 si E46 anumite argumente pro sau contra, avantaje la una sau dezavantaje la cealalta. Ca aspect imi place mai mult E46. As dori ceva opinii legat de performante, fiabilitate E36 versus E46. Ma gandesc la modelul 316i (motor 1895cmc) euro 3

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea : Banii nu o sa-i vezi niciodata cash de la asigurator. Ei iti vor recomanda cateva service-uri, unde se va face o evaluare, iar in functie de evaluarea service-ului asiguratorul va hotari daca iti da dauna totala sau nu, asta doar daca devizul reparatiei ar fi mai mare decat suma asigurata. Eu cred ca asiguratorul va opta pt repararea daunelor, iar in cazul asta nu ai altceva de facut decat sa astepti sa o repare si apoi sa o vinzi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.