Jump to content

E90/E91-mici secrete


IulianC

Recommended Posts

Guest poleposition

Am gasit in manual urmatoarea chestie:

 

post-50664-0-60595700-1326999392_thumb.jpg

 

Partea nasoala e ca in meniu nu-mi apare setarea asta (soarele din manual).

Daca am in clar pe lista de optiuni S896A DAYTIME LIGHTS FUNCTION Daytime driving light switch de ce oare nu-mi apare si in comp. de bord? :ermm:

 

Din cate stiu si am mai citit pe forum, numai pe un anumit LMA (LIGHT MODULE) functioneaza DRL-ul, ori asta o poti afla la tester. parca LMA2 trebuie sa fie. Deci, daca modulul permite, se poate activa din tester, daca nu, nu.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

nivelul uleiului il arata doar la masinile pe benzina.

... si diesel in 4 cilindri

 

In meniul de service, nivelul uleiului: bifezi sa masoare si el gandeste, gandeste, dupa care iese singur, ca din oricare alt meniu. In carte scrie ca se gandeste vreo 3 minute. Eu n-am observat sa revina cu informatia dupa alea 3 minute. :ermm:

E ciudat ca iese fara sa afiseze nivelul .

Personal n-am incercat sa verific nivelul din panoul de bord insa am verificat din idrive . Timpul de asteptare al raspunsului e de ordinul secundelor nicidecum 3-5 minute cum e pentru metoda cu panoul de bord .

Edited by UAL
Link to comment
Share on other sites

Semnalizarea scurta (x1) se poate modifica in (x3), cum e la VAG?

"X1" nu poate fi considerata semnalizare scurta. Mentinerea manetei la puctul de rezistenta pe perioada in care doresti sa semnalizezi e semnalizare scurta .

Semnalizarea prin impuls ("X3") o poti activa din iDrive cum vezi mai jos . Din panoul de bord nu stiu cum/daca o poti activa .

http://img267.imageshack.us/img267/236/semnalizareprinimpuls.jpg

Link to comment
Share on other sites

Apropo, am primit un raspuns de la Bavaria, legat de optiunea aia pe care-o am in lista dar nu si pe masina.

 

Buna ziua,

Masina are intr-adevar conform fisei de dotari optiunea daytime, insa ea se poate activa prin resoftare.Procedeul de resoftare dureaza intre 4 si 8 h in functine de versiunea de soft existenta deja pe masina.O resoftare costa aproximativ 300Ron si se face cu programare la numarul de tel 0372.117.068 (d-na Diana). De preferat este ca masina s-o aduceti in prima parte a zilei si va putea fi ridicata a doua zi.

 

O zi buna.

Automobile Bavaria

ceva gagica

Consultant Service

 

Sa moara Geta, astia-s pericol. O zi si 300 lei pentru un rahat? :unsure: Oricum nu era ce ma intereseaza. Urmatoarea chestie pe lista DIY: un DRL care sa functioneze pe faza lunga la ~50% din intensitate. Mai protejam xenoanele.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=3cJufIC-rfs

 

 

http://img202.imageshack.us/img202/5842/niveluleibcbmwe90.jpg

asta stiu si eu...am vazut ca a mai scrsi cineva ca diesel in 4 pistoane se poate,dar stiu BC-ul pe dinafara si eu nu am asta.sa imi arate cineva cu m47n2 pe e90 ca poate verifica nivel ulei din BC si ma convingeti.

rashpy ai pm

Link to comment
Share on other sites

asta stiu si eu...am vazut ca a mai scrsi cineva ca diesel in 4 pistoane se poate,dar stiu BC-ul pe dinafara si eu nu am asta.sa imi arate cineva cu m47n2 pe e90 ca poate verifica nivel ulei din BC si ma convingeti.

rashpy ai pm

Tot eu eram . Ce-i drept in filmuletul pe care l-am pus mai sus este vorba de N47 (e90) , dar si tu erai generalist cand ziceai "nivelul uleiului il arata doar la masinile pe benzina" .

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos. :thumbsup: Am sa incerc maine sa vad daca merge si la mine

merge fara problema.nu are legatura cu xenonul...dar ar fi o idee sa iti pui xenon pe masina ;)

 

ce-i drept,nici eu nu am butonat un n47 sa vad cum este meniul BC.d'aia am si corectat putin si am pus tipul motorului ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

sau anulezi senzorii.. si ramane sa te mai uiti din cand in cand la placute sa vezi in ce stare sunt.. oricum si cu senzori tot e nevoie sa le verifici din cand in cand. :twoup:

se anuleaza in duoa feluri erorile placutelor la e46..prima se streg singure:)) iar a doua pui contactul si numeri pana la 30 si dispare :))) foarte simplu!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De ceva vreme n'a mai postat nimeni in acest topic, asa ca revin eu cu o intrebare/nelamurire cu privire la explicatiile unui coleg despre DRL.

 

Am un e90 LCI, faruri normale halogen (fiind LCI, am si angel), senzori de lumina (deci am si functia AUTOMAT la comutator) si iDrive.

Problema e urmatoarea: pe soare, cu Day Running Lights activat si comutatorul pe Automat, mi se aprind pozitiile (angel) + faza scurta. Cu Day Running Lights dezactivat, si comutatorul tot pe Automat, nu mi se aprind nici pozitiile, nici faza scurta. Nu inteleg, e total ilogic, nu pot face nimic sa se aprinda in functie de lumina, numai Angel Eyes'ul in conditii ok de lumina, iar odata cu lasarea serii sa intre in functiune faza scurta ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

total de acord cu tine.

 

referitor la DRL:se poate activa prin codare si nu dureaza decat 5 minute.cei de la reprezentanta te plimba mult si prost.in plus costa 30 de lei activarea.

 

stie cineva mai multe despre acest retofit?

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VC31&mospid=48480&btnr=61_2360&hg=61&fg=95

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.