Jump to content

E90/E91-mici secrete


IulianC

Recommended Posts

Cauta aici pe forum ca s-a mai discutat! Din cate imi amintesc, trebuie facut ceva cu corectia aia ori alte ajustari! Nu va mai jucati cu meniurile care nu stiti ce fac! Au mai fost curiosi ca si tine! Macar nu esti singurul :p
Link to comment
Share on other sites

Am un E91 din 2011. Ma intereseaza cum pot bloca usile din spate sa nu se poata deschide dupa 2-3 incercari ( in timpul mersului copiii incearca sa deschida usa).

 

Ai niste butonase pe usile din spate, ma refer pe zona unde-s incuietorile! Sunt tocmai pt acest lucru! Este stantat chiar pe tabla in dreptul lor, un copil mic ori ceva de genul!

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu meniul secret. Am dat si eu reset. Am vb cu un baiat de la Bmw de aici din Tm si a zis ca nu.i nimic. Dupa un anume timp se va regla consumul. Oricum nu 100, 200 km.

Pana atunci tu vei credea ca vei avea mai putin combustibil in rezervor 😆.

Daca vei fi atent la valorile alea pe care trebuie sa le modifici tot timpul se vor schimba.

Asta este parerea mea.

Edited by Alex D
Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare ,in special ptr detinatorii de n52 uri.

Este posibil ca senzorul nivel ulei sa arate eronat?

Intreb ca aseara mi-a cerut pe bord 1 L si dupa ce l-am pus,i-am dat check sj era putin peste minim..aiurea.stiu ca intre minim si

Maxim e dif de 1 L.

 

Aveti idee?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut , cum fac sa imi apara iarasi indicatorul de schimbat viteza?:( m-am jucat prin meniu si nu mai imi apare nimic :(( 318d lci ?! mc mult !

apesi butonul din capul manetei de semnalizare (acolo unde apare consum,distanta.) pana nu mai apare nimic in rubrica si tii atunci apasat pe buton incontinuu,2-3 sec cred pana apar ambele sageti pe afisaj in dreapta.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

Va salut viitori colegi, scuze daca nu am postat unde trebuie, intentionez sa achizitionez un BMW 320D/ E91 si intrebarea este urmatoarea...Ma poate ajuta cineva cu verificarea VIN-ului la o reprezentanta? Ma intereseaza istoricul de service, am intrebat la reprezentanta si nu imi pot da detalii decat in prezenta proprietarului. Poate are cineva o relatie sau alta varianta...

 

Sau daca nu cer prea mult si este cineva disponibil din Timisoara, sa faca o vizionare a masinii in cauza. Vreau sa-mi fac o parere cat decat sa nu bat drumul pana acolo degeaba. Sau poate cei din Timisoara cunosc masina.

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-supra-accesorizat-m-pachet-panoramic-navi-mare-alcantara-ID2L0bp.html

 

VIN:WBAVU31010KY48299

 

Va multumesc,

 

Cristian

Edited by Moisoi Cristian
Link to comment
Share on other sites

Va salut viitori colegi, scuze daca nu am postat unde trebuie, intentionez sa achizitionez un BMW 320D/ E91 si intrebarea este urmatoarea...Ma poate ajuta cineva cu verificarea VIN-ului la o reprezentanta? Ma intereseaza istoricul de service, am intrebat la reprezentanta si nu imi pot da detalii decat in prezenta proprietarului. Poate are cineva o relatie sau alta varianta...

 

Sau daca nu cer prea mult si este cineva disponibil din Timisoara, sa faca o vizionare a masinii in cauza. Vreau sa-mi fac o parere cat decat sa nu bat drumul pana acolo degeaba. Sau poate cei din Timisoara cunosc masina.

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-supra-accesorizat-m-pachet-panoramic-navi-mare-alcantara-ID2L0bp.html

 

VIN:WBAVU31010KY48299

 

Va multumesc,

 

Cristian

 

La reprezentanta nu o sa-ti spuna nimic! Poate doar un plictisit sa-ti spuna ca masina are km reali si de fapt sa nu fie adevarat (vb in cunostinta de cauza) si care a fost ultima vizita in service si trecuta in carte!

Vin-ul in poti verifica aici, dar nu-ti spune istoricul masinii: http://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html

Multa bafta si atentie!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, nu stiu daca mai esti interesat de masina de mai sus, dar daca vrei sa-ti cumperi ceva de genul trebuie sa fii foarte atent si sa ai multa grija. Eu iti zic niste informatii care s-ar putea sa fie eronate sau s-ar putea sa fie contestate de alti utilizatori de pe forum pe buna dreptate, dar din experienta mea cu vreo 5 masini second cam astea sunt informatiile de care tin cont la o achizitie de masina second.

 

- sa nu compari o masina achizitionata de noua din ro cu una achizitionata de noua din germania (experiente cu masini provenite din italia sau austria nu am)

- daca masina este diesel si a fost rulata in DE atunci media de km pe care o parcurge pe an este intre 50.000 - 70.000 km, am vazut si masini cu 100.000 km pe an, mai ales marci "premium" si motoare mari (2L sau peste). Exceptiile sunt foarte rare si trebuie sa te gandesti cate sanse ai tu sa fii ala "norocos" :)

- cel putin 90% din masinile aduse in romania pentru vanzare si neinmatriculate in romania nu au km reali pe bord

- cartile service se "produc" usor, daca vrei sa probezi este suficient sa mergi in piata, iti alegi o marca de masina care te intereseaza si suni in DE la service-urile din cartile de la 5 masini diferite, din zone diferite ale DE si o sa ai sentimentul ca suni la acelasi "service"

- foarte multe masini vandute de dealeri sau persoane fizice din DE nu au km reali pe bord, era o vreme cand reprezentantele din RO iti dadeau informatii telefonice despre masini si se putea verifica

- o masina diesel cu filtru de particule care functioneaza corect nu trebuie sa aiba funingina pe teava de esapament ... deloc! Trebuie sa poti sa vezi culoarea metalului, chiar si la o masina de 4-5 ani si 200.000 km sau peste.

- exista masini avariate grav care sunt reparate fara a-ti da seama ca au fost avariate si care apoi sunt vandute fara ti se spuna. Este frecvent intalnita situatia aceasta.

- o masina cu ~100-150.000 km reali nu trebuie sa arate impecabil la interior, trebuie sa prezite urme de uzura pe scaune (mai ales la piele), pe schimbator, volan, etc ... chiar daca a facut doar drumuri lungi pe autostrada

- o masina cu motor diesel de 200-250.000 km reali se comporta absolut normal, deci daca masina merge foarte bine asta nu este un indiciu ca are putini km

 

Asa ca idee, pana s-a ajuns la cele 5 masini de care ziceam mai sus cred ca s-au vazut, incercat si verificat undeva la 40-45 de masini (majoritatea in DE) ... bafta la achizitii :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna ziua ! am un 318 d din 2010 si as dori sa stiu de ce nu pot asculta muzica de pe stick . port usb am doar in torpedou. pe dislay cand dau pe cd/multimedia imi apare cd/aux/tone si atat . serie de verificare vj95783.

De asemenea nici prin bluetooth nu merge sa ascult muzica,ci doar sa dau telefoane.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

Imi poate spune si mie cineva unde este situata exact bateria de la alarma oe la bmw e90?

Din ce stiu ca zona,este in partea din spate la roata,dar nu imi dau seama exact.

 

Multumesc!

 

Pai are alarma bateria ei vrei sa zici? Cele aftermarket, n-au asa ceva, desi ma indoiesc ca una OEM sa aibe. Hotii daca reusesc sa ajunga la bateria masinii, de unde isi trag si alarmele curent, inseamna ca pot ajunge si la acea baterie. Daca totusi vbm despre bateria masinii, aceasta e situata intr-adevar in portbagaj in partea dreapta. In mod normal ar trebui sa ai acel plastic unde sta extinctorul, acele scule OEM, etc, sub acest plastic daca-l desfaci se afla bateria.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.