Jump to content

M3 e36


77NFS

Recommended Posts

Ce combinatii...te doare mintea...cat au reducere persoanele cu handicap?!? Dar nu bate putin la ochi faza, adica persoana cu handicap isi ia M3?!? Dc era Alex Zanardi intelegeam...

 

Mi se pare cĂŁ nu plĂŁteÂşte deloc impozit dacĂŁ o ĂŽnscrie pe numele unei persoane cu handicap.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am vorbit cu el acum vreo 2 luni ca e de mult masina de vanzare ..sincer mi se pare foarte dubios..pret mic.. omul este ciudat pare ca nu stie nimic despre bmw-uri ... oricum nimic sigur numai ca mie mi sa parut foarte dubios omul..

 

 

 

... din experienta proprie pot spune ca atunci cand ceva nu-ti pare in regula , chiar nu e in regula....

Includ in aceasta categorie Femeile Afacerile Masinile etc...

Link to comment
Share on other sites

mai stiu pe cineva in oradea care inmatriculeaza masini numai pe persoane cu handicap.taxa 0.si din moment ce e inmatriculata masina nu mai plateste nimeni nici o taxa.poti sa i propui omului sa mergi cu ea la reprezentanta si sa i faca o verificare completa,cheltuiala pe care o suporti tu in cazul in care masina e ok.super masinutza.bafta.
Link to comment
Share on other sites

am citit eu articolul din legea cu taxa si sunt scutite de plata taxei urmatoarele persoane: persoane fizice cu handicap de nu stiu ce grad si persoane juridice, societati non-profit care au primit vehiculul ca donatie (insa acestea nu au voie sa vanda vehiculul decat dupa 5 ani). si acum partea interesanta: trebuie sa plateasca taxa persoanele a caror masina a fost importata si va fi inmatriculata pentru prima data in tara, persoanele care au cumparat masina de la persoane scutite de plata taxei auto ( adica persoanele cu handicap si societatile non-profit, chiar daca masina este detinuta de aceste societati de 5 ani, ceea ce acum este imposibil pt ca legea este in vigoare de 1 an sau doi). deci inainte de a face o greseala cercetati bine. chiar daca masina are numere definitive romanesti nu inseamna neaparat ca nu mai plateste taxa. taxa nu mai este cea de prima inmatriculare, este daxa auto pentru poluare (sau ceva in genul). si pot sa confirm ceva ce scria cineva mai sus: atunci cand ceva pare ca nu e in regula, de cele mai multe ori chiar nu e in regula
Link to comment
Share on other sites

am eu un prieten care a luat un S600 ...masina e inscrisa pe persoana cu handicap ,.nu plateste nici un leu impozit ..a facut o procura notariala ,merge pe numele persoanei ..Nu e mare filozofie ...problema apare cand vrei sa o vinzi ..Oricum e un avantaj bun sa nu platesti impozit :)

Daca masina e in stare buna merita luata ...Gasesti cui sa o vinzi chiar si asa ..Important e ca e inmatriculata ...si-ti raman si 900 ron in buzunar anual

 

Procura suna ceva de genul ..transfer dreptul de proprietate asupra ....Permit XXXX sa circule cu masina inmatriculata pe numele meu ..Nu am nici un fel de pretentii asupra auto si nr de inm

 

important e sa ai procura direct cu persoana in cauza ...ceea ce destul de greu realizabil ., daca o iei asa ....te poti trezi cu ea radiata ...declarata in diverse situatii ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

am eu un prieten care a luat un S600 ...masina e inscrisa pe persoana cu handicap ,.nu plateste nici un leu impozit ..a facut o procura notariala ,merge pe numele persoanei ..Nu e mare filozofie ...problema apare cand vrei sa o vinzi ..Oricum e un avantaj bun sa nu platesti impozit :)

Daca masina e in stare buna merita luata ...Gasesti cui sa o vinzi chiar si asa ..Important e ca e inmatriculata ...si-ti raman si 900 ron in buzunar anual

 

Procura suna ceva de genul ..transfer dreptul de proprietate asupra ....Permit XXXX sa circule cu masina inmatriculata pe numele meu ..Nu am nici un fel de pretentii asupra auto si nr de inm

 

important e sa ai procura direct cu persoana in cauza ...ceea ce destul de greu realizabil ., daca o iei asa ....te poti trezi cu ea radiata ...declarata in diverse situatii ..

omul asta sta cu masina pe autovit de vreo 2 luni, chiar daca e f ieftina, asa ca eu cred ca nu e chiar asa de usor sa gasesti client in conditiile date, oricum eu m-am interesat imediat dupa ce am vb cu omul care o vinde la o firma de intermedieri auto si trebuie platita taxa daca vreau sa o inmatriculez pe numele meu

Link to comment
Share on other sites

, oricum eu m-am interesat imediat dupa ce am vb cu omul care o vinde la o firma de intermedieri auto si trebuie platita taxa daca vreau sa o inmatriculez pe numele meu

 

 

intreaba-l daca iti face procura direct cu persoana pe numele careia e masina !..E singura varianta ok pt tine ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu zic ca e cam multa bataie de cap ...

da asa mai zic uni cu inscrisu la bulgari........dar am auzit de tepe uriase cica te duci faci in asa fel si o inscrii e bulgaria mergi cu ea si dupa 3 luni vine interpolu si ti-o ia din curte

dc? ptr ca p actele alea bulgaresti care nu se intelege scrisu scria :INPRUMUT CUTARE MASINA LU CUTARICA CARE STA IN CUTARE LOC ,ETC.si au ramas baieti fara masini

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu masina la o tura intr-o seara cu un prieten care a vrut sa o cumpere.

 

Masina merge bine, e in toate mintile motorul, dar candva a avut un incident in partea din fata, a fost revopsita total si nu foarte profesional. Culoarea nu este originala BMW, este un rosu mai sters, arata destul de urat. Nu are ASC+T, este foarte brutala si destul de greu de stapanit. Ambreiajul era destul de uzat si necesita sa fie schimbat. Interiorul era cam uzat, nu avea cotiera.

 

Avea cateva minusuri masina, plus complicatia cu persoana pe handicap, dar si pretul era pe masura. S-a vandut oricum in urma cu o saptamana sau doua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.