Jump to content

Ceasuri bord 3D !


VirgilO

Recommended Posts

Am vazut recent pe un forum international bmw, aceste ceasuri, mi se pare ca arata chiar foarte bine, din pacate nu fac si in sistemul metric...ma gandeam ca, daca am fi mai multi interesati am putea totusi sa facem o comanda mai mare si sa faca si pt europa.. :) :) Pe pagina firmei pretul parca era de 80 de dolari, ceea ce mi se pare destul de rezonabil.

Deci ce parere aveti de model?

 

Asta e adresa de la forum, imagini cu ceasurile sunt pe la jumatatea paginii.

http://forum.e46fanatics.com/showthread.ph...auge&page=2

post-17769-1228914607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

prea "animate" si cred ca nu m-as obisnui cu ideea ca imi afiseaza viteza in km pe cadranele mai mici..si nici culorile nu imi plac..si nici acele nu sunt prea vizibile noaptea (ziua e ok)...daca mai gasesti si alte modele posteaza-le ca poate ma bag si eu Edited by B78KRS
Link to comment
Share on other sites

intrebare...pentru ce model de e46 sunt?..ca eu acul de la consum instantaneu il am invers pozitionat.. :)

 

si chestia cu consumul e americana adica cati km faci cu un galon..invers decat la noi. Asa masoara ei km la galon, nu, ca si la noi cu litri la suta de km..

 

Eu vad ca au si metric.

 

pai cam la asta ma gandeam si eu, poate in cazul unui group buy, sa schimbe treaba asta, si galoanele in litrii, evident.., ca asa , cu ambele tipuri de afisari e nasol.. :) ..

Mi s-ar parea normal sa scoata totusi un model si pt restul lumii care foloseste sistemul metric :)

A..si nu m-am uitat prea mult dar am impresia ca e pentru benzina modelul asta, iar ca si model am vazut pt e46 si e90..dar nu m-am prea uitat mult.. :)

 

prea "animate" si cred ca nu m-as obisnui cu ideea ca imi afiseaza viteza in km pe cadranele mai mici..si nici culorile nu imi plac..si nici acele nu sunt prea vizibile noaptea (ziua e ok)...daca mai gasesti si alte modele posteaza-le ca poate ma bag si eu

 

Din cate am vazut, scoti alimentarea de la vechile cadrane si le bagi in acestea noi.. cred ca de aici si treba cu acele.. de fapt nu sunt luminate deloc.. am intrebat si pe forumul asta international..deocamdata astept un reply.. em ma gandeam la ceva gen o mufa dubla..sa fie conectate ambele cadrane..astea moi fiind opace banuiesc ca blocheaza complet lumina de la cele vechi, dar astfel sunt luminate acele..(ma gandeam si eu asa.. ;) ), intensitatea luminii se controleaza normal din buton.

Daca s-ar gasii o solutie mie mi se par mult mai dragute si mai elegante atat pe zi cat si pe noapte, decat cele de "plasma"...

Edited by VirgilO
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic...sper sa nu dea ca nuca in perete ...pt ca bordul de e46 este incantator ,dar nu este asa futurist si s-ar putea sa fie contrastul prea mare intre restul bordului si cadrane ...eu am navi mare si o pot folosi si pe albastru sa mai atenuez din diferenta de culoare a luminii produsa de cadrane ,dar cei care nu au?! au portocaliu peste tot si ceva cu albastru in bord...:)
Link to comment
Share on other sites

intrebare...pentru ce model de e46 sunt?..ca eu acul de la consum instantaneu il am invers pozitionat.. :)

 

si chestia cu consumul e americana adica cati km faci cu un galon..invers decat la noi. Asa masoara ei km la galon, nu, ca si la noi cu litri la suta de km..

 

 

Ei masoara in MPG, adica cate mile faci cu un galon :)

 

Dar nu inteleg faza cu 3D. Cum sunt 3D? Ca nu mi se par mai iesite in relief decat alea oem.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic...sper sa nu dea ca nuca in perete ...pt ca bordul de e46 este incantator ,dar nu este asa futurist si s-ar putea sa fie contrastul prea mare intre restul bordului si cadrane ...eu am navi mare si o pot folosi si pe albastru sa mai atenuez din diferenta de culoare a luminii produsa de cadrane ,dar cei care nu au?! au portocaliu peste tot si ceva cu albastru in bord...:)

 

Si eu m-am gandit la chestia cu cromatica.. acum depinde de gusturile fiecaruia..si la mine e totul OEM, nu sunt prea sigur cum arata, da..

Oricum sunt multi care deja, au radiouri aftermarket .. deci nu ar mai fii diferenta chiar asa mare.. ;)

 

 

 

intrebare...pentru ce model de e46 sunt?..ca eu acul de la consum instantaneu il am invers pozitionat.. :)

 

si chestia cu consumul e americana adica cati km faci cu un galon..invers decat la noi. Asa masoara ei km la galon, nu, ca si la noi cu litri la suta de km..

 

 

Ei masoara in MPG, adica cate mile faci cu un galon :)

 

Dar nu inteleg faza cu 3D. Cum sunt 3D? Ca nu mi se par mai iesite in relief decat alea oem.

 

Da ai dreptate la mile pe galon ma gandeam :)

Chestia cu 3d e mai mult marketing..ei zic ca au efectul asta pentru ca sunt pe mai multe nivele.."multy layered" asta se vede in pozele de la ei de pe site.

Edited by VirgilO
Link to comment
Share on other sites

tot nu inteleg un lucru..setul acesta vine cu acele indicatoare ale lui?..nu vad cum faci transformarea altfel la consumul instantaneu...eu il am invers(diesel) si din cate stiu nici la benzina nu arata asa doar ca la benzina difera valorile(pana la 30l/100km)...am inteles ca e altfel masurarea consumului instantaneu ,dar indicatorul trebuie sa fie la fel ca altfel nu se potriveste mah...baga o intrebare pe forumul ala international..:)
Link to comment
Share on other sites

Ps ..mai sus am grsit au pt E46 si E36.. nu E90..

 

tot nu inteleg un lucru..setul acesta vine cu acele indicatoare ale lui?..nu vad cum faci transformarea altfel la consumul instantaneu...eu il am invers(diesel) si din cate stiu nici la benzina nu arata asa doar ca la benzina difera valorile(pana la 30l/100km)...am inteles ca e altfel masurarea consumului instantaneu ,dar indicatorul trebuie sa fie la fel ca altfel nu se potriveste mah...baga o intrebare pe forumul ala international..:)

[/quote

 

Nu. Indicatoare sunt ale noastre ..e exact la fel, sistemul de masura e altul ...deci gradatia la noi incepe de la 0 adica sa zicem cel mai eficient consum :) si turand creste valoare, consumi mai mult...la ei arata invers prima valoare 0 la noi adica ideala, :) la ei corespunde cu 50 adika cu un singur galon faci 50 de mile, adica cel mai mic consum, deci tu cand accelerazi in sistmul lor scad numarul de mile pe care le poti face cu un galon..astfel descrescand gradatia spre 0 km, pe care ii poti face cu un galon :)

Sper ca m-am facut inteles, nu sunt prea bun la explicat chestiile astea (tare ciudat mi se pare sistmul lor imperial..)

Edited by VirgilO
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze...nu stiu la ce ma gandeam sau ce bord aveam in minte de aveam impresia ca acel ac e rasturnat...da e identic sistemul... pai hai sa vedem daca gasim vreo solutie sa luminam acele indicatoare si sa speram ca exista si pt diesel ca eu am diesel ....daca se poate ma poti lua si pe mine in calcul(la urma urmei daca nu imi place le dau jos:) )
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.