Jump to content

probleme cheie X6


neculaalex

Recommended Posts

de fapt depinde ce cuvant e vizat ca forma initiala, ambele fiind adjective si cu acelasi sens, "acru - acri" sau "acriu - acrii". astfel pot fi admise drept corecte ambele forme, "acri" sau "acrii".

 

oricum irelevant. si frumos e ca discutia sa inceteze aici, pt ca e pe langa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cei de la BMW se laudau ca au bagat cea mai noua tehnologie.

 

 

Sa zicem ca in decursul anilor o cheie se strica, alta o pierzi si la un moment una o uiti in masina.

 

 

Ce faci ? Spargi geamul?

 

Sunt sigur ca neamtul s-a gandit si la asta.

Sunt sigur ca se poate descuia mecanic intr-un anumit mod. Cred ca este o baza de date care sticheaza codul de cheie dupa VIN.

 

S-au convins multi cred de serviciile BMW din romania <_<

 

 

Iar in legatura cu baiatul ala ce deschide masini prin magie.prin iasi.... Am sunat la 112 si am zis ca am uitat cheia la o skoda superb din greseala in masina.(se intampla si la case mai mari). Pana la urma am spart geamul.

Link to comment
Share on other sites

cred ca ar fi mai elegant sa nu se inchida masina daca o cheie se afla in interiorul ei. nu e imposibil, am impresia ca si exista astfel de solutii.

 

mai tare a fost o data cand am incuiat pe cineva in masina din greseala, s-a apasat cheia in buzunar si efectiv nu a mai putut sa iasa pana nu am venit eu. a incercat toate butoanele posibile de o gramada de ori.

 

inca o chestie de care s-au plans multi la bmw. daca moare bateria, e un chin sa o schimbi.

 

nimic nu e perfect.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu vad de unde si pana unde manelism in expresia cu strugurii din moment ce expresia este mult mai veche decat orice manelist...

 

In fine...ca sa revenim la subiect...

 

Exista chei normale (apesi pe buton si cheia trimite un semnal criptat catre masina) si chei mai sofisticate:

-chei pt acces pasiv:masina emite pe cateva bobine semnal catre cheie pe unde lungi iar aceasta se trezeste si raspune masinii pe o frecventa radio gen 315MHz, 434MHz sau 868 (parca) MHz

-chei bidirectionale care pot receptiona date de la masina ca sa poti interoga masina si sa afiseze starea masinii (incuiata, descuiata,alarama ON/OFF etc.)

-chei long range care bat cateva sute de m avand buton de panic (se apasa panic si masina suna sau lumineaza, ambele etc. ca sa fie reperata in parcare)

-chei cu GPS care indica pe display unde se afla masina - mi se pare ca sunt doar in stadiu de prototip

 

Ca sa nu se incuie masina cu cheia inauntru, cheia trebuie sa fie pasiva. Orice masina care are sistem de acces pasiv (comfort access) poate avea acest feature... Este o chestiune de soft doar. Trebuie doar sa fie implementata sau activata aceasta functie in soft...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
... stii cum e: strugurii sunt acrii, cu o anvelopa de X6 eu imi iau 4 de logan...etc.

 

...

 

2. Nu mai bägati placa asta de manelisti cu strugurii .

aici l-ai plagiat pe POLEPOSITION!era replica lui..

 

arata-mi un post de-al meu in care spun textul de mai sus <_<

 

hai repejor, ca se topeste inghetata !

Link to comment
Share on other sites

Cei de la BMW se laudau ca au bagat cea mai noua tehnologie.

 

 

Sa zicem ca in decursul anilor o cheie se strica, alta o pierzi si la un moment una o uiti in masina.

 

 

Ce faci ? Spargi geamul?

 

Sunt sigur ca neamtul s-a gandit si la asta.

 

Comanzi alta cheie.Poate la asta s-au gandit. :)

Pe langa asta exista optiunea de a deschide masina cu ajutorul sistemului BMW Assist.Nu cred ca este deocamdata valabil in Europa, insa in viitorul apropiat sigur va fi.

 

dar atata timp cat are doar un amarat de logan...

 

Logan-ul este amarat? :bashwall:

Probabil este rarefiat aerul, acolo, sus... <_<

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Cei de la BMW se laudau ca au bagat cea mai noua tehnologie.

 

 

Sa zicem ca in decursul anilor o cheie se strica, alta o pierzi si la un moment una o uiti in masina.

 

 

Ce faci ? Spargi geamul?

 

Sunt sigur ca neamtul s-a gandit si la asta.

Sunt sigur ca se poate descuia mecanic intr-un anumit mod. Cred ca este o baza de date care sticheaza codul de cheie dupa VIN.

 

S-au convins multi cred de serviciile BMW din romania <_<

 

 

Iar in legatura cu baiatul ala ce deschide masini prin magie.prin iasi.... Am sunat la 112 si am zis ca am uitat cheia la o skoda superb din greseala in masina.(se intampla si la case mai mari). Pana la urma am spart geamul.

daca te referi la ala din spate la Mall Moldova,e varza baiatul.s-a laudat ca-mi deschide portbagajul(acolo am uitat cheia)fara sa lase o urma si pan la urma mi-a stricat butucul.sa nu mai vb de onorariu 300 ron acu 2 ani

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

sigur exista o modalitate de a deschide masina, orice se poate deschide. e o problema de pricepere - deci bani si timp - iarasi bani.

 

nu cred ca pe forum sar baietii cu servicii de 'deschis' masini.

 

iar amicul nostru uituc suduia tocmai o chestie buna, sa nu poti deschide/fura o masina asa usor.

 

exista kituri de deschis usile, iti faci cheia usor. (in germania exista firme de genula asta, la noi nu cred). la noi nu stiu daca are cineva. este o problema mecanica se rezolva. cu motorul e mai greu, trebuie sa pacalesti transponderul.

 

oricum ar fi, eu zic ca cel mai ieftin iesi cu geamul spart :)

Edited by cipresu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.