Jump to content

Lichid spalare parbriz


cipus

Recommended Posts

Mai sincer nu cred ca e asa important ,eu nu ma uit la firma dar nici cel mai ieftin nu il iau, adica ma uit la pret :) :) oricum daca vrei sa fii super atent ,vara cand iei concentrata sa nu pui apa de la robinet,ci apa distilata ,mai costa si aia ceva ceva dar e fara impuritati. oricum nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme din cauza lichidului de parbriz. :blink:
Link to comment
Share on other sites

pe mine m-ar interesa un lichid foarte bun :

- care sa curete si insectele de pe parbriz si urmele de grasime pe care le lasa acestea

- sa nu faca multa spuma

- sa aiba un miros placut (si sa nu miroasa a alcool in masina) :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu iau sticla, bidonu', punga cea mai mare si cea mai ieftina. Vara apa

 

 

 

PS

am pus o data cam 150ml de antigel......imi ramasese in sticla si nu stiam ce sa fac cu el......am vazut ca mai aveam jumate de lichid in vas si.........am scapat de antigelu ramas :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu vara iau un bidon de 5l d-ala de apa plata pun putin cilit sau ce solutie de spalat vase gasesc prin bucatarie si restul apa....curata foarte bine. :blink:

67938[/snapback]

mie mi se consuma foarte repede lichidul de parbriz...da' foarte repede :) , de exemplu, ultima oara am pus dimineata cand am plecat din craiova, am ajuns in buc unde m-am plimbat cam 2 ore prin oras si mi s-a aprins beculetul. e adevarat ca era zapada si foloseam ala la fiecare 5 minute, dar totusi..o zi? :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se consuma foarte repede lichidul de parbriz...da' foarte repede  :blink: , de exemplu, ultima oara am pus dimineata cand am plecat din craiova, am ajuns in buc unde m-am plimbat cam 2 ore prin oras si mi s-a aprins beculetul. e adevarat ca era zapada si foloseam ala la fiecare 5 minute, dar totusi..o zi?  :)

68087[/snapback]

 

Si la mine se consuma destul de repede mai ales seara cand merg cu farurile aprinse ca deh le spala.

Link to comment
Share on other sites

mie mi se consuma foarte repede lichidul de parbriz...da' foarte repede  :blink: , de exemplu, ultima oara am pus dimineata cand am plecat din craiova, am ajuns in buc unde m-am plimbat cam 2 ore prin oras si mi s-a aprins beculetul. e adevarat ca era zapada si foloseam ala la fiecare 5 minute, dar totusi..o zi?  :)

68087[/snapback]

Mie mi se consuma mai repede ca motorina in anotimpul asta :) .

Link to comment
Share on other sites

eu am mai auzit de alcool tehnic cu apa si putin Pur pentru smell

68152[/snapback]

 

Sa nu mai pui pur, am pus eu mai demult la o fosta masina ... se usca pe plafon dupa ce spalam parbrizu si dupa un timp mi-a mancat vopseaua .. se vedeau asa niste dungi pe vopsea. Parerea mea sa se puna ori apa, ori lichid de spalat arbriz, nu pur sau dero :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu consum de obicei la un rezervor 6 litri de lichid. EvoX de la Mol. Sau de la OMV, nu mai stiu cum se cheama. Cam scumpa distractia. Asta seara am platit 48 lei pe 3x2l. Mai am o jumatate de sticla. Chiar si asa ma enerveaza cand parbrizul se murdareste si nu pare sa se mai curete.

 

Vara iau lichid de vara si mai adaug 1-2 litri de apa distilata.

Link to comment
Share on other sites

Vara la un drum mai lung daca sant ganganii pe drum se consuma al naibii de repede lichidul.

Iau lichid de la metro de obicei si vara mai pun si jumate apa. Cred insa ca o sa caut altceva ca in ultimul timp au schimbat reteta si pute a alcool puturos de nu poti sta nici in masina.

Pentru rezervorul de lichid concentrat folosesc ori lichid de la BMW ori de la OMV. Au unul excelent in sticlute mici parca de 0.5 l.

Edited by bimmer
Link to comment
Share on other sites

Mirosul e un element foarte important pentru mine. Era un EvoX cu miros de scortisoara. Nu mai gasesc acum... :)

68239[/snapback]

 

Nu m-am gandit pana acum ca amaratul ala de lichid pe care-l bag ar putea avea un miros placut. Si ca mirosul ar putea fi un criteriu de alegere.

Maine ma duc sa caut si eu. Daca tot dau un ban macar sa nu ma tin de nas :blink:

Edited by bimmer
Link to comment
Share on other sites

eu iau ala de suna cu chevron de la omv ... mai iau bidonasu ala de 1l de la omv ..... si nu mai stiu ce am bagat odata cand eram pe drummm..... ca a fost cel mai bun lichid de parbriz.... de atunci tot mai cercetez dar nu gasesc nimic ! asa ca...... bag de la omv...... e relativ ok ca pret... 150-160mii nu mai stiu parca 3l..... cum am 5,3l mai completez cand e cald cu o sticla de apa de mineralizata, sau iau 2 bidonase d'alea.....
Link to comment
Share on other sites

eu iau ala de suna cu chevron de la omv ... mai iau bidonasu ala de 1l de la omv ..... si nu mai stiu ce am bagat odata cand eram pe drummm..... ca a fost cel mai bun lichid de parbriz.... de atunci tot mai cercetez dar nu gasesc nimic ! asa ca...... bag de la omv...... e relativ ok ca pret... 150-160mii nu mai stiu parca 3l..... cum am 5,3l mai completez cand e cald cu o sticla de apa de mineralizata, sau iau 2 bidonase d'alea.....

68310[/snapback]

 

Bai oamenilor voua vi se pare normal sa dati 150.000 p 3l ?eu il consum cam in 3 zile toamna/iarna.Mie mi se pare scump.

Link to comment
Share on other sites

eu iau ala de suna cu chevron de la omv ... mai iau bidonasu ala de 1l de la omv ..... si nu mai stiu ce am bagat odata cand eram pe drummm..... ca a fost cel mai bun lichid de parbriz.... de atunci tot mai cercetez dar nu gasesc nimic ! asa ca...... bag de la omv...... e relativ ok ca pret... 150-160mii nu mai stiu parca 3l..... cum am 5,3l mai completez cand e cald cu o sticla de apa de mineralizata, sau iau 2 bidonase d'alea.....

68310[/snapback]

 

pai de 160mii bag 5l de benzina si ma duc pana la serv si inapoi :)

si ca sa fie si vizibilitatea buna fac asa: iau o sticla de 2,5l o umplu cu H2O fac o gaurica in dop si cand nu se mai vede prin parbriz se deschide trapa si se da cu apa pe parbriz sau pt cei fara trapa se deschide geamu :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Prieteni, eu unul la toate masinile pe care le-am avut (Oltcit, 2 Dacii, Cielo, Opel Astra, Opel Vectra, E39) am pus doar apa + spirt + pur (sau ceva similar) si n-au avut nici pe dracu nici una. Daca tineti la miros..adaugati si un parfumant in loc de spirt ..

 

Eu nu zic ca procedez corect..ci doar ca procedez..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.