Jump to content

E90 second hand de la dealeri BMW Germania! E o afacere?


greaper

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe forum pentru ca vreau sa achizitionez un BMW seria 1 sau seria 3( as prefera seria 3) 2006-2007 SH si sunt interesat daca cineva a achizitionat direct de la dealeri BMW din Germania. Eu am cautat pe http://www.bmw.de/de/de/index.html la sectiunea Gebrauchtwagensuche si ar fi ceva oferte interesante. Care este experienta voastra cu acest mod de cautare/achizitionare a masinii? Am un cunoscut care asa a procedat, totusi nu am prea multe informatii de la el( el a considerat ca e mai sigur asa). Ce stiu in momentul acesta este ca o masina cumparata de la dealer BMW inseamna in general pret cu 10-15% mai mare fata de restul ofertelor de pe mobile/autoscout, dar oare acest pret mai mare inseamna si calitatea garantata? De asemenea nu am gasit nicaieri ce inseamna BMW Premium Selection. E vreun fel de garantie? Sau ofera BMW vreun fel de garantie care sa fie valabila si in Rom. Am auzit de asemenea tot felul de povesti conform carora cei de la BMW scapa de masinile de teste in acest fel si ca aceste masini ar fi foarte chinuite.

In concluzie, daca cineva a mai facut asa ceva si poate sa dea mai multe detalii despre evolutia masinii sau problemele intampinate, as fi incanat sa aflu mai multe.

 

PS: sper ca nu s-a mai discutat despre asta!

 

 

Scuze, s-a blocat cand trimiteam si vad ca am trimis de 2 ori!

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat masina 525 d - E60 din 2005 de la un dealer BMW mai sus de Berlin. Masina are 3 ani mi sa spus ca a fost luata in leasing si cand sa terminat leasingul a fost adusa inapoi.

In primul rand am fost impresionat ca masina arata impecabil , polishata si tapiteria curatata (piele) . Cand se aduce o masina la ei se face verificarea din bara in bara plus ca toate revizile au fost facute la ei si cunosc masina . MI-au dat roata de rezerva noua trusa de scule si cric , covorase cadou . Eu am fost foarte multumit de serviciile oferite de ei si de masina sunt foarte incantat .

M-am bucurat ca nu am luat masina de la turci sau arabi si am luat-o de la un neamt autentic ! Bafta la achizitionare!

Edited by jry_062000
Link to comment
Share on other sites

eu am luat masina de la dealer bmw, dar nu a vrut sa dea garantie in romania (stia el ce stia despre tara noastra...). masina a fost impecabila, polishata, tapiteria fara nici o pata si merge f bine. eu sincer iti recomand sa o iei direct de la dealer, cu europlus garantie (chiar daca nu da in romania, oricum in alta tara ai avea garantie 1 an, deci masina e buna). ei se cam feresc sa dea garantie la noi pentru ca daca se strica ceva la masina ei platesc reparatiile, nu bmw.
Link to comment
Share on other sites

ei platesc reparatiile pentru ca iti garanteaza pentru masina si e si un pic mai scumpa . Daca tot e perfecta ar trebui sa nu se teama de garantia asta.Mie mi-au dat garantie valabila si in Romania . Sper sa nu am nevoie de ea , nici acum nici dupa ce expira :)
Link to comment
Share on other sites

Salut!...daca este o afacere? Daca masina o cumperi pt tine, se merita sa o iei din Reprezentanta(uita de ideea cu masini de teste chinuite si apoi vandute, un neamt nu face niciodata asa ceva, mai ales ca-i vorba de o firma premium, BMW). Este mai scumpa decat ce ai gasi prin parcuri, dar se merita sa o iei din Rep. Aici sunt multe discutii si pareri...eu am cumparat-o pe a mea din Rep Germania in ian 2008, mai are garantie pana in martie 2009(pt mine acest lucru, garantia, a contat cel mai mult).Tu decizi !
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu E90 de la dealer BMW. Eu zic ca a meritat. Cam scumpa fata de restul dar stai mai linistit, nu te mai duci la nn teste, nu mai ai sentimentul ala de neincredere ca poate a vrut sa te insele careva. La mine nu mai era in garantie ca trecusera cei 2 ani dar nu am avut probleme majore pana acum in 10.000 km. O sa te cam stresezi daca vei dori sa o vinzi mai incolo ca o sa vezi ca multi au masini la fel ca a ta ca vechime, etc, dar la preturi mai mici.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.