Jump to content

se aude un zgomot la ambreiaj


umbra

Recommended Posts

a aparut o problema la masina. am facut vreo 50 de km si cand am parcat am observat ca atunci cind e scoasa din viteza in stationare se aude un zgomot ca si cum se atinge ceva care se roteste de alta suprafata. scoate un fel de harait. acunci cand tin pedala de ambreaj apasata zgomotul dispare. cand ii dau drumul reapare. are cineva idee ce se intampla. e ceva la ambreiaj??

multumesc.

 

a aparut o problema la masina. am facut vreo 50 de km si cand am parcat am observat ca atunci cind e scoasa din viteza in stationare se aude un zgomot ca si cum se atinge ceva care se roteste de alta suprafata. scoate un fel de harait. acunci cand tin pedala de ambreaj apasata zgomotul dispare. cand ii dau drumul reapare. are cineva idee ce se intampla. e ceva la ambreiaj??

multumesc.

 

nu tremura la plecare si merge bine.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta de la alte masini, suna a rulment de la trenul fix din cutie. Verifica in primul rand daca ai ulei in cutie. La mine la un Ford Ka a inceput cu fluierat, apoi un zgomot de metal frecat cand mergea la relanti si care disparea cand calcam ambreiajul. Era bushit unul din cei 2 rulmenti de la trenul fix, din cauza ca nu avea ulei cutia. tot pt ca nu a mers cu ulei, pinioanele s-au decalit si fluierau in toate treptele. Erau albastri dintii de la pinioane. a trebuit sa iau cutie de la SH si asa am rezolvat problema.

La alte masini (Laguna 2) incepe sa se auda zgomotul de pe la 100k km in sus si cica si daca schimbi rulmentul dupa vreo 50k km incepe sa faca iar. A mea facea la fel, insa era abia sesizabil, trebuia sa stii cum ar trebui sa nu faca si sa cunosti masina altfel nu-ti dadeai seama. Am mers asa cu masina 1 an vreo 50k km si nu se schimbase nimic in rau sau bine.

Oricum e de la cutie, pt ca in momentul in care calci ambreiajul decuplezi cutia de motor si nu se mai invarte trenul fix din cutie. Mergi la un mecanic totusi, daca e bun va descoperi ce are.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi din ambreiaj ar face zgomot la actionarea ambreiajului si la plecarea de pe loc. Din ce a povestit zgomotul dispare la debraiere, adica cand decuplezi cutia de volanta. De aia inclin spre cutie.

 

 

in cazul acesta as rezolva proglema cu un schimb de ulei de transmisie? sau trebuie sa desfac cutia?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.