Jump to content

mi-am pus comenzi pe volan


titu320i

Recommended Posts

in sfirsit m-au sunat cei da la cluj si mi-au adus partea de sus a volanului cu comenzile incorporate , trebuie sa specific ca am volan in 3 spite , ei bine azi dimineata a inceput aventura , la 10 am am intrat pe poarta , dupa ce mi-au luat masina , m-au invitat respectuaos in spatele geamului (bimemteles ) de unde puteam vedea aproape tot ce se intimpla , dupa 10 min a venit un asa zis mecanic ( la vreo 25 de ani) si a inceput sa traga ca disperatu de airbagul ( claxon) , am ramas mut ,( stiam de pe forum si printasem oricum modul de schimbare a consolei cu comenzi) nu trebuia sa traga , erau 3 suruburi in spatele volanului. Dupa ce 5 minute ficiorul s-a proptit si tras in volanul meu , nu am mai rabdat , m-am dus la el si i-am aratat suruburile i-am zis ca sunt imbusuri si ca se demonteaza f. usor . de aici a inceput toata tevavura , sefi si sefuletzi se uitau urit la mine si deabia daca isi deschideau gura , in fine , m-am intors dupa sticla iarasi , nu trece mult si vine un alt ficior istet care cu ti9gara in gura a intrat in masina mea si s-a apucat din nou ca un disperat sa traga de volan :blink: am crezut ca mor , am mers din nou la ei si i-am rugat respectuos sa imi de-a consola , o platisem inainte , ca o voi monta eu , ei bine de data asta au unceput astia sa fiarba , nu mi-au dato dar au chemat pe un al trei-lea mecanic , cu basca in cap , iar asta stia intradevar , ei bine dupa aprox o ora era gata , am fugit sa imi vad masina :) dar :) cind m-am uitat mai artent an obs ca : consola era pusa strimb ( citiva milimetri dar ce naiba e bmw) airbagul ( claxonul era impins intr-o parte ) partea argintie cu cea de plastic nu era imbinata la fel in ambele parti , ( era vb doar de o clema dar oricum eram la un sevice autorizat bmw ) Nu am mai zis nimic am platit 10 milioane si am plecat cit mai repede .

nu vreau sa par siciit dar , atita timp cit au un tari piperat ma stept si la servicii de top , aaa si sa nu uit , toti damblagii astia de mecanici se asezau pe scaunele mele fara sa isi puna husa protectoare , ( josnic)

ei bine in concluzie eu ce va propun , ar putea fi facuta o sectiune pe forum in care daca avem probleme la un anumit mecanic sau service , sa putem sa ii dam o bulina neagra , in timp s-ar face un fel de harta a service -urilor proaste si am stii sa le ocolim

 

binenteles ca am ajuns acasa ( in bistrita ) m-am dus la bunul meu prieten ( si mecanic , are propriul service ) si incet si cu rabdare am remediat toate timpeniile celor de la ab cluj

 

si inca ceva , multumesc tuturor celor care mai posteaza pagini cu informatii tehnice , schite, desene, sau ....etc nici nu stiti ce folositoare sunt

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, si sa te bucuri de ele :blink: Ce tzi sa intamplat e tipic pt tzara in care traim .. asta e .. nu prea ai ce sa fac. Eu am patzit la un service Bosch, cand am vrut sa imi regleza frana de mana ... mi-au spus ca nu se poate :) trebe schimbati sabotii... pana la urma am reglat-o eu in curte la mine... si a doua zi am mers la ei si le-am spus ca se poate regla .. pareau foarte indiferenti ... . Tempomatul iltzi merge ? Eu zic ca e cea mai folositoare comanda din cele ce sunt pe volan.
Link to comment
Share on other sites

in sfirsit m-au sunat cei da la cluj si mi-au adus partea de sus a volanului cu comenzile incorporate , trebuie sa specific ca am volan in 3 spite , ei bine azi dimineata a inceput aventura , la 10 am am intrat pe poarta , dupa ce mi-au luat masina , m-au invitat respectuaos in spatele geamului (bimemteles ) de unde puteam vedea aproape tot ce se intimpla , dupa 10 min a venit un asa zis mecanic ( la vreo 25 de ani) si a inceput sa traga ca disperatu de airbagul ( claxon) , am ramas mut ,( stiam de pe forum si printasem oricum modul de schimbare a consolei cu comenzi) nu trebuia sa traga , erau 3 suruburi in spatele volanului. Dupa ce 5 minute ficiorul s-a proptit si tras in volanul meu , nu am mai rabdat , m-am dus la el si i-am aratat suruburile i-am zis ca sunt imbusuri si ca se demonteaza f. usor . de aici a inceput toata tevavura , sefi si sefuletzi se uitau urit la mine si deabia daca isi deschideau gura , in fine , m-am intors dupa sticla iarasi , nu trece mult si vine un alt ficior istet care cu ti9gara in gura a intrat in masina mea si s-a apucat din nou ca un disperat sa traga de volan  :blink:  am crezut ca mor , am mers din nou la ei si i-am rugat respectuos sa imi de-a consola , o platisem inainte ,  ca o voi monta eu , ei bine de data asta au unceput astia sa fiarba , nu mi-au dato dar au chemat pe un al trei-lea mecanic , cu basca in cap , iar asta stia intradevar , ei bine dupa aprox o ora era gata , am fugit sa imi vad masina  :)  dar :)  cind m-am uitat mai artent an obs ca : consola era pusa strimb ( citiva milimetri dar ce naiba e bmw) airbagul ( claxonul era impins intr-o parte ) partea argintie cu cea de plastic nu era imbinata la fel in ambele parti , ( era vb doar de o clema dar oricum eram la un sevice autorizat bmw )  Nu am mai zis nimic am platit 10 milioane si am plecat cit mai repede .

      nu vreau sa par siciit dar , atita timp cit au un tari piperat ma stept si la servicii de top , aaa si sa nu uit , toti damblagii astia de mecanici se asezau pe scaunele mele fara sa isi puna husa protectoare , ( josnic)

ei bine in concluzie eu ce va propun , ar putea fi facuta o sectiune pe forum in care daca avem probleme la un anumit mecanic sau service , sa putem sa ii dam  o bulina neagra , in timp s-ar face un fel de harta a service -urilor proaste si am stii sa le ocolim 

 

      binenteles ca am ajuns acasa ( in bistrita ) m-am dus la bunul meu prieten ( si mecanic , are propriul service )  si incet si cu rabdare am remediat toate timpeniile celor de la ab cluj

 

  si inca ceva , multumesc tuturor celor care mai posteaza pagini cu informatii tehnice , schite, desene, sau ....etc    nici nu stiti ce folositoare sunt

68367[/snapback]

da , functioneaza si tempomatul , toate functioneaza ok

Link to comment
Share on other sites

da , functioneaza si tempomatul , toate functioneaza ok

68369[/snapback]

 

ehehe... data viitoare cand treci p-aici sa-mi zici si mie, ca bem o cafea. (eu lucrez chiar in spatele service-ului AB Cluj)

 

si eu vreau sa-mi pun comenzi. dar in mod sigur nu voi apela la domnii mai sus mentionati... eventual folosesc metoda suna un prieten.

 

ciudat totusi ce zici tu, eu de cate ori i-am vazut plimbandu-se cu masinile pe aici, aveau huse pe scaune. cel putin la 7-ari asa fac. acuma e drept ca de cate ori intru acolo sunt lasat cam la urma, ca deh', sunt un parlit cu un biet e46...

 

cat a costat (in lei) treaba? fara manopera m-ar interesa...

am inteles ca-i aprox 150 euro piesa + 50 cablurile.

Link to comment
Share on other sites

da , functioneaza si tempomatul , toate functioneaza ok

68369[/snapback]

 

Masina ta era prevazuta cu tempomat inainte? ...sau dupa ce ti-ai montat comenzile pe volan ai observat ca a devenit functionabil?

Eu am un 320d facelift model 2002 si as vrea sa stiu daca tempomatul devine functionabil odata cu montarea (corecta) a comenzilor de pe volan sau ar mai trebui existe vreun sistem, ceva in plus.

WLF tu te mai pricepi, ai idee?

Mentionez ca si masina mea are volan sport in 3 spitze.

Edited by sarpe74
Link to comment
Share on other sites

Masina ta era prevazuta cu tempomat inainte? ...sau dupa ce ti-ai montat comenzile pe volan ai observat ca a devenit functionabil?

Eu am un 320d facelift model 2002 si as vrea sa stiu daca tempomatul devine functionabil odata cu montarea (corecta) a comenzilor de pe volan sau ar mai trebui existe vreun sistem, ceva in plus.

WLF  tu te mai pricepi, ai idee?

Mentionez ca si masina mea are volan sport in 3 spitze.

68427[/snapback]

 

trebuie sa mearga tempomatul , odata cu montarea butoanelor , dar ca sa fi sigur poti sa suni la ab si sa verifici

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

cam tarziu, dar sa imi dau si eu cu parerea: 10 milioane?!? :wtf:

Pai puteai sa iti iei tot volanul (fara airbag) cu tot cu comenzi cu vreo 150$ de pe ebay, inca vreo 20-30 transportul, si continea si intructiuni de montare, ca sa il pui tu singur..

Legat de service-uri.. stiu doar ce am citit pe aici pe forum despre serviceuri...dar nu cred ca o sa merg intr-un asemenea loc nici macar la schimbarea filtrelor...pai ce jogodie sa fii sa iei banii pe ulei, si sa zici ca l-ai schimbat, si de fapt sa il lasi tot pe ala vechi :blink: ...iti bati joc de lucrul meu, eu imi bat joc de tine si pun o gasca de homosexuali sa te aranjeze, cu ulei cu tot >:)

Sunt atatea DIY-uri pe net, ca crek poti sa iti schimbi si motorul singur :)

 

Se simte utilitatea comenzilor pe volan, sau sunt doar de moft ca nu te mai intinzi cu dreapta sa schimbi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.