Jump to content

Vreau sa-mi cumpar un E46 - Euro 4


voxtony75

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar din germania un E46 318i cu 4 usi. Imi poate spune cineva din ce an s-a facut cu euro 4 modelul asta, Si daca in actele de germania este denumit tot euro 4 sau la ce ar trebui sa ma uit ca sa fiu sigur ca imi aduc cu euro 4?

 

Va multumesc!

Al meu cand l-am adus (318, 2003, 143 cp) era euro4.

Din cate stiu eu, din 2002 au bagat facelift, se poate si la finele lui 2001.

Cele facelift toate sunt euro4.

Va scrie in brief.

Link to comment
Share on other sites

motoarele pe benzina sunt euro 4 chiar si inainte de 2002. important este sa te uiti pe brieful de germania sa scrie EURO 4 si nu D 4. Normele D4 sunt sub euro 4 in germania. In romania e posibil sa iti iasa euro 3 daca este D4 in germania.
Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca Euro 4 din Germania, nu este acelasi cu Euro 4 de aici ...am vz cazuri la RAR cand masina desi era Euro 4, a fost trecuta in acte Euro 3. Acelasi lucru si la Euro 2 cu Euro 3, etc ...

Clar, dar daca are facelift, si e motorul ce are 143 de cai, 100% in orice caz e euro 4 in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca Euro 4 din Germania, nu este acelasi cu Euro 4 de aici ...am vz cazuri la RAR cand masina desi era Euro 4, a fost trecuta in acte Euro 3. Acelasi lucru si la Euro 2 cu Euro 3, etc ...

 

 

sincer nu am auzit nici un caz de genul acesta. Norma euro este o norma de poluare valabila pentru toate tarile europene. NU are cum euro 4 din germania sa nu fie la fel ca euro 4 din romania. Singura diferenta este ca nemtii au niste norme intermediare cele cu "D". La acele norme este posibil sa iasa in romania cu o clasa mai jos. D4 sa iasa euro 3

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca Euro 4 din Germania, nu este acelasi cu Euro 4 de aici ...am vz cazuri la RAR cand masina desi era Euro 4, a fost trecuta in acte Euro 3. Acelasi lucru si la Euro 2 cu Euro 3, etc ...

 

 

sincer nu am auzit nici un caz de genul acesta. Norma euro este o norma de poluare valabila pentru toate tarile europene. NU are cum euro 4 din germania sa nu fie la fel ca euro 4 din romania. Singura diferenta este ca nemtii au niste norme intermediare cele cu "D". La acele norme este posibil sa iasa in romania cu o clasa mai jos. D4 sa iasa euro 3

Mai citeste pe forum,foloseste functia search, au fost cazuri in care euro2 din brief a iesit NON EURO la R.A.R. , si alte cazuri similare...

In Romania orice e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca Euro 4 din Germania, nu este acelasi cu Euro 4 de aici ...am vz cazuri la RAR cand masina desi era Euro 4, a fost trecuta in acte Euro 3. Acelasi lucru si la Euro 2 cu Euro 3, etc ...

mi sa intamplat si mie ,cand mi-am adus bmw e46 318d an fabr 2004,masina e euro 4,iar taranul asta de aici mi-a zis ca e euro 3 :),apoi a trebuit sa sun la bmw Munchen ca sa se convinga astia de aici ca e euro 4

cand mergi la R.A.R,te intreaba daca i-ai facut fumu` :).

vezi ca aia de acolo au doar 5 culori:alb,negru,gri rosu si galben :)

masina mea e albastra da mi-a trecut-o in talon ca ii gri

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca Euro 4 din Germania, nu este acelasi cu Euro 4 de aici ...am vz cazuri la RAR cand masina desi era Euro 4, a fost trecuta in acte Euro 3. Acelasi lucru si la Euro 2 cu Euro 3, etc ...

 

Asa ceva nu exista. Daca masina e trecuta in brief EURO 4 (nu D4, care e cu totul altceva), atunci E4 va iesi masina si in RO.

Poate au fost cazuri cand inspectorii RAR, pt a scoate ceva bani de la fraieri, i-au pacalit pe acestia ca nu iese Euro 4.

Link to comment
Share on other sites

Initiatorul acestui topic se pare ca nu a precizat, vrea diesel sau benzina.

Diesel e euro 4 mai tarziu ca un benzinar, cu 2 ani chiar.

Eu vorbeam de benzina.

Eu stiu si caz sigur, unde scria e1 pe brief si a fost scos euro 2 la rar, stiu si masina ce avea euro 2 in brief, si a iesit non euro.

Aici nu e vb de spaga, sau ceva de genu asta.

Ei baga datele in sistemul central, si de la bucuresti le vine inapoi raspunsul, ce norma de poluare are fiecare masina.

NU decide inginerul de la RAR asta.

Link to comment
Share on other sites

initiatorul a precizat ca vrea 318 i, asta inseamna benzina. Sunt mandru ca Romania este o tara asa de dezvoltata, unde inginerii romani sunt mai tari ca inginerii nemti. In romania cred ca au aparut si normele euro8. Asta e culmea ingineriei auto , neamtul zice ca e euro2 si romanu o trece non-euro. Sa inteleg ca dacia berlina in Germania raspunde normelor de poluare euro 3???
Link to comment
Share on other sites

initiatorul a precizat ca vrea 318 i, asta inseamna benzina. Sunt mandru ca Romania este o tara asa de dezvoltata, unde inginerii romani sunt mai tari ca inginerii nemti. In romania cred ca au aparut si normele euro8. Asta e culmea ingineriei auto , neamtul zice ca e euro2 si romanu o trece non-euro. Sa inteleg ca dacia berlina in Germania raspunde normelor de poluare euro 3???

Nu am obsevat.

My bad.

Insa e adevarat,romanii fac legea la rar, la numere, parca ei conduc lumea, te privesc cu aroganta si cateodata cu dispret. Scot ce euro vor se pare, irelevant fiind faptul ca in brief scrie clar EURO 2. Ei scot NON euro....

Nu stiu dupa ce tabele se iau, ca ar trebui sa fie unul si acelasi pentru TOATA Uniunea Europeana....

Noi avem altul se pare, al nostru..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.