Jump to content

Se invarte greu volanul?


chriss

Recommended Posts

2 prieteni care au alte masini, cand au condus masina mea au spus ca volanul se invarte cam greu. Eu sunt obisnuit cu el si nu mi se pare ciudat pentru ca nu merg cu alte masini ca sa vad diferente. Oricum, amandoi (nu se cunosc intre ei) mi-au spus ca tre sa tragi cam tare de volan, deci ca nu se invarte chiar asa usor cum ar trebui avand servo directie. Asta se intampla pe stradute printre blocuri, nu la viteza mai mare.

 

Voi ce spuneti? Stiti ceva ca la bmw sau macar la acest model (e46 fara FL) nu ar fi chiar asa "fleasca" volanul? Pe mine nu ma deranjeaza, dar mi-e sa nu fie un semn ca va ceda ceva (pompa/curea/etc). Lichidul este recent schimbat (l-am verificat, este roz) si este la nivel. Aerisire (se face?) n-am facut niciodata.

 

Mi s-a intamplat de vreo 2 ori sa aud ca un fel de pacanituri cand invarteam de volan. Dar se auzeau foarte incet (aveam muzica oprita si ma concentram sa ascult). Ceva pareri?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asa, ca sa nu incep sa ma ingrijorez :)

 

Daca stau si ma gandesc, imi amintesc ca am observat la un passat (modelul anterior) ca se invarte ca roata de la bicicleta. Aproape ca nu opune nicio rezistenta.

 

Si la c'eed la fel. Este un avantaj ca este mai tare la bmw?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea cunosc alt bmw :) Poate am sa vin la vreo intalnire sa vedem ce si cum (sa vad cum sunt si altele, nu doar la servo; asa in general).

 

Nu cred ca ar fi vreo problema la mine. Nu este chiar atat de rau. Cred ca asa este la bmw. Cum spuneam, nu ma deranjeaza.

Link to comment
Share on other sites

Sa vezi cum este fara sevo, mai mult decat super oferta, nu imi mai mere caseta la mine si curge , trag de volan ca de cai morti, intr-un fel mi se pare mai bine cu volanul un pic mai greu, iti ia ceva timp sa te obisnuiesti dar dupa aia este floare la ureche, ca si cu condusul, la inceput te dor picioarele si faci febra musculara, dupa aia iti trece.
Link to comment
Share on other sites

Asta e primul lucru pe care l-am observat la primul meu BMW cand m-am urcat pentu prima oara in el. Mecanicul mi-a spus ca toate fac asa...e o chestie de feeling si are dreptate. Incearca sa mergi cu o Toyota sau o Bora. Merge mult mai usor volanul insa nu o simti la fel de bine. Cred ca BMW a considerat ca e mai bine ca o parte din conexiunea la roti sa o simti direct si nu 100% prin servo.
Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu , coupe-ul care il conduc acum are si servotronic si culmea SE MISCA mai greu decat la cea veche , din 2000 , un 320d fara servotronic . Diferenta am simtit-o in prima secunda cand m-am urcat .

 

Am condus mai multe E46 cu si fara facelift ..... la cele non-facelift parca se misca mai usor volanul decat la cele face lift !

Link to comment
Share on other sites

Unul din motivele pt. care BMW prefera directia mai grea este ca, in acest mod, momentul in care pierzi aderenta puntii fata il simti imediat prin usurarea brusca a volanului, si astfel poti lua masurile de redresare cuvenite. Am mers cu un A6 cu o directie atat de usoara incat pur si simplu nu mi-am dat seama cand, la un fortaj, am inceput sa subvirez serios. Not a good feeling. :)

 

Iar la viteza mare, cum ii sta bine unei masini cu ADN sportiv, este clar pt. toata lumea de ce e nevoie de o directie mai grea.

Link to comment
Share on other sites

Clar la BMW invarti ceva mai greu volanul...Insa asta imi da senzatia ca am mai mult control asupra masinii! :) Simti cel mai bine lucrul asta daca vrei sa virezi stanga/dreapta la viteze mici(pana in 20-30 km/h) si incerci sa faci lucrul asta cu podul palmei.Volanul opune putina rezistenta si constati ca trebuie sa strangi volanul in mana ca sa iei virajul mai usor...Servo-directia este mai "tare"la BMW,usile si inchid mai greu la BMW :) Ce urmeaza sa mai constatam? :)
Link to comment
Share on other sites

am mers cu un ford mondeo diesel si volanul se invartea greu fata de bmw meu

invarteam de volan la mine cu un deget, acum am schimbat bucsile de la bratele inferioare si merge un pic mai greu.

la skoda superb, volanul merge mai greu ca la mine si nu are joc deloc, cum se misca putin de volan, cum se misca si rotile, prea brutal... tot la bmw imi place cum merge servo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.