Jump to content

Se invarte greu volanul?


chriss

Recommended Posts

Pff!! Ce m-am bucurat cand am vazut atatea raspunsuri :).

 

Si mie imi place cum merge volanul. Simti drumul, simti masina, ai control mai bun. Dar mi se pare cam aiurea cand se urca vreunu la volan sa vada si el cum merge bmw`ul si zice ca se misca volanul greu.

 

Si usile imi plac; cum se inchid. Mereu le spun sa traga mai tare de usa (cine mai merge cu mine in masina de obicei nu inchide bine usa, pentru ca la bmw se inchid mai "zdravan").

 

Ma rog, problema lor. Avantajul nostru.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Spre exemplu , coupe-ul care il conduc acum are si servotronic si culmea SE MISCA mai greu decat la cea veche , din 2000 , un 320d fara servotronic . Diferenta am simtit-o in prima secunda cand m-am urcat .

 

Am condus mai multe E46 cu si fara facelift ..... la cele non-facelift parca se misca mai usor volanul decat la cele face lift !

 

Nu Âştiam cĂŁ existĂŁ Servotronic pe E46...

Link to comment
Share on other sites

Directia "mai tare" este intradevar mai precisa insa nu imi place cand dau in gropi si imi "sare" din mana volanul la fel de precis, dar probabil asta se intampla si din cauza jantelor (18")

Oricum, ca feeling nu se compara cu nimic din ce am mai condus pana acum. Am mers cu un Golf IV si la inceput m-am speriat putin, aveam impresia ca volanul nu e conectat la nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Unul din motivele pt. care BMW prefera directia mai grea este ca, in acest mod, momentul in care pierzi aderenta puntii fata il simti imediat prin usurarea brusca a volanului, si astfel poti lua masurile de redresare cuvenite. Am mers cu un A6 cu o directie atat de usoara incat pur si simplu nu mi-am dat seama cand, la un fortaj, am inceput sa subvirez serios. Not a good feeling. :)

 

Iar la viteza mare, cum ii sta bine unei masini cu ADN sportiv, este clar pt. toata lumea de ce e nevoie de o directie mai grea.

 

e corect ceea ce spui tu!

Link to comment
Share on other sites

la E90 se invarte "greu" volanul....eu am un E60 si merge perfect fff usor fata de E90...dar inainte am avut un Mercedes C Class si la fel de greu mergea volanul ca si la E90...si asa erau la toate C clasurile si la E90 la fel...nu erau stricate asa sunt ele nu stiu ce sa zic...un pic parca merg prea greu...
Link to comment
Share on other sites

Hai ma nimeni din topicul asta n-a condus sau avut, Dacie? Toata lumea s-a suit direct in BMW?

 

In ultima vreme am vazut pe foarte multe masini servodirectie electrica, poate si asta e o diferenta majora intre servodirectie mecanica si electrica.

 

Cred ca ar trebui sa schimbati uleiul servo, nu stiu cati l-au schimbat de cand s-a fabricat masina, dar teoretic ar fi o usoara imbunatatire.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Si eu am remarcat treaba asta, la toate BMW-urile avute, de la e34, E60, Seria 1 volanul se manevreaza un pic mai "greu", opune o rezistenta mai mare fata de alte marci, fata de celelalte masini ale mele... compar aici cu Toyota Avensis si Audi A4 (aici se misca muuult mai usor, si este mult mai confortabil in oras). La audi totusi cred ca am un fel de servotronic sau ceva, dar in fine.

 

Situatia este diferita la M6, aici se misca extrem de lejer volanul, dar se schimba caracteristicile am senzatia, si in functie de modul in care este setat programul (D2, M Mode etc)

 

Pana acum, asta este cea mai precisa dar si confortabila situatie intalnita... la M6. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am constatat acelasi lucru la E46 meu cu facelift... Prima data mi se pare normal, apoi a inceput sa mi se parca nasol

ca la viteze mici trag asa de el. Sau la manevre pe loc e cel mai nasol. Am inceput sa-mi fac probleme cand am vazut

ca la un Audi A3 nou se misca extrem e usor volanul.

Apoi mi s-a zis ca asa e la BMW daca nu am servotronic.

 

Dar da, directia este mai precisa astfel.

Link to comment
Share on other sites

Am un e36 316i si imi merge si mie mai greu volanul desi am servo pe ea,dar eu zic ca asa este facut sa mearga,trebuie sa fie un motiv pentru care nemtii s-au gandit sa il proiecteze asa,probabil sunt jantele de vina...la BMW sunt foarte late iar la alte masini sunt mai inguste...chiar nu stiu motivul,dar va spun ca asa este la orice tip de BMW :)
Link to comment
Share on other sites

E90-ul din familie nu are active steering,dar eu la x3 am,parcarile se fac super usor,iar pe masura ce creste viteza se intareste si directia.320-ul respectiv mi se pare greu de manevrat,la viteza mica,dar o data ce creste viteza,e ok.e putin aiurea directia asta tare la viteza redusa,la manevrele de parcare,parca nu ar avea servo deloc:(,in schimb cu directia activa,la viteza mica,manevrez volanul cu 1 deget[la propriu]
Link to comment
Share on other sites

si mie mi se pare ca merge putin mai greu volanu decat la golfu IV ce l-am avut si la unchimio un e-class din 2006.ce am constat ,poate ca mi sa parut mie am zis hai sa dezactivez dsc eram la semafor trebuia sa fac stanga si trag stanga mai parca volanu se rupsese era de jucarie ce usor mergea era sa intru in autobusu ce era si el oprit la semafor pentru ca luam prea repede curba...lam activat inpoi si nu mai mai jucat avand experienta mea de 2 luni de cand am permis :)
Link to comment
Share on other sites

Ok, astia care va plangeti ca se invarte greu, sigur conduceti doar cu o mana :)

 

Da, se invarte mai greu, dar asta pt ca e o masina mai sportiva decat restul prin definitie. E un avantaj la condusul sportiv sa ai directia mai rigida putin. Gandeste-te cu servo care il are MeganeII la 180 trebuie sa stai incordat din toate incheieturile sa nu misti de volan aiurea ca pleaca imediat.

Link to comment
Share on other sites

Si la a mea se invarte cam greu volanul. Cateodata nu reusesc sa-l invart cu podul palmei.

 

Hai ma nimeni din topicul asta n-a condus sau avut, Dacie? Toata lumea s-a suit direct in BMW?

Am condus eu batrana dacie, am pus bradul pe dansa, inainte de Craciun. Intr-o parcare, trebuia sa fac 3-4 manevre sa intorc. M-au apucat transpiratiile.

Si cand ma gandesc, ca eram obisnuit sa il misc cu o singura mana, iar acum nu mai tine... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.